آووکادو، Persea americana، درختی همیشه سبز از خانواده Lauraceae است که برای میوه مغذی آن، آووکادو رشد می کند. درخت آووکادو بزرگ و گنبدی شکل با برگ های بیضی یا بیضی شکل است که به صورت مارپیچی روی نوک شاخه ها چیده شده اند. برگها در ابتدا رنگدانه قرمز دارند و با بالغ شدن سبز می شوند. درختان آووکادو دسته‌هایی از گل‌های کوچک و سبز مایل به زرد در انتهای شاخه‌ها و میوه‌ای بزرگ و گوشتی به شکل گلابی با یک دانه بزرگ تولید می‌کنند. میوه ها بسته به تنوع می توانند به رنگ بنفش تا سبز با پوست صاف یا زگیل باشند. گوشت میوه به رنگ زرد مایل به سبز و دارای قوام کره است. هر میوه حاوی یک دانه بزرگ است. درختان آووکادو که از بذر رشد می‌کنند می‌توانند ۴ تا ۶ سال طول بکشد تا میوه بدهند، در حالی که گیاهان پیوندی ممکن است طی ۱ تا ۲ سال میوه تولید کنند. این درخت می تواند به ارتفاع ۲۰ متر (۶۵٫۶ فوت) برسد و منشا آن جنگل های بارانی آمریکای مرکزی است.

موارد استفاده از آووکادو
آووکادو معمولاً به صورت تازه به عنوان میوه یا به عنوان یک عنصر در سالاد یا غذاهای شور مصرف می شود. این میوه دارای محتوای چربی به طور قابل توجهی بالاتر از سایر میوه ها است و جزء اصلی رژیم های غذایی است که دسترسی محدود به غذاهایی با محتوای بالای چربی های تک غیراشباع دارد. این ماده اصلی در گواکاموله، یک دیپ محبوب مکزیکی است. در آسیا از آووکادو در دسرها و نوشیدنی های دسر استفاده می شود.

تغذیه آووکادو

آووکادو کالری زیادی دارد. اندازه وعده توصیه شده کوچکتر از چیزی است که انتظار دارید: ۱/۳ آووکادوی متوسط (۵۰ گرم یا ۱٫۷ اونس). یک اونس ۵۰ کالری دارد.

آووکادو سرشار از چربی است. اما این چربی تک غیراشباع است که یک چربی “خوب” است که به کاهش کلسترول بد کمک می کند، البته تا زمانی که آنها را در حد اعتدال مصرف کنید.

آووکادو نزدیک به ۲۰ ویتامین و مواد معدنی دارد. بنابراین در یک وعده ۱۰۰ گرمی، شما دریافت می کنید:

۴۸۵ میلی گرم پتاسیم
۸۱ میکروگرم فولات
۰٫۲۵۷ میلی گرم ویتامین B6
۱۰ میلی گرم ویتامین C
۲٫۰۷ میلی گرم ویتامین E

آووکادو در کنیا رشد می کند

انواع اصلی آووکادو که در کنیا رشد می کنند عبارتند از: آووکادو Hass، Fuerte و Puebla. Fuerte عمدتاً برای مصرف محلی / داخلی رشد می کند در حالی که آووکادو Hass عمدتاً برای صادرات کشت می شود و حدود ۵ سال طول می کشد تا میوه دهد. فصل آووکادو در کنیا بسته به گونه هایی که رشد می کنند بین مارس و سپتامبر است.

مناطق اصلی که آووکادو در کنیا در آن کشت می شود، ارتفاعات مرکزی کنیا عمدتاً مناطق Thika، Muranga، Nyeri، Embu و Meru است. با این حال، مناطق دیگری برای رشد آووکادو در خارج از کنیا مرکزی وجود دارد. اینها عبارتند از الدورت، کیسی، سوبوکیا، ناکورو و نایواشا.

آووکادو در تانزانیا رشد می کند

گونه های محبوب آووکادو تولید شده در تانزانیا عبارتند از Hass، Fuerte، Pinkerton و تا حدودی Puebla. مناطق برجسته تولید آووکادو تانزانیا در نواحی Mbeya، Njombe، Songwe و Iringa در جنوب غربی و همچنین در کلیمانجارو، آروشا و تانگا در شمال شرقی کشور است که قهوه و چای به طور سنتی در آن کشت می‌شود.

آووکادو در اوگاندا

اوگاندا کشوری استوایی است که در شرق آفریقا واقع شده است. آنها شرایط مناسبی برای آووکادو دارند و از دهه ۱۵۵۰ به بعد دارای گونه های تثبیت شده ای هستند که در کشور رشد می کنند. اوگاندا دارای خاک با کیفیت بالا، آب و هوای گرم و الگوهای بارندگی ایده آل برای پرورش آووکادو است. در واقع، اوگاندا ثابت ترین الگوی بارندگی را در جهان دارد. هاس آووکادو در بخش کشاورزی اوگاندا کمی بحث برانگیز است.

آووکادو عمدتاً در منطقه غربی اوگاندا رشد می کند که به دلیل خاک حاصلخیز و آب و هوای مطلوب خود که برای کشت آووکادو ایده آل است، شناخته شده است. مناطق Mbarara، Isingiro و Bushenyi از جمله مناطق اصلی تولید آووکادو در منطقه هستند.

انواع آووکادو

انواع اصلی عبارتند از:

     فوئرت (Fuerte)
واریته اصلی که در کنیا هیبرید نژادهای گواتمالایی و مکزیکی با پوست نازک میوه های سنگریزه سبز با طعم بسیار خوب رشد می کند. این تنوع خطوط زیادی با اشکال مختلف دارد. میوه گلابی شکل در بازار صادرات ترجیح داده می شود. ۶-۸ ماه پس از گلدهی بالغ می شود.
     هاس (Haas)
رشد دهنده قوی است و میوه هایی با اندازه متوسط، گرد، پوست خشن و سیاه می دهد. به خوبی تکثیر می کند. ۸-۹ ماه پس از گلدهی بالغ می شود.
     نبال (Nabal)
در سالهای متناوب میوه می دهد. میوه های سبز آن طعم خوبی دارند. ۸-۹ ماه پس از گلدهی بالغ می شود.
     پوئبلا (Puebla)
درختی به رنگ سبز تیره که میوه های گرد ارغوانی تیره تا قهوه ای دارد. این رقم معمولاً به عنوان پایه استفاده می شود. ۵-۷ ماه پس از گلدهی بالغ می شود.

از دیگر موارد می توان به «رید»، «سیموندز»، «غرفه ۷ و ۸»، «پینکرتون»، «بیکن»، «لولا» و «تیلور» اشاره کرد.

منابع:

آووکادو | صفحه اصلی Infonet Biovision. (infonet-biovision.org)

نحوه کاشت، رشد و برداشت آووکادو – برداشت تا میز

آووکادو | آب و هوای مورد نیاز برای رشد درخت آووکادو (psu.edu)

هوگپلوم | توضیحات و میوه | بریتانیکا

راهنمای پرورش آووکادو – Cropnuts

https://pangonionlinemarketing.com/hass-avocado-farming-in-uganda-the-good-bad-and-ugly/#:~:text=Eastern%20region%3A%20The%20eastern%20region%20of%20Uganda% 20خاک ۲۰% ۲۰% ۲۰% ۲۰% ۲۰% ۲۰% ۲۰% ۲۰ مساعد% ۲۰ به % ۲۰ آووکادو % ۲۰ با زهکشی خوب است .

تولید و صادرات آووکادو تانزانیا – TanzaniaInvest

تکثیر

نیازهای اساسی آووکادو

آووکادو در آب و هوای نیمه گرمسیری یا گرمسیری رشد می کند، اما می تواند با موفقیت در مناطق خنک تر جهان نیز رشد کند. دمای مطلوب برای رشد آووکادو بین ۲۵ تا ۳۳ درجه سانتی گراد (۷۷ تا ۹۱٫۴ درجه فارنهایت) با سطوح رطوبت متوسط است. پس از استقرار، درختان می توانند دمای تا حدود -۲ درجه سانتیگراد (۲۸ درجه فارنهایت) را با حداقل آسیب تحمل کنند، اما درختان جوان دمای یخ زدگی را تحمل نمی کنند. آووکادو به خاکی با زهکشی خوب و هوادهی نیاز دارد و سیستم ریشه ای کم عمقی تولید می کند که برای جذب موثر آب و مواد مغذی به خاک گرم نیاز دارد. اگرچه درختان بارندگی کم را تحمل می کنند، آبیاری، به ویژه در زمان گلدهی و میوه دهی، عملکرد بالای میوه را تضمین می کند.

تکثیر آووکادو

آووکادو معمولاً از بذر تکثیر می‌شود، اما دانه‌ها مطابق با نوع خود رشد نمی‌کنند و این باید قبل از کاشت در نظر گرفته شود. گیاهان کلونال از جوانه زدن و پیوند زدن از یک درخت مادر به دست می آیند تا اطمینان حاصل شود که فرزندان از همان کیفیت بالای والد برخوردار هستند. در مزارع، بذرها را می توان مستقیماً در خاک کاشت. معمولاً ۲ تا ۳ بذر کاشته و بعداً نازک می کنند تا قوی ترین نهال برای پیوند باقی بماند. همچنین ممکن است بذرها را در ظروف بکارید و به مدت ۲ تا ۳ ماه قبل از کاشت در محل نهایی کشت کنید.

کاشتن آووکادو

نهال آووکادو به طور ایده آل باید در بهار زمانی که خاک گرم شد کاشته شود. مکانی را انتخاب کنید که آفتاب کامل را دریافت کند و از باد محافظت کند. درختان را باید با حفر چاله کمی گسترده تر از ریشه و به آرامی درخت را در سوراخ کاشت. کود آهسته رهش را می توان در هنگام کاشت به چاله اضافه کرد اما ضروری نیست. باید مراقب بود که تا حد امکان ریشه ها مزاحم نشوند و سوراخ باید با احتیاط پر شود و خاک و کوبیده شود تا از جابجایی جلوگیری شود. درختان باید به فاصله ۴٫۵ تا ۶ متر (۱۵ تا ۲۰ فوت) از یکدیگر در ردیف هایی با فاصله ۶ متر (۲۰ فوت) از هم کاشته شوند.

مراقبت و نگهداری عمومی آووکادو

درختان جوان تازه کاشته شده را باید پس از کاشت با چند اینچ کاه یا خرده چوب مالچ پاشی کرد. درختان جوان نیز از چنگ زدن سود می برند که به جلوگیری از آسیب باد کمک می کند. چوب های چوبی باید در خارج از توپ ریشه به داخل زمین رانده شوند و اجازه دادن به ۲ پایه برای هر درخت را می دهند. سپس درخت باید به طور شل به پایه ها بسته شود تا در حین استقرار از آن پشتیبانی کند. درختان جوان را باید آبیاری کرد و نباید اجازه داد که ریشه ریشه خشک شود. درختان باید هر چند روز یکبار آبیاری شوند. برای اطمینان از خیس شدن گلوله ریشه، درختان را در پایه و اطراف آن آبیاری کنید. درختان معمولاً در حدود ۴ هفته پس از کاشت بارور می شوند. در طول فصل رشد هر ۴ تا ۶ هفته یکبار نصف فنجان اوره اضافه کنید.

کود دهی آووکادو

یک درخت آووکادو می تواند ۲۵۰-۳۰۰ کیلوگرم میوه در هر فصل برداشت بدهد. این امر باعث تقاضای زیادی برای مواد مغذی خاک می شود. برای تعیین مقدار مناسب کود برای استفاده از خاک باید سالانه آزمایش شود.

هرس آووکادو

هرس اولیه ممکن است انجام شود تا به درخت شکل خوبی بدهد. در غیر این صورت هرس به حذف چوب مرده و گیاهان انگلی محدود می شود.

تمام شاخه های مکنده و مرده را از شاخه های تنه اصلی جدا کنید.
برای حفظ ارتفاع درخت به ارتفاع ۵-۸ متر و برای سهولت در چیدن تاج پوشش را هرس کنید. درخت بسیار مستعد آفتاب سوختگی است، بنابراین هرس باید به حداقل برسد.
ریشه های بزرگتر درخت را با کشت تا عمق ۵۰ سانتی متری در اطراف لبه تاج درخت هرس کنید. ناحیه اطراف درخت باید با وجین و حذف تمام میوه های افتاده تمیز نگه داشته شود.

برداشت آووکادو

برداشت از ۳ تا ۴ سال از زمان کاشت شروع می شود اما از سال ۶ به بعد عملکرد خوبی حاصل می شود. تشخیص اینکه چه زمانی میوه ها آماده برداشت هستند کار آسانی نیست مگر اینکه از گونه هایی باشند که در زمان بلوغ تغییر رنگ می دهند. یک نمونه برداشت کنید و در دمای اتاق نگهداری کنید. اگر در عرض ۱۰-۷ روز بدون چروک شدن نرم شوند، میوه آن سن آماده برداشت است.

آفات و بیماری های رایج آووکادو

بیماری ها

دسته: ویروسی

لکه برگ جلبکی Cephaleuros virescens

علائم
لکه های برجسته و نارنجی قرمز در هر دو سطح بالایی و پایینی برگ ها. لکه ها ممکن است با هم ترکیب شوند و تکه هایی با شکل نامنظم ایجاد کنند. لکه ها ممکن است روی شاخه ها و شاخه ها نیز وجود داشته باشد. هنگامی که سطح لکه خراشیده می شود، یک پوسته نکروزه خاکستری تا تیره قابل مشاهده است
علت
جلبک
نظرات
بیماری بسیاری از درختان میوه در مناطق استوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت ناخوشایند اما اغلب بی ضرر است

مدیریت
اطمینان حاصل کنید که درختان به درستی هرس و کوددهی شده اند تا قدرت را تقویت کنند. تمام علف های هرز را از اطراف پایه درختان حذف کنید. برای افزایش گردش هوا در اطراف درختان از فاصله درختان گسترده تر استفاده کنید. درختانی که به شدت آلوده شده اند را می توان با قارچ کش های حاوی مس درمان کرد

لکه‌های آفتابی آووکادو آفتاب‌گیر ویروئید (ASBVd)
علائم
رگه های قرمز، زرد، صورتی یا سفید در طول ساقه های جوان. لکه های سفید، زرد یا قرمز روی میوه
علت
ویروئید
نظرات
از طریق پیوند قابل انتقال است

مدیریت
به طور مکرر تمام تجهیزات هرس را با مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید. فقط سهام مهد کودک تایید شده گیاه

دسته: قارچ
آنتراکنوز گلومرلا سینگولاتا

علائم
لکه های کلروتیک و نکروز؛ نوک برگ مرده؛ برگ زدایی؛ ضایعات قهوه ای یا بنفش در شاخه های جدید
علت
قارچ
نظرات
اسپورهای پخش شده توسط باران. رطوبت بالا و دمای گرم باعث گسترش گسترش می شود

مدیریت
قبل از اینکه قارچ ها هاگ تولید کنند، شاخه ها و شاخه های مرده درخت را هرس کنید. کوبیدن برگ های مرده از تاج. میوه های برداشت شده را خشک و خنک نگه دارید

رگه سیاه آووکادو
علائم
رگه های سیاه دراز روی پوست درخت؛ شانکر موازی با رشد اندام؛ لکه های سیاه با حاشیه های مشخص روی چوب سبز؛ شانکر روی پوست باعث ایجاد ترک هایی می شود که شیره آن ترشح می شود. برداشتن پوست روی شانکرها تغییر رنگ تیره زیر آن را نشان می دهد
علت
ناشناخته
نظرات
ظهور بیماری به نفع شرایط نامطلوب رشد آووکادو است. بیشتر در ارقام گواتمالایی رایج است

مدیریت
با پیروی از روش های خوب کوددهی و آبیاری درختان را تحت فشار قرار دهید

Scab Sphaceloma perseae

علائم
لکه های بیضی شکل یا نامنظم قهوه ای یا بنفش روی میوه با بافت خشن.
علت
قارچ
نظرات
رطوبت بالا باعث رشد و گسترش دلمه می شود.

مدیریت
گونه های مقاوم به گیاه؛ اسپری با مس حاوی قارچ کش.

پوسیدگی انتهای ساقه بسیاری از گونه های مختلف قارچی. بستگی به منطقه در حال رشد دارد. عمدتاً Botryosphaeria dothidea در ایالات متحده.
علائم
بافت چروکیده در انتهای ساقه؛ ضایعات قهوه ای تیره یا سیاه در انتهای ساقه و در نهایت روی کل میوه. میوه پوشیده از میسلیوم
علت
قارچ
نظرات
شرایط محیطی ممکن است تعیین کند که کدام گونه قارچ شایع تر است. هاگ ها می توانند توسط باد یا باران پخش شوند.

مدیریت
اندام ها و شاخه های مرده را هرس کنید؛ هرس و برداشت در شرایط خشک؛ درختان را با آبیاری کافی تامین کنید. یک لایه ضخیم مالچ بمالید

دسته: باکتریایی
پوسیدگی نرم باکتریایی Erwinia herbicola
اروینیا کاروتوورا
علائم
پوسیدگی خاکستری تا سیاه، گل آلود و بدبو روی میوه؛ فروتی درخشش فلزی تیره شده است
علت
باکتری ها
نظرات
باکتری ممکن است روی برگ ها وجود داشته باشد اما آسیبی وارد نمی کند مگر اینکه گیاه تحت فشار قرار گرفته باشد یا باکتری از طریق زخم وارد گیاه شود.

مدیریت
عدم درمان بیماری؛ استفاده از بذر گواهی شده؛ ابزار و قلمه های ضد عفونی شده؛ استفاده از تناوب زراعی؛ حذف بقایای گیاهی از خاک

دسته: اوومیست
پوسیدگی ریشه Phytophthora Phytophthora cinnamomi

علائم
ضایعات سیاه روی ریشه؛ ریشه های سیاه و شکننده؛ برگ های کوچک و زرد؛ ریزش زودرس برگ؛ کاهش عملکرد میوه
علت
اوومیست
نظرات
خاک های مرطوب عفونت Phytophthora را تشویق می کنند. در خاکی با زهکشی خوب بکارید.

مدیریت
با کار نکردن در باغ مرطوب، پاشش آب بین درختان را به حداقل برسانید. اندام ها و شاخه های مرده را هرس کنید. میوه را از زمین جدا کنید؛ چوب و میوه مرده را دور از درختان دور بریزید

آفات
دسته: حشرات
آووکادو تریپس Scirtothrips perseae

علائم
اسکارهای آشکار تغذیه روی میوه؛ اسکارها به صورت دلمه یا لکه های چرمی شروع می شوند و در میوه پخش می شوند. حشره بالغ به رنگ زرد نارنجی با نوارهای قهوه ای مشخص و طول آن به ۰٫۷ میلی متر (۰٫۰۳ اینچ) می رسد.
علت
حشره
نظرات
حشره در دماهای سردتر رشد می کند. حشره ممکن است ۶ نسل یا بیشتر در سال متحمل شود

مدیریت
افزودن مالچ ارگانیک درشت به ضخامت حدود ۶ اینچ در زیر درختان ممکن است به کاهش بقای تریپس ها در خاک کمک کند. اگر قرار است از حشره‌کش‌ها استفاده شود، باید یک حشره‌کش انتخابی برای کاهش آسیب به جمعیت‌های دشمنان طبیعی انتخاب شود. اسپری های Entrust از نظر ارگانیک قابل قبول هستند

برگ ریز آووکادوی غربی (Amorbia) Amorbia cuneana

علائم
سطح بالایی برگ ها مصرف می شود، غشای قهوه ای نازک یا برگ ها اسکلت می شوند. برگ زدایی درخت؛ برگهای انتهایی که توسط تارهای ابریشمی به هم متصل شده اند. میوه زخمی؛ لاروهای جوان زرد مایل به سبز و بالغ تا سبز تیره و یک خط افقی کوتاه و تیره در کنار قفسه سینه خود هستند. بالغ یک پروانه نارنجی یا خرمایی با خطوط تیره و بالهای زنگی شکل است.
علت
حشره
نظرات
ماده ها در طول زندگی خود می توانند ۱۵۰-۲۰۰ تخم بگذارند. حشره به طور کلی ۳ نسل در سال زندگی می کند.

مدیریت
درختان آووکادو سالم می‌توانند آسیب تغذیه را به خوبی تحمل کنند، اما اگر برگ‌زدایی باعث آفتاب‌سوختگی میوه‌ها شود، حشرات ممکن است مشکل ساز شوند. کاربرد حشره کش های انتخابی مانند Bacillus thurengiensis به حفظ جمعیت دشمنان طبیعی کمک می کند. هرس درختان به گونه ای که شاخ و برگ انتهایی با هم تماس نداشته باشد به جلوگیری از حرکت برگ ریز بین درختان کمک می کند.

دسته: کنه
کنه های Persea Oligonychus perseae

علائم
ریزش برگ درختان و کنده شدن آن که باعث آسیب آفتاب سوختگی به پوست و میوه در معرض آفتاب می شود. کنه ها باعث ایجاد لکه های دایره ای کلروتیک تا قهوه ای در سطح زیرین برگ ها و سطح میوه می شوند. کلنی های متراکم کنه ها تارهای ابریشمی تولید می کنند که ممکن است به صورت یک لکه نقره ای ظاهر شوند. جمعیت‌های بزرگ کنه‌ها می‌توانند باعث شوند رنگ کل تاج درخت روشن‌تر به نظر برسد.
علت
عنکبوتیه
نظرات
کنه های Persea بیشترین آسیب را برای گونه های Hass و Gwen دارند.

مدیریت
اطمینان حاصل کنید که درخت به اندازه کافی بارور شده است، به درستی هرس شده و آبیاری شده است تا از استرس غیرضروری به درخت جلوگیری شود که می تواند آنها را بیشتر در معرض حمله کنه ها قرار دهد. آلودگی های مداوم ممکن است نیاز به درمان با یک ماده شیمیایی مناسب داشته باشد. کنترل های ارگانیک شامل انواع مختلفی از روغن باغی است.

منبع: plant village

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *