نخل نارگیل، Cocos nucifera، یک نخل ایستاده از خانواده Arecaceae است که میوه‌های آن رشد می‌کند و عمدتاً برای استخراج روغن نارگیل برای استفاده در آشپزی استفاده می‌شود. نخل نارگیل دارای ساقه ای راست یا کمی خمیده است که از یک پایه متورم رشد می کند. ساقه صاف، به رنگ خاکستری روشن و دارای زخم های برجسته برگی است. روی ساقه تاجی از ۶۰ تا ۷۰ برگ چیده شده به صورت مارپیچی پوشیده شده است. برگها دراز هستند (تا ۷ متر / ۲۳ فوت)، به صورت پنجه ای تقسیم شده و از ۲۰۰ تا ۲۵۰ برگچه مخروطی تشکیل شده اند. گل آذین خوشه ای است که در بغل برگ با ۲۰ تا ۶۰ شاخه تولید می شود که هر شاخه دارای یک گل ماده در پایه و تعداد زیادی گل نر است. میوه درختی است که حاوی یک دانه است. شکل آن بیضی شکل است که سه ضلع آن توسط برجستگی ها تقسیم شده است. اگزوکارپ و مزوکارپ پوسته نارگیل را تشکیل می دهند. دانه توسط یک پوسته ضخیم سنگی یا اندوکارپ محافظت می شود و تا حدی با مایعی به نام آب نارگیل پر شده است. آندوسپرم خوراکی سفید و گوشتی است و می تواند بین ۱٫۰ تا ۲٫۵ سانتی متر (۰٫۴-۱٫۰ اینچ) ضخامت داشته باشد. نخل های نارگیل می توانند به ارتفاع ۳۰ متر (۹۸ فوت) برسند، تا ۷۵ میوه در سال تولید کنند و تا ۹۰ سال عمر کنند. منشا نارگیل ناشناخته است، اگرچه مرکز تنوع ژنتیکی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد.

شرایط اقلیمی، مدیریت خاک و آب

نارگیل نیاز به تامین مداوم آب دارد که می تواند با بارندگی منظم حدود ۱۲۵۰ میلی متر در سال یا از آب های زیرزمینی (در عمق ۱-۳ متری) تامین شود. نمی تواند قطع شدن آب را تحمل کند. سواحل شمالی کنیا تنها ۷۵۰-۱۰۰۰ میلی متر بارندگی دریافت می کند و این امر تولید را محدود می کند. نارگیل در دمای متوسط ۲۶-۲۷ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد. به دلیل دمای مورد نیاز، نخل نارگیل به طور معمول نمی تواند بیش از ۷۵۰ متر رشد کند. با این حال، در نزدیکی خط استوا و در مناطقی که سایر شرایط برای رشد نارگیل مساعد است، می توان محصول را تا حدود ۱۳۰۰ متر رشد داد. رشد با ذخیره کافی کلر در خاک تحریک می شود. نخل نارگیل می تواند تا ۱% نمک در خاک را تحمل کند.

این شرایط عموماً در مناطق ساحلی گرمسیری و نیمه گرمسیری با بارندگی کم یافت می شود. نخل نارگیل همچنین می‌تواند در خاک‌های آبرفتی عمیق و بدون آبرفت و دور از ساحل رشد کند – با این حال محتوای کم کلر در خاک می‌تواند اثرات منفی داشته باشد. در انتخاب سایت این شرایط را در نظر بگیرید.

بسته به محل، نخل نارگیل را می توان در سیستم های اگروفارستری کشت کرد. نخل نارگیل به عنوان گیاهی در طبقه بالایی، با نیازهای نور ضروری، بالاتر از محصولاتی مانند مرکبات، کاکائو و غیره قرار دارد.

انواع نارگیل:

     نارگیل بلند ساحل غربی (West Coast Tall Coconut)

این درخت نارگیل بلند در ۶-۷ سال میوه می دهد و هر سال حدود ۶۰-۸۰ نارگیل در هر نخل تولید می کند. به خشکی مقاوم است و رنگ میوه ها از سبز تا زرد و نارنجی تا قهوه ای متغیر است.

     نارگیل بلند ساحل شرقی (The East Coast tall coconut)

در ساحل شرقی هر سال حدود ۶۰-۷۰ نارگیل در هر نخل تولید می شود و ۶-۸ سال طول می کشد تا میوه دهد. این درخت نارگیل بلند برای رشد به خاک لومی با زهکشی خوب نیاز دارد.

     نارگیل میپان (Maypan Coconut)

ترکیبی از مالایا و پاناما. مایپن گونه ای مقاوم در برابر سرما است که نارگیل هایی با اندازه متوسط تا بزرگ تولید می کند. این گونه که تا ارتفاع ۲۰ متری رشد می کند، به بیماری زردی کشنده نیز مقاوم است.

     نارگیل بلند تیپتور (Tiptur Tall Coconut)

شاخه های چرمی درخت تیپتور میوه هایی به طول ۶-۱۲ اینچ تولید می کنند. ۷-۶ سال از زمان کاشت شروع به میوه دهی می کند و هر سال ۷۰ تا ۸۰ نارگیل در هر نخل تولید می کند. این یکی از بهترین گونه های درخت نارگیل برای رشد است.

      نارگیل کوتوله نارنجی (Orange Dwarf Coconut)

با تولید میوه در ۳-۴ سال، این رقم کوتوله می تواند حدود ۵۰-۷۰ دروپه در هر نخل در هر سال تولید کند. هر تاج این درخت از ۲۰-۲۸ برگ تشکیل شده است. از پرورش این درخت خرما در مناطق مستعد باد خودداری کنید، زیرا ممکن است در اثر باد شدید آسیب ببیند.

      نارگیل کوتوله سبز (Green Dwarf Coconut)

این درخت نخل حدود ۶۰-۷۰ نارگیل در هر نخل می دهد و در ۳-۴ سال شروع به باردهی می کند. دروپه آن سبز تیره و مقاوم به بیماری پژمردگی ریشه است.

      نارگیل کوتوله زرد مالایا (Malayan Yellow Dwarf Coconut)

این نخل در هر نخل سالانه ۵۰-۶۰ نارگیل دارد و بعد از ۳-۴ سال شروع به میوه دهی می کند. این گیاه بومی اندونزی است و به بیماری زردی کشنده مقاوم است.

      نارگیل کوتوله فیجی (Fiji Dwarf Coconut)

این درخت زینتی استوایی به دلیل برگ های بلند و پایه تنه متورمش محبوب است. چینش برگ منحصر به فرد آن آن را از سایرین متمایز می کند و در ساقه پایینی خود پیاز بزرگی دارد. به دلیل ماهیت بادوام آن، نام مهره سخت را به خود اختصاص داده است.

سایر انواع نارگیل عبارتند از، نارگیل VHCI، نارگیل ماکاپونو و نارگیل پادشاه.

موارد استفاده
نارگیل عمدتاً برای روغن آن کشت می شود. روغن از اندوسپرم استخراج می شود و در پخت و پز استفاده می شود. در تولید صابون از روغن های کم عیار استفاده می شود. آندوسپرم را می توان به صورت تازه یا خشک مصرف کرد و معمولاً برای استفاده در پخت رنده می شود. نارگیل‌های جوان که به آن آب‌آجیل گفته می‌شود، معمولاً در استراحتگاه‌های استوایی فروخته می‌شوند، جایی که مایع مستقیماً از پوسته آن نوشیده می‌شود. همچنین ممکن است از نارگیل برای تولید شیر نارگیل با فشردن مایع آندوسپرم رنده شده استفاده شود. از شیر نارگیل در بسیاری از غذاهای جنوب شرقی آسیا استفاده می شود.

مناطق رشد نارگیل

رشد نارگیل در کنیا

در کنیا، اکثر درختان نارگیل در مناطق ساحلی کواله، مومباسا، کیلیفی، رودخانه تانا و لامو یافت می شوند. Taita Taveta، یک شهرستان کوهستانی ساحلی همچنین دارای جمعیت کمی از درختان نارگیل است. با افزایش مستمر سطح تولید سالانه. سایر مناطق با پتانسیل برای تولید نارگیل عبارتند از Busia و Homa Bay در منطقه دریاچه ویکتوریا و Tharaka Nithi در منطقه شرقی. کل مساحت زیر کشت نارگیل در کنیا ۲۰۰۰۰۰ هکتار تخمین زده می شود. بسیاری از درختان (۹۲%) در سنین ۲۰ تا ۶۰ سال هستند. بقیه (۸٪) از جمعیت درخت نارگیل فراتر از محدودیت سنی اقتصادی ۶۰ سال هستند و یا کم تولید کننده آجیل هستند یا اصلاً تولیدی ندارند.

رشد نارگیل در تانزانیا

در تانزانیا نارگیل در امتداد بخش های شرقی کشور از جمله تانگا، موروگورو، لیندی، منطقه ساحلی و دارالسلام و همچنین Mtwara و تمام مناطق زنگبار و سایر مناطق بالقوه از جمله Mbeya به ویژه در Kyela، Kigoma، Mwanza و Musoma رشد می کند.

حدود ۹۵ درصد از محصول توسط کشاورزان خرده پا که به طور متوسط یک هکتار دارند، کشت و تولید می شود. تولیدکنندگان متوسط و بزرگ تنها ۵ درصد از تولید نارگیل در تانزانیا را تشکیل می دهند.

رشد نارگیل در اوگاندا

انواع نارگیل آنها بر اساس محل مبدا، شکل و اندازه کف دست ها است. برخی از انواع نخل نارگیل عبارتند از: نخل نارگیل کوتوله مانند کوتوله مالایا.

ارزش غذایی نارگیل

نارگیل به طور کلی به عنوان منبع چربی سالم در نظر گرفته می شود. گوشت حاوی پروتئین و فیبر و همچنین برخی از مواد معدنی ضروری مانند:

دو قاشق غذاخوری نارگیل تازه و خرد شده حاوی مواد مغذی زیر است:

۳۵ کالری
کمتر از ۱ گرم پروتئین
۳ گرم چربی
۲ گرم کربوهیدرات
۱ گرم فیبر
۱ گرم شکر

یک تکه گوشت نارگیل تازه به ابعاد ۲ اینچ × ۲ اینچ در ۱/۲ (۴۵ گرم) ۱۵۹ کالری، ۱٫۵ گرم پروتئین، ۶٫۸ گرم کربوهیدرات و ۱۵٫۱ گرم چربی دارد. نارگیل منبع عالی از فیبر پتاسیم، منگنز و سلنیوم است.

کالری ۱۶۰

چربی ۱۵ گرم

سدیم ۹ میلی گرم

کربوهیدرات ۶٫۸ گرم

فیبر ۴ گرم

شکر ۲٫۸ گرم

پروتئین ۱٫۵ گرم

پتاسیم ۱۶۰ میلی گرم

منگنز ۰٫۶۸ میلی گرم

سلنیوم ۴٫۵ میکروگرم

تکثیر نارگیل

نیازهای اساسی

نخل نارگیل یک گیاه استوایی است و عموماً در مناطق مرطوب و گرمسیری رشد می کند. در مناطقی با میانگین دمای سالانه ۲۷ درجه سانتیگراد (۸۰٫۶ درجه فارنهایت) با بیش از ۲۰۰۰ ساعت نور خورشید در سال رشد می کند. نخل در طیف وسیعی از خاک‌ها از ماسه گرفته تا رسی رشد می‌کند تا زمانی که زه‌کشی خوبی داشته باشند و به خوبی هوادهی شوند با pH بین ۴٫۳ و ۸٫۰٫ اگرچه نخل ها اغلب در سواحل شنی رشد می کنند، اما می توان آنها را با موفقیت در داخل زمین کشت کرد اما دمای انجماد را تحمل نمی کند.

تکثیر نارگیل

نخل نارگیل منحصراً از دانه تکثیر می شود. زمانی که شیر نارگیل در هنگام تکان دادن بذر به گوش می رسد، بذرها برای کاشت آماده می شوند. بذرها با کاشت در بستر بذر قبل از انتقال به کیسه پلی اتیلن یا بسترهای نهالستان پس از جوانه زنی جوانه می زنند. بذرها را باید در طرفین خود در یک سوراخ کم عمق با خاک کافی برای پوشش حدود یک سوم بذر کاشت. برای جلوگیری از خشک شدن بذر باید به طور منظم آبیاری شود. جوانه زنی معمولا بعد از حدود ۳ ماه اتفاق می افتد اما ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد.

پیوند نارگیل

نهال نارگیل را می توان از ۶ ماهگی به بعد پیوند زد و یا به گلدان منتقل کرد و در نهالستان بیشتر پرورش داد. درختان به فاصله وسیعی نیاز دارند و معمولاً در فاصله ۸ تا ۹ متری (۲۶ تا ۳۰ فوت) از هم کاشته می شوند و به فاصله ۸ تا ۹ متر (۲۶ تا ۳۰ فوت) بین ردیف ها اجازه می دهند. گونه‌های کوتوله را می‌توان نزدیک‌تر به هم قرار داد و معمولاً در فاصله ۷٫۵ متری (۲۵ فوت) از هم کاشته می‌شوند و به فاصله ۷٫۵ متری (۲۵ فوت) بین ردیف‌ها اجازه می‌دهند.

نظارت بر محصول نارگیل

آجیل در طول سال می رسد. به عنوان یک قاعده، برداشت هر ۱-۲ ماه انجام می شود، زمانی که نارگیل های رسیده مستقیماً از درخت برداشت می شوند – کشاورزان نباید منتظر بمانند تا آجیل ها از درخت بیفتند. هنگامی که آجیل به وضوح شنیده می شود که آب نارگیل در هنگام تکان دادن به سمت داخل خم می شود، کاملاً رسیده است. برداشت خیلی زود می تواند بر کیفیت کوپرا تأثیر منفی بگذارد.

برداشت نارگیل

گیاهانی که تولید کننده بذر مناسب هستند ۱۰۰ دانه در سال و تا ۱۸۰ گرم کوپرا در هر دانه تولید می کنند. در مناطق خشک تر، محصول معمولاً ۱۵-۲۰ دانه در درخت در سال است. آجیل های کاملا رسیده را که برای تهیه بذر پس از ۱۱-۱۲ ماه در نظر گرفته شده اند، جمع آوری کنید. مهره ها را برش دهید و آنها را با احتیاط پایین بیاورید (مثلاً با طناب). اجازه ندهید که مهره ها پایین بیایند. پس از برداشت، آجیل را برای استراحت کوتاه در مکانی سرپوشیده و دارای تهویه مناسب نگهداری کنید.

  خشک کردن نارگیل

خشک کردن آفتاب

ابتدا پوسته را جدا کنید. آجیل را روی یک سطح تمیز خشک کنید تا رطوبت را از ۴۵٪ به ۶٪ کاهش دهید. در هوای خوب این کار حدود ۵ روز طول می کشد. قطعات را هر از گاهی بچرخانید و در شب و در هوای بارانی روی آنها را بپوشانید.

 خشک کردن کوره

در گودال کوره آتش بزنید. از پوسته نارگیل به عنوان سوخت استفاده کنید زیرا به خوبی گرم می شود و کمی دود می کند. کوپرا را روی سکوی مش سیمی روی آتش بگذارید و از باران محافظت کنید. این حدود ۴ روز طول می کشد.

منابع
Broschat, T. K. & Crane, J. H. (2011). نخل نارگیل در فلوریدا. افزونه IFAS دانشگاه فلوریدا. موجود در: http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/MG/MG04300.pdf. [دسترسی در ۱۳ نوامبر ۱۴]. دسترسی رایگان. خلاصه CABI حفاظت از محصول. (۲۰۱۴). برگه اطلاعات Cocos nucifera. موجود در: http://www.cabi.org/cpc/datasheet/11788. [دسترسی در ۱۳ نوامبر ۱۴]. اشتراک پولی لازم است. چان، ای و الویچ، سی آر (۲۰۰۶). Cocos nucifera (نارگیل). مشخصات گونه‌ها برای جنگل‌های کشاورزی اقیانوس آرام. طرح درخت سنتی موجود در: http://www.agroforestry.net/images/pdfs/Cocos-coconut.pdf. [دسترسی در ۱۳ نوامبر ۱۴]. اشتراک پولی لازم است. دوک، جی اِی (۱۹۸۳). Cocos nucifera L.. Handbook of Energy Crops. موجود در http://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Cocos_nucifera.html#Cultivation. [دسترسی در ۱۳ نوامبر ۱۴]. دسترسی رایگان. الیوت، ام. ال.، بروشات، تی. ک.، اوچیدا، جی. و. و سیمون، جی. دبلیو (۲۰۰۴). مجموعه ای از بیماری ها و اختلالات زینتی نخل. انتشارات انجمن آسیب شناسی گیاهی آمریکا. موجود در: http://www.apsnet.org/apsstore/shopapspress/Pages/43143.aspx. برای خرید از APS Press موجود است.

آفات و بیماری های رایج نارگیل

بیماری ها
دسته: قارچ
پوسیدگی جوانه و قارچ Phytophthora spp.
فوزاریوم سولانی
فوزاریوم مونیلیفورم

Graphium spp.

علائم
کلروز جوانترین برگهای باز. برگها به سرعت تبدیل به نکروز می شوند. لکه های نکروز در پایه برگ؛ برگ های نیزه باز نشده را می توان به راحتی از گیاه جدا کرد. برداشتن برگ های نیزه باز نشده بافت نرم و صورتی مایل به قرمز با بوی بد را نشان می دهد. نکروز برگ که از طریق برگهای تاج مرکزی گسترش می یابد. قسمت های چوبی گیاه ممکن است دارای ضایعات صورتی رنگ خیس شده با آب با حاشیه های تیره باشد. گل آذین آلوده آجیل را سقط می کند.
علت
اوومیست
نظرات
نخل های بین ۱۴ تا ۴۰ سال حساس ترین. بیماری در تمام مناطق رشد نارگیل رخ می دهد. ظهور بیماری هایی که با بارندگی زیاد مورد علاقه است.

مدیریت
کنترل بیماری متکی به اقدامات بهداشتی خوب و استفاده از قارچ کش های سیستمیک مناسب است. تمام بقایای آلوده و درختان مرده را از مزرعه بردارید و نابود کنید. درختان را در اوایل روز آبیاری کنید تا سطوح در طول روز خشک شوند.

پوسیدگی باسن گانودرما Ganoderma spp.

علائم
برگهای پیرتر زرد می شوند و به تدریج پژمرده و آویزان می شوند. فرو ریختن و مرگ برگها؛ بافت داخلی ساقه تحتانی تغییر رنگ داد. کاهش کلی نیرو
علت
قارچ
نظرات
قارچ ها ممکن است از طریق زخم های روی تنه یا زخم های هرس وارد شوند.

مدیریت
فاصله درختان به طور گسترده ای احتمال عفونت از طریق پیوند ریشه را محدود می کند. از آسیب رساندن به تنه درختان با ابزار و ماشین آلات خودداری کنید. هر گونه درخت مرده و آسیب دیده را فوراً از مزارع خارج کنید، از جمله درختانی که در اثر فرآیندهای طبیعی کشته شده اند. اگر محلی به این بیماری آلوده شده باشد، زمین باید حداقل به مدت ۱ سال قبل از ایجاد مزرعه جدید آوار شود.

سوختگی برگ خاکستری Pestalotiopsis palmarum

علائم
لکه های کوچک زرد قهوه ای روی برگچه ها که مرکز خاکستری و حاشیه سبز تیره ایجاد می کند. ضایعات به هم می پیوندند و لکه های نکروزه بزرگ را تشکیل می دهند. نوک برگه ها خاکستری می شوند. سایبان ظاهری سوخته دارد.
علت
قارچ
نظرات
قارچ ها بافت های جوان، زخمی یا ضعیف را مستعمره می کنند. ظهور بیماری ناشی از بارندگی زیاد و رطوبت زیاد.

مدیریت
این بیماری معمولاً فقط در مهدکودک های نارگیل مستلزم کنترل است زیرا عفونت نخل های نارگیل بالغ نادر است. قارچ کش های محافظ طیف وسیع مناسب باید استفاده شود.

پوسیدگی استخوان کشنده Marasmiellus cocophilus
علائم
قدیمی ترین برگ های خرما زرد و پژمرده می شوند. پوسیدگی قهوه ای مایل به قرمز در بافت استخوانی؛ تخریب سیستم ریشه
علت
قارچ
نظرات
برخی از علف‌ها مانند علف برمودا به عنوان میزبان جایگزین برای قارچ‌ها گزارش شده‌اند

مدیریت
هر درخت آلوده باید ریشه کن شود و سوزانده شود. تنها زمانی می توان منطقه را دوباره کاشت کرد که خاک برای بیماری درمان شود

بیماری خونریزی ساقه Chalara paradoxa (همراه Thielaviopsis paradoxa، Ceratocystis paradoxa)

علائم
پوسیدگی نرم و زرد روی تنه؛ نواحی آسیب دیده تیره هستند و با بالغ شدن سیاه می شوند. ممکن است یک مایع قهوه ای مایل به قرمز از نواحی پوسیده بیرون بیاید و به پایین تنه بریزد.
علت
قارچ
نظرات
قارچ ها از طریق زخم وارد تنه می شوند.

مدیریت
از زخمی شدن نخل با ماشین آلات و ابزار برای کاهش بروز بیماری خودداری کنید. بیماری را می توان با استفاده از قارچ کش benomyl در جایی که ثبت شده است کنترل کرد. درختان آلوده باید در اسرع وقت حذف و از بین بروند.

دسته: ویروسی
Cadang-cadang Coconut cadang-cadang viroid (CCCVd)

علائم
آجیل های تازه تشکیل شده نسبت به سال های گذشته گرد تر شده اند. آجیل ها بر روی سطح جای زخم دارند. لکه های کلروتیک روی برگ ها؛ رشد گل آذین با نکروز نوک. برگها از نظر اندازه و تعداد شروع به کاهش می کنند. مرگ نخل
علت
ویروئید
نظرات
هیچ ناقلی شناسایی نشده است.

مدیریت
در حال حاضر هیچ روش شناخته شده ای برای کنترل این بیماری وجود ندارد.

پوسیدگی برگی نارگیل ویروس پوسیدگی برگی نارگیل (CFDV)
علائم
برخی از واریته‌های مبتلا به این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، برخی دیگر زردی جزئی برگ‌ها را نشان می‌دهند که شروع به گسترش به نوک برگ می‌کند. نکروز دمبرگ ها که باعث مرگ برگ ها و آویزان شدن از تاج درخت نخل می شود
علت
ویروس
نظرات
توسط قیف برگ منتقل می شود
دسته: سایر
زرد شدن کشنده (زرد کشنده کف دست) Candidatus Phytoplasma palmae (PLY)

علائم
افتادن زودرس میوه؛ میوه ای با ظاهری قهوه ای-مشکی آغشته به آب؛ نکروز گل آذین؛ ساقه گل سیاه می شود؛ برگ های پایین تر و پیرتر زرد می شوند. کل تاج زرد می شود. برگ های زرد قهوه ای می شوند، خشک می شوند و از سایه بان آویزان می شوند.
علت
فیتوپلاسما
نظرات
ممکن است توسط قیف برگ منتقل شود.

مدیریت
موثرترین روش برای مدیریت این بیماری کاشت انواع نارگیل مقاوم مانند کوتوله مالایی یا میپان است. درمان آنتی بیوتیکی موثر است اما معمولاً برای کاشت در مقیاس بزرگ عملی نیست.

آفات

دسته: حشرات
حشره نارگیل Pseudotheraptus wayi
علائم
گلهای آسیب دیده و/یا سقط شده ضایعات نکروز غرق شده و اسکار روی آجیل؛ آجیل های جوان ممکن است صمغ تراوش کنند (گوموزیس) و بمیرند. بسیاری از آجیل ها از درخت می افتند. حشره بالغ قهوه ای مایل به قرمز با بال های توسعه یافته است. پوره ها قهوه ای مایل به قرمز یا سبز با شاخک های بلند هستند و از کاسه گل مهره تغذیه می کنند.
علت
حشره
نظرات
حشره نارگیل یکی از مضرترین آفات نارگیل در آفریقا است. فقط دو حشره در هر کف دست می تواند آسیب جدی ایجاد کند

مدیریت
دشمنان طبیعی حشرات نارگیل عبارتند از مورچه‌های بافنده، بوته‌های حفاظت‌شده و درختان اطراف مزرعه که زیستگاه مورچه‌های بافنده هستند یا با انبه، گواوا یا مرکبات که برای مورچه‌های بافنده جذاب هستند، کشت می‌کنند. سایبان را با طناب یا چوب وصل کنید تا مورچه های بافنده بتوانند بین درختان حرکت کنند

برگ نارگیل Omiodes blackburni (قدیمی Hedylepta blackburni)

علائم
لارو از زیر سطح برگها تغذیه می کند. معمولاً آنها توسط شبکه ابریشمی محافظت می شوند. آنها در ابتدا از اپیدرم تحتانی تغذیه می کنند و اپیدرم فوقانی را دست نخورده باقی می گذارند. لاروها اغلب دو طرف برگچه ها را توسط یک نخ ابریشمی تا می کنند و داخل آن تغذیه می کنند. لارو مرحله آخر هم از اپیدرم فوقانی و هم تحتانی برگ تغذیه می کند. آلودگی شدید منجر به اسکلت شدن برگ ها می شود.
علت
حشره
نظرات
این حشره در مناطق با باد شدید بسیار رایج است.

مدیریت
دشمنان طبیعی را در باغ تشویق کنید.

سوسک کرگدن نارگیل Oryctes rhinoceros

علائم
بریدگی‌های V شکل در شاخه‌های خرما یا سوراخ‌های میانی برگ‌ها ناشی از سوراخ کردن سوسک‌ها به داخل طوقه برای تغذیه. حشره بالغ یک سوسک سیاه بزرگ با ستون فقرات خمیده روی سر است. لاروها دانه های خامه ای سفید رنگ با سرهای قهوه ای و ۳ مجموعه پیشرو در انتهای قدامی (سر) هستند.
علت
حشره
نظرات
سوسک ها شبگرد هستند و در شب پرواز می کنند. همچنین یک آفت مخرب نخل روغنی است.

مدیریت
برای کشتن لاروهایی که ممکن است داخل آن باشند، هر گونه کنده های پوسیده در مزرعه را با خرد کردن و سوزاندن از بین ببرید. درختان مرده را از مزرعه بردارید و با سوزاندن از بین ببرید. کاشت یک محصول پوششی برای جلوگیری از تخمگذاری توسط ماده ها زیرا آنها در مناطق پوشیده از پوشش گیاهی تخم نمی گذارند. می توان از سیم قلاب دار برای استخراج لاروهایی که خسته کننده هستند به تاج های جوان استفاده کرد.

فلس نارگیل Aspidiotus destructor

علائم
لکه های زرد کم رنگ روی برگ ها؛ کل برگها زرد می شوند؛ قهوه ای شدن و ریزش زودرس برگها؛ حشره بالغ یک بیضی مسطح شبیه فلس است که به رنگ قرمز مایل به قهوه ای است.
علت
حشره
نظرات
حشره به محصولات دیگر مانند چای و انبه نیز حمله می کند.

مدیریت
ممکن است بتوان فلس نارگیل را با هرس قسمت های آلوده درختان و از بین بردن با سوزاندن کنترل کرد. کنترل شیمیایی ممکن است لازم باشد.

شپشک آردآلود (شپشک آناناسی، شپشک آرد آلود راه راه، شپشک آرد آلود کاکائویی و غیره) Dysmicoccus brevipes
فریسیا ویرگاتا
پلانوکوکوس لیلاسینوس

علائم
حشره دیسک مانند بیضی شکل تا گرد پوشیده از ماده مومی روی شاخه های درخت. حشرات مورچه هایی را که ممکن است وجود داشته باشند جذب می کنند. کلنی حشرات ممکن است به دلیل کلونیزاسیون قارچی عسلک قندی دفع شده توسط حشره با رشد کپک دوده همراه باشد. علائم آسیب مستقیم حشرات به خوبی ثبت نشده است، اما درختان ممکن است علائم ساقه متورم کاکائویی را نشان دهند (به مدخل بیماری مراجعه کنید).
علت
حشره
نظرات
حشرات دامنه میزبانی وسیعی دارند. اغلب توسط مورچه هایی که آنها را برای ترشحات شیرین عسلک پرورش می دهند، مراقبت می شوند. انتقال ویروس ساقه متورم کاکائو

مدیریت
شپشک‌های آردآلود را می‌توان به طور بالقوه توسط دشمنان طبیعی مانند سوسک‌های خانم کنترل کرد، اما معمولاً با استفاده از مواد شیمیایی کنترل می‌شوند. آفت کش های شیمیایی همچنین ممکن است جمعیت دشمنان طبیعی را کاهش دهند که منجر به شیوع شپشک آرد آلود می شود.

دسته: کنه
کنه نارگیل اریوفید Aceria guerreronis

علائم
کنه ها شیره آجیل های جوان را می مکند. عموماً از ناحیه مریستمی تغذیه می‌کنند، یعنی ناحیه‌ای که توسط پریانت پوشیده شده است. هجوم خیلی زود شروع می شود. همانطور که مهره رشد می کند، تغذیه شکاف های قهوه ای رنگی ایجاد می کند که از حفره درخت به سمت پایین امتداد می یابد. مهره کوچک و مخدوش می شود.
علت
کنه ها
نظرات
کنه ها از طریق باد پخش می شوند. باعث کاهش عملکرد از ۳۰ تا ۶۰ درصد می شود.

مدیریت
کود و آب مناسب برای درختان فراهم کنید تا در برابر آسیب کنه مقاومت کنند. دشمنان طبیعی کنه را در باغ تشویق کنید. در صورت شدید بودن آلودگی، از حشره کش مناسب با تغذیه ریشه یا تزریق ساقه استفاده کنید.

دسته: نماتدها
نماتد حلقه قرمز (نماتد نخل نارگیل) Bursaphelenchus cocophilus
علائم
ریزش زودرس آجیل؛ گل آذین پژمرده؛ زرد شدن برگها که سپس قهوه ای می شوند. هنگامی که یک مقطع از ساقه پایینی گرفته می شود، حلقه نارنجی تا قرمز قهوه ای تغییر رنگ می دهد.
علت
نماتد
نظرات
نماتد از طریق سرخرطومی نخل آمریکایی و سرخرطومی نیشکر به نخل ها پخش می شود.

مدیریت
اگر درختی آلوده شود باید حذف شود و از بین برود. کنترل این بیماری در حال حاضر محدود به تلاش برای کنترل شپشکی است که نماتد را به کف دست منتقل می کند.

 

منبع: plant village

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *