اکبر کرامتی روز پنجشنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیران و معاونان سازمان جهاد کشاورزی اذربایجان غربی افزود: با صادرات فشرده سیب درختی و تسهیل‌گری برای این منظور در ماه‌های اخیر، انتظار می رود روند صادرات در روزهای اخیر نیز شتاب بگیرد.

وی ادامه داد: با هماهنگی و پیگیری های صورت گرفته با تجار و همکاری گمرک، ماندن حتی یک کیلوگرم سیب در سردخانه‌ها قابل قبول نیست.

کرامتی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی با سطح باغات بیش از ۶۰ هزار هکتار، قطب تولید سیب کشور است و سال گذشته توانست بیش‌از یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن از این محصول را تولید کند، اظهار کرد: تسریع در امر صادرات سیب پس از سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان و پیگیری‌های استاندار آذربایجان‌غربی روند مناسبی پیدا کرد.

وی بیان کرد: مسایل مختلف و اساسی سبب شد یکی از مقاصد اصلی و هدف صادرات به کشورهای اورسیا را از دست دهیم، طغیان کرونا و مشکلات تعرفه گمرگی با شمال عراق همگی از جمله دلایل مهمی بودند که صادرات سیب از استان را با مشکل مواجه کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: توجه به سورتینگ و بسته‌بندی میوه و صادرات اصل اساسی است که بخش خصوصی به خوبی در این مسایل پیش قدم شده و توانسته است به پیشرفت های خوبی به ویژه در جذب سرمایه گذار جهت صنایع تبدیلی نایل شود.

وی بیان کرد: اذربایجان غربی با داشتن گمرکات بازرگان ماکو، صنم بلاغی پلدشت ، رازی خوی، سرو ارومیه ، تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت نقش مهم و کلیدی در صادرات، واردات و ترانزیت محصولات کشاورزی دارند و در تمامی گمرکات مراکز قرنطینه نباتی جهت تایید و صدور گواهی بهداشتی فعال هستند.

کرامتی ادامه داد: مشکل تسهیل در روند صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای هدف اوراسیا وهندوستان نیز پیگیری می شود.

وی با اشاره سایر عوامل موثر در کاهش صادرات محصولات کشاورزی افزود: با توجه به همزمانی شروع فصل تولید در برخی از کشور های هدف صادراتی و افزایش تعرفه گمرکی این کشورها در جهت کاهش واردات و حمایت از تولید داخلی محصولات کشاورزی کشورهای مقصدبا کاهش روند صادرات مواجه شدیم.

آذربایجان غربی در سال زراعی جاری بیش از یک میلیون تن سیب درختی تولید کرد که از این میزان ۸۰ هزار تن در سردخانه ها باقی مانده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *