اصل و نسب

انبه (mangiferia indica) یکی از میوه های کشت شده است که بین شمال غربی میانمار، بنگلادش و شمال غربی هند سرچشمه می گیرد. ارقام متعددی در سراسر جهان از جمله کنیا توسعه یافته و گسترش یافته است که در مناطق مختلف کشور کشت می شود اما عمدتاً در اوکامبانی تولید می شود.

اطلاعات کلی در مورد محصول

انبه درختی همیشه سبز از خانواده Anacardiaceae است که برای میوه های خوراکی آن پرورش داده می شود.

دارای برگ تیره، براق، بیضوی یا نیزه ای شکل با دمبرگ های بلند و بافت چرمی است. خوشه های متراکم از گل ها با گلبرگ های کرم صورتی تولید می کند.

میوه انبه تقریباً بیضی شکل است و طرفین آن ناهموار است. میوه به شکل دروپه است که گوشتی بیرونی آن را احاطه کرده است. گوشت نرم و به رنگ زرد مایل به نارنجی است. پوست میوه از سبز مایل به زرد تا قرمز متغیر است. درختان انبه می توانند به ارتفاع ۴۵ متر (۱۴۸ فوت) برسند و بیش از یک قرن عمر کنند. تصور می شود که انبه از هند یا برمه (میانمار) سرچشمه گرفته باشد.

انبه در اکثر مناطق آفریقا از جمله کنیا، غنا، بورکینافاسو، گینه، گامبیا، غنا، مالی و ساحل عاج تولید می شود. در کنیا در Garissa، Kitui، Murang’a، Elgeyo Marakwet، Lamu، Kilifi، Kwale، Garissa، Makueni، Taita Taveta، Tharaka Nithi، Embu تولید می شود اما Ukambani در تولید پیشرو است.

درخت انبه همیشه سبز است و میوه های آن از نظر اندازه متفاوت است، برخی گرد و برخی بیضی، باریک، دراز، کلیوی شکل و قلبی شکل هستند. برخی از انواع انبه یا با سایه قرمز و برخی دیگر زرد و برخی دیگر سبز هستند.

انبه سیب، انبه کنت، انبه تامی و انگو از انواع انبه کنیایی هستند.

میوه انبه نه تنها شیرین است بلکه دارای ارزش غذایی نیز می باشد زیرا به بهبود ایمنی کمک می کند و نقش مهمی در هضم دارد. میوه انبه کم کالری است و بهترین انتخاب برای کاهش کالری دریافتی است. انبه بیشتر به عنوان میوه ای به نام انبه مصرف می شود که سرشار از ویتامین های A، C و D است.

انواع انبه

اولین گونه انبه بیش از ۴۰۰۰ سال پیش در هند مشاهده شد و سپس در سراسر جهان گسترش یافت. انبه در حال حاضر در سراسر جهان بیش از هر میوه دیگری مصرف می شود. بیش از ۵۰۰ نوع انبه برای شکل ها، رنگ ها، طول ها و اندازه های مختلف شناخته شده است. انبه های سبز و زرد رایج ترین گونه ها در کنیا هستند.

ارقام پلی‌مبریونیک از بذر به‌دست‌آمده از یک گیاه درختی تولید می‌شوند. شامل ارقام محلی مانند «دودو»، «نگووه»، «بوریبو»، «سابر»، «هلو» و «باتاوی» است.

دانه های رقم می توانند تا پنج جنین هسته ای تولید کنند که از نظر ژنتیکی با درخت مادر یکسان هستند.

گیاهانی مانند «تامی اتکینز»، «کنت»، «هیدن» و «ون دایک» تنها به صورت رویشی قابل تکثیر هستند. ازدیاد رویشی مزایای زیادی دارد، مانند زودبارآوری، درختان کوچکتر و غیره. در نتیجه باید تشویق شود.

شرایط آب و هوایی، خاک و آب

برای رشد آن به خاکی لومی، آبرفتی، زهکشی خوب، هوادهی و عمیق نیاز دارد که زهکشی مناسبی برای نگهداری ریشه های گسترده آن داشته باشد. هنگامی که درخت در حال رشد است، آبیاری به شدت تشویق می شود تا دامنه آن برای کشت مخلوط افزایش یابد. زمانی که درخت برای تولید میوه بزرگ شد آبیاری متوقف می شود. دمای مناسب برای رشد انبه ۲۴-۳۰ درجه سانتیگراد در طول دوره رشد با بارندگی ۸۹۰-۱۰۱۵ میلی متر برای پرورش انبه ایده آل در نظر گرفته می شود.

کاشت و تکثیر انبه

انبه را می توان به صورت رویشی یا بذر تکثیر کرد. برای کشاورزان مهم است که بدانند که همه ارقامی که از طریق بذر تکثیر می شوند، نهال هایی مشابه درخت مادر خود تولید نمی کنند.

تکثیر گیاهان دو گروه مجزا دارد:

-ارقام پلی امبرویک

-دامداری

بهتر است از دانه های انبه تازه و سالم از درختان بالغ و خوش رشد استفاده کنید. قبل از کاشت باید چند روز در سایه شسته و خشک شوند. آنها را در فاصله ۳۰*۱۵ سانتی متر و عمق ۵ سانتی متر بکارید. آنها را در دو طرف خود قرار دهید، با برجسته ترین لبه منحنی رو به بالا، تا یک ساقه صاف تشکیل شود.

برای تسریع جوانه زنی، می توان پوسته سخت را قبل از کاشت جدا کرد. نهال ها را بهتر است در مهد کودک های نیمه سایه پرورش دهید.

بذرها در عرض ۱ تا ۲ هفته جوانه می زنند و به محض سفت شدن اولین ترمز رشد (حدود ۴ هفته بعد و ارتفاع حدود ۱۰ سانتی متر) (حدود ۱۸ در ۲۴ سانتی متر) در ظروف پیوند می زنند.

وقتی به ضخامت مدادی که تقریباً ۲۰ سانتی متر بالاتر از سطح خاک است رسیدند، آماده پیوند هستند. شکاف پیوند با پیوندک رقم بهبود یافته. سازمان تحقیقات کشاورزی و دامداری کنیا (KALRO) (Mtwapa، Thika، Embu)، مزارع زندان یا هر مزرعه ای با ارقام مورد نظر منابع خوبی از پیوندک ارقام اصلاح شده هستند. گیاهان پیوند شده را مرتب آبیاری کنید و سایه بزنید. حدود ۴ ماه پس از پیوند، نهال های پیوندی آماده پیوند خواهند بود.

محل باغ را با دقت انتخاب کنید. توصیه می شود که خاک با شخم عمیق کشت شود. تمام درختان، بوته ها و علف های هرز باید قبل از پیوند از مزرعه خارج شوند. پیوند در ابتدای فصل بارندگی ایده آل است. چاله کاشت باید ۶۰*۶۰ سانتی متر و عمق ۱۰۰ سانتی متر باشد. سوراخ باید بزرگتر (حدود ۹۰ میلی متر) در شرایط خشک باشد.

بسته به تنوع و عادت رشد گونه انبه انتخاب شده، فاصله بین درختان از ۹×۹ تا ۱۴×۱۴ متر متغیر است. قبل از برگرداندن خاک به سوراخ با گیاه جوان، حداقل دو سطل کمپوست خوب و یک مشت فسفات سنگ میجینگو را قبل از بازگرداندن خاک به سوراخ با گیاه انبه جوان مخلوط کنید. خاک اطراف گیاه را تثبیت کنید. مالچ پاشیده و کاملا آب کنید. آبیاری باید به سال اول درختان جوان محدود شود.

دامداری

در ناحیه مستقیم زیر تاج درخت، علف های هرز باید به حداقل برسد. در طول پنج سال اول، کشت مخلوط با محصولات یکساله برای به حداکثر رساندن درآمد توصیه می شود تا زمانی که عملکرد اقتصادی انبه حاصل شود. در مزارع جوان، مالچ پاشی اطراف درخت به سرکوب علف های هرز و حفظ رطوبت خاک کمک می کند.

هرس یک عمل ضروری برای درختان انبه است. به شکل دهی درختان جوان کمک می کند. جدا از کنترل آفات، هرس درختان انبه باعث گلدهی می شود.

هرس تکوینی روی درختان جوان در سال های اول انجام می شود تا به آنها کمک کند تا به شکل دلخواه رشد کنند. در سال اول روی نهال را در ارتفاع ۱ متری کلاه بگذارید تا چارچوبی از شاخه ها ایجاد شود. در سال دوم هرس کنید تا ۴ تا ۵ شاخه با فاصله مناسب به عنوان شاخه های اصلی آینده باقی بمانند.

مزایای هرس انبه:

– درخت را قادر می سازد تا در قسمت های بیرونی درخت خود میوه تولید کند که به بلوغ میوه در درختان کمک می کند.

– ساختار درخت باز برداشت را تسهیل می کند.

– درخت را قادر می سازد تا میوه های بزرگتری تولید کند.

-اجازه می دهد تا سایر محصولات در سایه درختان رشد کنند.

درخت از شرایط طبیعی حرکت خورشید و باد بهره می برد. این باعث کاهش رطوبت نسبی در داخل سایبان می شود و در عین حال محیطی کمتر مساعد برای توسعه بیماری ایجاد می کند.

پس از برداشت میوه، هرس ساختاری باید انجام شود، تا سایبان حداقل یک متر از سطح زمین بالاتر باشد. شاخه های مرده یا مکنده را که از شاخه های ساختاری اصلی رشد کرده اند جدا کنید و تاج را هرس کنید تا نور خورشید از تاج پوشش عبور کند و به زمین زیر درخت برسد.

برداشت انبه

گلدهی معمولاً پس از یک دوره خواب ناشی از هوای خنک یا خشک شروع می شود. دود معمولاً توسط کشاورزان خرده مالک انبه برای القای گلدهی استفاده می شود.

یک مزرعه انبه از چهار تا پنج سال پس از کاشت شروع به تولید میوه های قابل فروش تجاری می کند و پس از هشت سال تولید خوبی خواهد داشت و در حدود ۲۰ سالگی به بلوغ کامل می رسد.

یک درخت باید ۲۰۰ تا ۵۰۰ میوه در سال تولید کند که برخی از انواع آن مانند “دودو” و “بوریبو” تا ۱۰۰۰ میوه در سال تولید می کنند. اکثر واریته ها دوسالانه تولید می کنند و برداشت ضعیف ممکن است پس از برداشت خوب باشد. واریته هایی با تمایل باروری سالانه باید انتخاب شوند.

میوه انبه را زمانی برداشت کنید که به مرحله سبز و بلوغ رسیده که سفت و سبز است. “گونه” میوه بالغ به خوبی توسعه یافته است.

میوه ها باید با دست چیده شوند. آنها را با یک ساقه بلند حدود ۲ تا ۳ سانتی متر جدا کنید و میوه ها را در یک لایه در جعبه یا جعبه قرار دهید که ساقه ها به سمت پایین باشد.

لاتکسی که از ساقه می چکد باید روی یک ماده جاذب بیفتد (به عنوان مثال دستمال کاغذی که در انتهای ظرف قرار داده شده است).

اگرچه انبه های بالغ به سرعت می رسند، اما تحمل کمی برای دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد دارند، به ویژه هنگامی که تازه چیده شوند. از سوی دیگر، میوه‌های رسیده را می‌توان در دمای ۷ تا ۸ درجه سانتی‌گراد بدون ایجاد آسیب سرد نگهداری کرد.

محصولات
جدا از درخت انبه که برای تولید میوه کشت می شود، می تواند به عنوان علوفه نیز باشد که از برگ های آن برای تغذیه گاو در مقادیر کم استفاده شود. از چوب آن می توان برای تولید زغال چوب و هیزم و به عنوان گیاه عسل استفاده کرد. درخت انبه همچنین می تواند الوار برای ساخت و ساز و نجاری تولید کند. انبه همچنین می تواند برای افراد حساس سمی باشد و آستین ها و دانه های آن می تواند به عنوان دارو برای درمان سرفه، سرماخوردگی و تهوع استفاده شود.

خدمات
درختان انبه خدمات مختلفی را به خاک، انسان و حیوانات ارائه می دهند. به عنوان مثال، تاجی چتری شکل می شود که هم برای حیوانات و هم برای انسان ها سایه و پناه می دهد. همچنین وقتی از برگ ها در مالچ پاشی استفاده می شود حاصلخیزی خاک را بهبود می بخشد. درخت انبه را می‌توان با گیاهان و میوه‌های دیگر برای ایجاد باغچه‌ای ترکیب کرد.

منابع
Thais.cunha. (2022، ۷ فوریه). انبه: ۷ گونه از یک شور جهانی گرمسیری | کشاورزان برزیلی کشاورزان برزیلی بازیابی شده در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳، از https://brazilianfarmers.com/news/mango-7-varieties-of-a-tropical-global-passion/

رامان، ام اس، آردی، اسنایدر و وارویک. (۲۰۲۱، ۳ نوامبر). انبه: تغذیه، فواید سلامتی و نحوه خوردن آن. انبه: تغذیه، فواید سلامتی و نحوه خوردن آن. بازیابی شده در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳، از https://www.healthline.com/nutrition/mango

انبه | صفحه اصلی Infonet Biovision. (n.d.). انبه | صفحه اصلی Infonet Biovision. بازیابی شده در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳، از https://infonet-biovision.org/PlantHealth/Crops/Mango

لیچی | توضیحات، درخت، میوه، طعم، و حقایق. (۲۰۲۲، ۲۱ دسامبر). دایره المعارف بریتانیکا. بازیابی شده در ۲۶ ژانویه ۲۰۲۳، از https://www.britannica.com/plant/litchi-fruit

 

آفات و بیماری های رایج
بیماری ها
دسته: سایر
لکه برگ جلبکی Cephaleuros virescens

علائم
لکه‌های زنگ‌زده نارنجی رنگ در سطوح بالایی و پایینی برگ که ممکن است به هم متصل شوند و لکه‌های نامنظم بزرگی را تشکیل دهند. از بین بردن لکه های نارنجی رنگ، تغییر رنگ مایل به خاکستری لایه برگ زیر را نشان می دهد.
علت
جلبک
نظرات
بیماری بسیاری از درختان میوه در مناطق استوایی را تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت ناخوشایند اما اغلب بی ضرر است

مدیریت
اطمینان حاصل کنید که درختان به درستی هرس و کوددهی شده اند تا قدرت را تقویت کنند. تمام علف های هرز را از اطراف پایه درختان حذف کنید. برای افزایش گردش هوا در اطراف درختان از فاصله درختان گسترده تر استفاده کنید. درختانی که به شدت آلوده شده اند را می توان با قارچ کش های حاوی مس درمان کرد

دسته: قارچ
آنتراکنوز Colletotrichum gleosporioides

علائم
لکه های کوچک و تیره روی گل ها؛ لکه ها به هم می پیوندند تا کل پانیک را بپوشانند. ریزش گلهای آلوده از درخت؛ لکه ها یا لکه های تیره با هاله زرد روی برگ های جوان؛ ضایعات تیره، نامنظم، فرورفته روی میوه؛ میوه هایی که قبل از رسیدن از درخت می ریزند
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری در شرایط مرطوب. بیماری جدی انبه در هر کجا که رشد می کند

مدیریت
گونه های حساس انبه باید با قارچ کش در تولید تجاری محافظت شوند و زمان بندی کاربردها برای کنترل موفقیت آمیز حیاتی است. قارچ کش مناسب باید در طول گلدهی و رشد میوه استفاده شود

فوما بلایت Phoma glomerata
علائم
ضایعات قهوه ای زاویه دار یا نامنظم روی برگ های پیر. ضایعات ممکن است مراکز خاکستری و حاشیه تیره ایجاد کنند. پژمرده شدن برگها؛ برگ زدایی درخت
علت
قارچ
نظرات
بیماری صورتی Erythricium salmonicolor
علائم
رشته های سفید ابریشم مانند در شاخه های شاخه ها که در شرایط مرطوب به هم می پیوندند و پوسته صورتی تشکیل می دهند. شاخه ها و شاخه های بالای این سایت ممکن است کشته شوند و شاخ و برگ شروع به خشک شدن و مرگ کند. پوسچول های نارنجی ممکن است روی پوست آلوده وجود داشته باشد
علت
قارچ
نظرات
بیماری صورتی یک بیماری مخرب انبه است که در مناطق گرمسیری مرطوب رشد می کند

مدیریت
در صورت شناسایی بیماری صورتی، درمان توصیه شده استفاده از قارچ کش مناسب است که می توان آن را با اسپری یا رنگ آمیزی روی پوست آلوده با قلم مو استفاده کرد.

کپک پودری Odium mangiferae

علائم
رشد پودری خاکستری-سفید روی برگ ها، گل ها و/یا میوه؛ شاخه های پیچ خورده، منحرف شده؛ میوه سقط شد و از درخت افتاد
علت
قارچ
نظرات
در تمام مناطق پرورش انبه یافت می شود. شیوع پراکنده اما می تواند شدید باشد

مدیریت
قارچ کش ها اگر در اولین علائم بیماری استفاده شوند در کنترل سفیدک پودری بسیار موثر هستند. اسپری های شیمیایی فقط باید در زمان گلدهی و میوه دهی استفاده شود

کپک دوده ای چند گونه قارچ

علائم
برگ ها، شاخه ها، گل آذین و میوه ها با رشد سیاه براق و چسبناک میسلیوم قارچ پوشیده شده است. کپک دوده ای هیچ گونه عفونت مستقیمی برای گیاهان ایجاد نمی کند، اما ممکن است فرآیند فتوسنتز را تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است باعث پیری زودرس و مرگ برگ ها شود. همچنین گیاهان ممکن است رشد خود را متوقف کنند.
علت
قارچ
نظرات
کپک دوده ای عمدتاً روی شبنم عسل ترشح می شود که توسط حشرات مکنده شیره مانند مگس های سفید، شته ها، قیف برگ ها، حشرات فلس دار، شپشک های آردآلود و پسیل ترشح می شود. همچنین این حشره همیشه با مورچه ها همراه است.

مدیریت
۱٫ اگر گیاهان کوچک هستند قالب را با جریان قوی آب بشویید.

۲٫ اسپری کردن نشاسته کپک دوده را نیز از بین می برد.

۳٫ حشرات مکنده شیره را کنترل کنید.

دسته: باکتریایی
لکه سیاه باکتریایی (شانکر باکتریایی) Xanthomonas campestris

علائم
لکه های زاویه دار و آغشته به آب روی برگ ها که به هم می پیوندند و سیاه می شوند. ضایعات شانکروز سیاه روی ساقه ها که ترک خورده و یک ماده صمغی ترشح می کنند. ضایعات سیاه نامنظم روی میوه ها که به داخل گوشت کشیده شده و از صمغ تراوش می کنند. ریزش میوه ها از گیاه
علت
باکتری
نظرات
لکه سیاه باکتریایی در بیشتر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری که در آن انبه کشت می شود یافت می شود

مدیریت
ایجاد بادشکن برای گیاهان؛ شاخه های آلوده را هرس کنید؛ اسپری های محافظ مس در هوای مرطوب به محافظت از گیاهان در برابر بیماری کمک می کند

آفات
دسته: حشرات
مگس میوه Ceratitis cosyra
باکتری مورب
باکتروسرا frauenfeldi
Anastrepha spp.

علائم
مگس ماده بالغ درست زیر پوست میوه های نیمه رپین تخم می گذارد. ماگت ها رشد می کنند و در داخل میوه تغذیه می کنند و باعث می شوند که گوشت قهوه ای و نرم شود که بوی بدی از خود متصاعد می شود. این آسیب همچنین به عنوان محل ورود پاتوژن های قارچی و باکتریایی عمل می کند.
علت
حشره
نظرات
ماگت های بالغ از میوه ها می ریزند و در خاک شفیره می شوند.

مدیریت
۱٫ میوه های افتاده را جمع آوری کنید و آنها را از بین ببرید.

۲٫ همچنین برای کاهش آسیب مگس، میوه ها را زود برداشت کنید.

۳٫ از تله ها برای نظارت بر مگس های میوه استفاده کنید. تله ها را می توان در بازار خریداری کرد یا خود را تهیه کرد. ظرف پلاستیکی درب دار بردارید (ظرف ماست یک لیتری خوب است). سوراخ هایی (۱۰ تا ۱۶ سوراخ) با قطر ۳/۱۶ اینچ در اطراف سمت بالایی ظرف ایجاد کنید. ۱ تا ۲ اینچ سرکه سیب خالص (غیر طعم دار) و یک قطره صابون ظرفشویی مایع بدون عطر را به ظرف اضافه کنید. قبل از رسیدن میوه ها، ظرف را در سایه نزدیک درختان توت آویزان کنید و مگس ها را مرتباً چک کنید. سرکه را هر هفته عوض کنید.

۴٫ پاشیدن طعمه پروتئینی در زیر سطح برگ، مگس ها را به یک نقطه جذب می کند که کشتن آنها را آسان تر می کند.

۵٫ در صورت شدت آلودگی، حشره کش مناسب اسپری کنید.

قیف انبه Idioscopus clypealis
Idioscopus nitidulus
آمریتودوس اتکینسونی

علائم
کاهش بنیه گیاه؛ مواد چسبنده پوشش برگ؛ ممکن است رشد کپک دوده روی بقایای چسبنده باشد. پیچش و خشک شدن برگها
علت
حشرات
نظرات
ظهور حشرات در شرایط سایه و مرطوب مطلوب است
شپشک آرد آلود انبه Drosicha mangiferae

علائم
هم پوره ها و هم حشرات ماده شیره را از تمام قسمت های درخت انبه می مکند (یعنی برگ های حساس، شاخه ها و گل آذین). گل آذین های آلوده ممکن است خشک شوند و روی مجموعه میوه تأثیر بگذارند و باعث ریزش میوه شوند. گیاهانی که به شدت آلوده شده اند ممکن است پژمرده شدن را نشان دهند و در نتیجه بر روی میوه تاثیر بگذارند.
علت
حشره
نظرات
آ. شپشک آرد آلود در خاک نزدیک تنه درخت تخم می گذارد. ب شپشک‌های آرد آلود شبنم عسل ترشح می‌کنند که باعث کپک زدن دوده می‌شود. ج. از طیف وسیعی از گونه های گیاهی تغذیه می کند.

مدیریت
۱٫ جمع آوری و سوزاندن برگ ها و شاخه های افتاده.

۲٫ غرقاب شدن باغ با آب در ماه اکتبر تخم مرغ موجود در خاک را از بین می برد. همچنین شخم عمیق در ماه نوامبر تخم مرغ را در معرض نور خورشید قرار می دهد.

۳٫ پوره ها پس از تفریخ شروع به بالا رفتن از درخت و مکیدن شیره می کنند. برای جلوگیری از این بند، تنه درختان را با ورق پلی اتیلن (گیج ۴۰۰، عرض ۳۰ سانتی متر) در ارتفاع حدود ۳۰ سانتی متری از سطح زمین و لبه پایین نوار را گریس بزنید. یا می توانید از تله های لغزنده نوع قیفی استفاده کنید.

۴٫ برای کنترل حشرات موجود در درخت می توانید صابون رزین روغن ماهی یا آزادیراکتین (محصولات چریش) را اسپری کنید.

۵٫ همچنین استفاده خاکی از هاگ قارچ، Beauveria bassiana به کاهش جمعیت شپشک آردآلود کمک می کند.

۶٫ اگر آلودگی شدید باشد می توانید حشره کش های مناسب را اسپری کنید

کرم خراش درخت انبه Batocera rufomaculata

علائم
آسیب کرم خراش درخت انبه ممکن است ابتدا به صورت سوراخ های دایره ای در پوست مشاهده شود. این آسیب نشان می دهد که درخت توسط سوراخ هایی که سوراخ های خروجی چوب را جویده اند مورد حمله قرار گرفته است. حفره های درخت انبه از پوست شاخه ها تغذیه می کنند و نوک رشد سبز را می جوند. هنگامی که آسیب تغذیه شدید باشد، شاخه ها ممکن است کشته شوند و ساقه اصلی درخت ممکن است فرو بریزد. عطر حشرات (مدفوع) در شکاف های پوست و اطراف پایه درخت جمع می شود. سوراخ ها در پوست نمایان می شوند.
علت
حشره
نظرات
حفره های درخت انبه آفت درختان انبه در بسیاری از مناطق آسیا، آفریقا، آمریکای مرکزی، دریای کارائیب و جزایر سلیمان هستند. خازن های ماده تخم های خود را در برشی که در پوست آسیب دیده انبه ایجاد شده است می گذارند. لاروها هنگام تغذیه از چوب عبور کرده و در نهایت در داخل درخت شفیره می شوند. حشرات بالغ از سوراخ خروجی که در چوب بریده اند بیرون می آیند. حشرات بالغ ۲۵ تا ۵۵ میلی متر طول دارند و دارای آنتن های بلند متمایز هستند که طول بدن را گسترش می دهند.

مدیریت
استفاده از حشره کش مناسب در تنه و شاخه های درخت در صورت حضور حشرات بالغ، باعث از بین رفتن تخم ها و لاروهای موجود می شود. حشره کش به کار رفته در شاخه های در حال رشد و شاخه های سبز ممکن است از تغذیه بزرگسالان جلوگیری کند. کاوش محل آسیب با چاقو یا تکه سیم می تواند به از بین بردن لارو و تخم کمک کند.

فلس سفید انبه Aulacaspis tubercularis

علائم
حشرات فلس دار شیره برگ ها، شاخه ها و میوه ها را می مکند که باعث برگ زدایی، خشک شدن شاخه های جوان، شکوفایی ضعیف و همچنین با ایجاد لک های صورتی آشکار بر کیفیت میوه ها می شود. آلودگی به گیاهان جوان باعث تاخیر در رشد می شود. در صورت آلودگی شدید، میوه ها ممکن است زودتر از موعد سقوط کنند، در حالی که اندازه میوه های بالغ کاهش می یابد. یکی دیگر از مشکلات عمده حشرات فلس، ایجاد کپک دوده ای به دلیل ترشح عسلک است.
علت
حشره
نظرات
این حشره گستره میزبانی وسیعی دارد و در همه کشورهای پرورش دهنده انبه مانند غنا، کنیا، ماداگاسکار، موزامبیک، آفریقای جنوبی، تانزانیا، اوگاندا، زیمبابوه، استرالیا، چین، هند، اندونزی، مالزی، پاکستان، فیلیپین، سریلانکا، تایوان، تایلند، ژاپن، مصر، عراق، اسرائیل، ایتالیا و در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی.

مدیریت
قسمت های آلوده گیاه را جدا کرده و بسوزانید. اسپری روغن امولسیون یا حشره کش های مناسب به مقدار توصیه شده به کاهش جمعیت کمک می کند.

منبع: plant village

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *