هند خانه بیش از ۱۰۰ نوع مختلف انبه است که این کشور را به مکانی عالی برای لذت بردن از این میوه خوشمزه تبدیل کرده است. فصل انبه معمولاً از مارس تا ژوئن ادامه دارد، اما تاریخ های دقیق بسته به منطقه می تواند متفاوت باشد. انبه به طور گسترده در سراسر هند در دسترس است، اما برخی از مناطق به خاطر انبه هایشان بیشتر از سایرین شناخته شده اند. بمبئی به خاطر انبه های آلفونسو معروف است، در حالی که حیدرآباد به خاطر انبه های بانگاپالی، گجرات به خاطر انبه های کسار و تامیلنادو به خاطر انبه های هیمپاسان و سنتورا معروف است.

انبه در انواع مختلفی موجود است که هر کدام طعم و بافت خاص خود را دارند. در اینجا برخی از انواع مختلف انبه هندی که می توانید در طول فصل پیدا کنید آورده شده است:

آلفونسو (Alphonso): انبه آلفونسو یکی از محبوب ترین گونه های انبه در هند است. این نام به افتخار آفونسو د آلبوکرکی، ژنرال پرتغالی که گوا را در قرن پانزدهم فتح کرد، گرفته شده است. گوشت آلفونسو نرم و خمیری و دارای طعمی غنی و شیرین است. پوست نازکی دارد که رنگ آن از سبز تا زرد متغیر است و گوشت آن نرم و شیرین با بافت کمی فیبری است.

انبه بادامی (Badami Mango): انبه بادامی در کارناتاکا و آندرا پرادش رشد می کند. این انبه ها طعمی شیرین با کمی ترش دارند و نام خود را از شکل بادام (بادامی) خود گرفته اند.

انبه راجاپوری (Rajapuri Mango): انبه راجاپوری گونه ای بزرگی است که در جنوب هند محبوب است. دارای بافت فیبری و طعم شیرین است.

داشری (Dasheri): یکی دیگر از انواع محبوب هندی، انبه داشری، کشیده با انتهای نوک تیز و دارای پوست سبز روشن است که در هنگام رسیدن زرد می شود. گوشت آن متراکم، شیرین و کرمی با فیبر بسیار کم است.

کسار(Kesar): انبه کسار به دلیل رنگ زعفرانی مانند آن که از افزودن زردچوبه در طول فرآیند رشد به دست می آید، نامگذاری شده است. آنها بافتی صاف، گوشتی و شیرین دارند که دارای ادویه هایی هستند.

لانگرا (Langra): انبه لانگرا یکی دیگر از انواع هندی است که با انتهای گرد کشیده شده است. رنگ پوست زرد مایل به سبز و گوشت آن فیبری و در عین حال آبدار، با طعمی ترش و شیرین است.

توتاپوری (Totapuri): انبه های توتاپوری بزرگ، بیضی شکل با انتهای نوک تیز و دارای پوست زرد مایل به سبز هستند. گوشت آن آبدار، شیرین و کمی ترش با فیبر زیاد است.

بانگاپالی (Banganapalli): بومی آندرا پرادش در جنوب هند، انبه بانگاپالی یکی از پرکاربردترین گونه های انبه در کشور هند است. اندازه آن بزرگ است و دارای رنگ زرد مایل به سبز با ته رنگ مایل به قرمز است. گوشت میوه سفت و در عین حال خامه ای، با طعمی شیرین و عطر ملایم است. این نوع انبه معمولاً از ژوئن تا آگوست برداشت می شود.

کایری (Kairi): انبه کایری کوچک و گرد و با رنگ سبز است. آنها طعم بسیار ترشی دارند و اغلب در سالاد یا به عنوان یک ماده در غذاهای هندی مانند آم پانا (آب انبه) استفاده می شوند.

لالباگ (Lalbaug): این انبه های چاق و نارنجی متمایل به قرمز دارای طعم ترش و گوشت فیبری هستند. آنها از ناحیه رایگاد ماهاراشترا آمده اند.

هیماپسند (Himampasand): انبه هیمامپسند دارای طعمی شیرین و تند، با پوست زرد و گوشت نارنجی مایل به قرمز است. طعم شیرین و بافتی کرمی دارند. آنها از ایالت تامیلنادو، آندرا و کارناتاکا در هند آمده اند.

پایاری (Payari): انبه پایاری رنگ زرد مایل به نارنجی دارد و طعمی شیرین و غنی دارد. آنها معمولاً در فصل تابستان برداشت می شوند.

نیلم (Neelam): انبه نیلمکوچک و گرد با پوست زرد و طعم شیرین و کمی اسیدی است. آنها از ایالت تامیلنادو و آندرا پرادش در هند آمده اند

منبع: Natural Mangoes

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *