سیب زمینی (Solanum tuberosum) یک سبزی ریشه ای است که به طور گسترده در خانواده Solanaceae کشت می شود. آنها بومی کوه های آند در آمریکای جنوبی هستند و هزاران سال است که رشد می کنند. سیب زمینی یک غذای اصلی در بسیاری از کشورهای جهان است و در انواع غذاها استفاده می شود. آنها سرشار از کربوهیدرات، فیبر و ویتامین های C و B6 هستند.

سیب زمینی معمولاً در بهار کاشته می شود و در اواخر تابستان یا اوایل پاییز برداشت می شود. آنها در خاک هایی با زهکشی خوب با pH بین ۴٫۵ تا ۷٫۵ بهترین رشد را دارند. سیب زمینی به خصوص در مراحل گلدهی و باردهی به آب زیادی نیاز دارد و به سرما حساس است.

این محصول را می توان از دانه های سیب زمینی که غده های کوچکی هستند که در خاک کاشته می شوند، تکثیر کرد. همچنین می توان آنها را از دانه سیب زمینی تکثیر کرد که روشی کمتر رایج است. هنگامی که بذر سیب زمینی یا بذر کاشته شد، گیاه برگ و گل می روید و سپس در زیر زمین غده تولید می کند.

سیب زمینی گیاهی علفی و چند ساله است که برای غده های خوراکی آن رشد می کند. این گیاه دارای ساقه و برگ های منشعب از برگچه هایی است که هم اندازه و هم شکل نابرابر دارند و می توانند بیضی تا مستطیل باشند. طول برگ ها می تواند به ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر برسد. غده ها حدود ۲۵ سانتی متر زیر زمین در خاک رشد می کنند و بسته به تنوع می توانند زرد، قرمز یا بنفش باشند. گیاه سیب زمینی گل های سفید یا آبی و توت های زرد مایل به سبز تولید می کند. ارتفاع گیاهان می تواند تا ۱ متر (۳٫۳ فوت) برسد.

سیب زمینی در بسیاری از کشورهای آفریقایی کشت می شود، اما کشورهای اصلی تولید کننده سیب زمینی مصر، آفریقای جنوبی، اتیوپی و کنیا هستند. در این کشورها سیب زمینی هم برای مصرف محلی و هم برای صادرات کشت می شود.

سیب زمینی یک محصول نسبتاً جدید در آفریقا است که در اواخر قرن نوزدهم به این قاره معرفی شد. با این حال، از آن زمان، تولید سیب زمینی به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که کشاورزان در آفریقا پتانسیل این محصول را به عنوان یک امنیت غذایی و فرصت ایجاد درآمد تشخیص می دهند.

سیب زمینی در مناطق کوهستانی خنک آفریقا که دما و بارندگی برای محصول مناسب است به خوبی رشد می کند. با این حال، کشت سیب زمینی در آفریقا اغلب به دلیل عدم دسترسی به بذر سیب زمینی با کیفیت، فقدان سیستم های آبیاری و شیوع آفات و بیماری ها به چالش کشیده می شود.

فاوستات گزارش می دهد که تولید سیب زمینی در آفریقا بیش از دو برابر شده است و آفریقای شرقی بیشترین بازده را دارد. این محصول عمدتاً توسط کشاورزان خرده‌مالک تولید می‌شود و الجزایر با تولید ۴,۹۲۸,۰۲۸ تن در سال پیشتاز است و از مصر که ۴,۸۰۰,۰۰۰ تن در سال تولید می‌کند، پیشی می‌گیرد.

در زیر خلاصه ای از ویژگی های فیزیکی محصولات سیب زمینی آورده شده است:

برگ: برگ های گیاه سیب زمینی ساده و متناوب هستند. آنها عموماً سبز تیره و براق هستند و صاف یا کمی مودار هستند. شکل آنها لوب یا بیضی شکل است و می تواند تا ۱۵ سانتی متر رشد کند.
ساقه: ساقه های گیاه سیب زمینی سبز، صاف و کمی کرک دار است. آنها به ارتفاع ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد می کنند و معمولاً بدون شاخه هستند.
گل ها: گیاه سیب زمینی گل های کوچک، سفید یا بنفش تولید می کند که به صورت خوشه ای رشد می کنند. این گل ها معمولاً حدود ۲ سانتی متر قطر دارند و دارای پنج گلبرگ هستند.
غده ها: غده ها اندام های ذخیره سازی زیرزمینی گیاه سیب زمینی هستند و بخشی از گیاه هستند که معمولاً به عنوان سبزی مصرف می شوند. شکل آنها گرد یا مستطیلی است و بسته به تنوع می تواند اندازه و رنگ آن متفاوت باشد. آنها می توانند سفید، زرد، قرمز یا بنفش باشند.
ریشه: گیاه سیب زمینی دارای ریشه عمیق و سیستم ریشه فیبری است که به گیاه اجازه می دهد آب و مواد مغذی را از خاک جذب کند.
میوه ها: گیاهان سیب زمینی توت های کوچک، سبز و سمی تولید می کنند که معمولاً توسط انسان مصرف نمی شود.

انواع سیب زمینی

سیب زمینی در بسیاری از کشورهای آفریقایی کشت می شود و انواع مختلفی بسته به منطقه و بازار محلی کشت می شود. به عنوان مثال، در مصر، رایج‌ترین گونه‌ای که کشت می‌شود، Desiree است که نوعی پوست قرمز با بافت مومی شکل است که برای جوشاندن و له کردن مناسب است. در آفریقای جنوبی، کشاورزان انواعی مانند “Bintje”، “Sifra” و “Agria” را پرورش می دهند که به دلیل عملکرد بالا و قابلیت ذخیره سازی خوب شناخته شده است. در اتیوپی، کشاورزان انواعی مانند “Sarpo Mira” که به دلیل مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و “Shepody” به دلیل طعم و بافت خوب معروف است، می کارند. در کنیا، کشاورزان انواعی مانند “Kenya Mpya”، “Shangi” و “Kenya Raha” را پرورش می دهند که به دلیل عملکرد بالا و طعم خوب خود شناخته شده اند.

شایان ذکر است که آفریقا دارای تنوع غنی از گونه های محلی سیب زمینی است که به عنوان “بومی” شناخته می شوند. این گونه ها توسعه یافته و با شرایط محلی سازگار شده اند و پتانسیل تامین امنیت غذایی و درآمد کشاورزان را دارند. با این حال، استفاده از ارقام بهبود یافته و اتخاذ شیوه های کشاورزی خوب برای دستیابی به پتانسیل کامل تولید سیب زمینی در آفریقا ضروری است.

موارد استفاده
غده های سیب زمینی منبع غذایی اصلی در مناطق معتدل هستند و پس از پختن خورده می شوند. آنها را می توان برش داد یا برش داد و به شکل چیپس یا سیب زمینی سرخ کرد. سیب زمینی را همچنین می توان به نشاسته، الکل یا آرد تبدیل کرد.

اطلاعات تغذیه ای

سیب زمینی منبع خوبی از کربوهیدرات، پتاسیم و ویتامین C است. آنها همچنین منبع فیبر، ویتامین B6 و فولات هستند. آنها چربی، کالری و سدیم کمی دارند.

مقادیر نشان داده شده در جدول زیر تقریبی است و ممکن است بسته به نوع، شرایط رشد و روش تهیه سیب زمینی متفاوت باشد. علاوه بر این، روش‌های پخت و فرآوری مانند سرخ کردن یا له کردن می‌تواند ارزش غذایی سیب‌زمینی را تغییر داده و میزان کالری و چربی آن را افزایش دهد.

تکثیر

شرایط آب و هوایی، خاک و آب

سیب زمینی یک محصول فصل خنک است که در شرایط اقلیمی، خاکی و آبی خاص بهترین رشد را دارد.

۱٫ شرایط آب و هوایی: سیب زمینی آب و هوای خنک با دمای معتدل و فصل رشد طولانی را ترجیح می دهد. آنها در دمای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد (۵۰ تا ۵۹ درجه فارنهایت) در طول روز و ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد (۴۱ تا ۵۰ درجه فارنهایت) در طول شب بهترین رشد را دارند. سیب زمینی به یخ زدگی حساس است و دمای کمتر از ۰ درجه سانتی گراد (۳۲ درجه فارنهایت) می تواند به غده ها آسیب برساند. سیب زمینی همچنین به میزان متوسط تا زیاد بارندگی یا آبیاری نیاز دارد.

۲٫ شرایط خاک: سیب زمینی در خاک هایی با زهکشی خوب که غنی از مواد آلی هستند و دارای PH بین ۴٫۵ تا ۷٫۵ هستند، بهترین رشد را دارند. آن‌ها خاک‌هایی را ترجیح می‌دهند که دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم بالا هستند و همچنین به سطوح کافی کلسیم، منیزیم و گوگرد نیاز دارند. سیب زمینی همچنین در خاک های لومی شنی یا رسی به خوبی رشد می کند.

۳٫ شرایط آب: سیب زمینی به آب زیادی به خصوص در مراحل گلدهی و باردهی نیاز دارد. آنها به حدود ۱-۲ اینچ آب در هفته نیاز دارند و در هوای گرم و خشک به آب بیشتری نیاز دارند. آنها رطوبت ثابت را در طول فصل رشد ترجیح می دهند، اما برای جلوگیری از غرقابی و پوسیدگی ریشه نیز به زهکشی مناسب نیاز دارند. سیب زمینی به خشکی و تنش آبی حساس است که می تواند باعث کاهش عملکرد و غده های با کیفیت پایین تر شود.

شایان ذکر است که در حالی که اینها شرایط ایده آل برای رشد سیب زمینی هستند، محصول را می توان در طیف وسیعی از شرایط کشت کرد و برخی از واریته ها نسبت به سایرین نسبت به شرایط مختلف تحمل بیشتری دارند. علاوه بر این، اقدامات زراعی مانند کوددهی، آبیاری و تناوب زراعی می تواند به بهبود رشد و عملکرد سیب زمینی در محیط های چالش برانگیز کمک کند.

روش کاشت

روش کاشت سیب زمینی به طور کلی شامل مراحل زیر است:

۱٫ آماده سازی خاک: خاک باید به خوبی زهکشی شده و دارای PH بین ۴٫۵-۷٫۵ باشد. قبل از کاشت، خاک باید تا سطح شیب خوب کار شود و هر گونه اصلاح لازم مانند کود یا آهک باید اضافه شود.

۲٫ انتخاب سیب زمینی بذر: بذر سیب زمینی باید عاری از بیماری و گواهی باشد. آنها باید با حداقل یک “چشم” در هر قطعه قطعه قطعه شوند و باید چند روز قبل از کاشت خشک شوند تا بریدگی ها خوب شوند.

۳٫ تعیین تاریخ کاشت: بهترین زمان برای کاشت سیب زمینی به آب و هوای شما و تنوعی که می روید بستگی دارد. سیب زمینی معمولاً در بهار، پس از آخرین تاریخ یخبندان، و زمانی که خاک تا حدود ۱۰-۱۵ درجه سانتیگراد (۵۰-۵۹ درجه فارنهایت) گرم شده است، کاشته می شود.

۴٫ کاشت بذر سیب زمینی: بذر سیب زمینی باید در عمق ۱۰-۱۵ سانتی متری کاشته شود، به طوری که “چشم” به سمت بالا باشد. آنها باید در حدود ۳۰-۴۰ سانتی متر از هم فاصله داشته باشند، در ردیف هایی که ۷۵-۹۰ سانتی متر از هم فاصله دارند.

۵٫ آبیاری و مالچ پاشی: پس از کاشت باید خاک را به خوبی آبیاری کرد تا خاک اطراف بذر سیب زمینی ته نشین شود و جوانه زنی تشویق شود. برای کمک به حفظ رطوبت و سرکوب علف‌های هرز، می‌توان یک لایه مالچ، مانند بریده‌های کاه یا علف اعمال کرد.

۶٫ مراقبت و نگهداری: همانطور که گیاهان رشد می کنند، به آبیاری منظم، کود دهی و علف های هرز نیاز دارند. گیاهان باید به صورت تپه ای بلند شوند (خاک باید به پایه گیاه اضافه شود) زیرا رشد می کنند تا غده ها در معرض نور خورشید قرار نگیرند که می تواند باعث سبز شدن و غیرقابل خوردن آنها شود.

برداشت

برداشت سیب زمینی فرآیند جمع آوری غده ها که قسمت خوراکی گیاه سیب زمینی هستند از خاک است. زمان برداشت بسیار مهم است و به تنوع سیب زمینی در حال رشد بستگی دارد. به طور کلی، سیب زمینی زمانی آماده برداشت است که شاخ و برگ از بین رفته و پوست غده ها سفت شده است.

قبل از برداشت، کشاورزان باید غده ها را از نظر بلوغ بررسی کنند. این کار را می توان با کندن چند گیاه به آرامی و بررسی اندازه و پوست غده ها انجام داد. غده ها باید کاملاً تشکیل شده باشند و پوست باید به اندازه ای سفت باشد که نتوان به راحتی با ناخن آن را خراش داد.

وقتی صحبت از فرآیند برداشت واقعی می شود، کشاورزان باید مراقب باشند که غده ها آسیب نبینند. آنها باید با دقت با استفاده از بیل یا چنگال سیب زمینی حفر شوند و مراقب باشید که غده ها آسیب نبینند. بهتر است زمانی برداشت شود که خاک خشک باشد و خیس نباشد. غده ها را پس از برداشت باید به مدت یک یا دو هفته در مکانی گرم، تاریک و دارای تهویه مناسب قرار داد تا قبل از نگهداری، «درمان شوند» (پوست سفت شود).

پس از عمل آوری، غده ها باید از هر گونه کثیفی و زباله تمیز شوند و غده های آسیب دیده یا بیمار را جدا کرده و دور بریزید. سیب زمینی باید در مکانی خنک، تاریک و دارای تهویه مناسب با دمای بین ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد (۳۹ تا ۴۶ درجه فارنهایت) و رطوبت نسبی ۹۰ تا ۹۵ درصد نگهداری شود.

برداشت سیب زمینی در زمان مناسب برای اطمینان از بهترین کیفیت و پتانسیل ذخیره سازی مهم است. سیب زمینی های بیش از حد رسیده شانس بیشتری برای فساد دارند و تا زمانی که بالغ شده اند قابل نگهداری نیستند. علاوه بر این، درمان مناسب، تمیز کردن و نگهداری غده‌ها نیز مهم است تا اطمینان حاصل شود که طراوت و کیفیت خود را تا زمانی که ممکن است حفظ می‌کنند.

منابع
خلاصه CABI حفاظت از محصول. (۲۰۱۳). برگه اطلاعات Solanum tuberosum (سیب زمینی). موجود در: http://www.cabi.org/cpc/datasheet/50561. [دسترسی در ۳۱ مارس ۱۵]. اشتراک پولی لازم است. Erhardt, W. H. (2000). پرورش سیب زمینی. توسعه تعاونی دانشگاه نیوهمپشایر. موجود در: http://extension.unh.edu/resources/representation/Resource000606_Rep628.pdf. [دسترسی در ۳۱ مارس ۱۵]. دسترسی رایگان. راول، بی (۲۰۰۶). سیب زمینیها. خدمات توسعه تعاونی دانشگاه کنتاکی. موجود در: http://www.uky.edu/Ag/NewCrops/introsheets/potatoes.pdf. [دسترسی در ۳۱ مارس ۱۵]. دسترسی رایگان. استیونسون، دبلیو آر، لوریا، آر، فرانک، جی. دی و وینگارتنر، دی. پی (ویراستاران) (۲۰۰۱). مجموعه بیماری های سیب زمینی موجود در: http://www.apsnet.org/apsstore/shopapspress/Pages/42759.aspx. برای خرید از APS Press موجود است.

آفات و بیماری های رایج سیب زمینی
بیماری ها
دسته: باکتریایی
پوسیدگی حلقه باکتریایی Clavibacter michiganensis

علائم
پژمرده شدن ساقه ها و برگ ها؛ برگ های در حال مرگ؛ ابتدا برگهای پایینی پژمرده می شوند. حلقه ای از پوسیدگی کرمی زرد تا قهوه ای هنگام برش غده به صورت متقاطع قابل مشاهده است
علت
باکتری
نظرات
باکتریوم از طریق غده منتقل می شود. باکتری ها می توانند از طریق زخم های بریده وارد غده شوند. بیماری مورد علاقه خاک های مرطوب و گرم؛ باکتری ها در بقایای سیب زمینی زمستان گذرانی می کنند

مدیریت
فقط سیب زمینی بذر تایید شده را بکارید – سیب زمینی بذر گواهی شده در بستر بذر با تحمل پوسیدگی حلقه ای صفر رشد می کند. تمام بقایای محصول را پس از برداشت از خاک جدا کنید. ابزارها و تجهیزات را به طور مرتب ضدعفونی کنید

ساق سیاه (پوسیدگی نرم) Erwinia carotovora

علائم
ضایعات کوچک و آغشته به آب بر روی پایه ساقه ها که از قطعه دانه منشاء می گیرند. ضایعات ممکن است بزرگ شوند و یک ضایعه گسترده بزرگ را تشکیل دهند که از پایه ساقه تا سایبان کشیده می شود. بافت نرم و آغشته به آب می شود و می تواند به رنگ قهوه ای روشن تا سیاه مایل به رنگ باشد. برگ های پژمرده و پیچ خورده که در صورت خیس شدن بافتی نرم و لزج دارند
علت
باکتری
نظرات
باکتری ها روی غده ها و در زخم ها حمل می شوند و می توانند در حین جابجایی و برش قطعات دانه به غده های سالم سرایت کنند. ظهور بیماری به نفع دمای بالای خاک است

مدیریت
قطعات بذر گیاهی که محصول کشت بافت هستند. ابزارها و تجهیزات را هنگام برش دانه به منظور جلوگیری از آلودگی باکتریایی ضدعفونی کنید. از آسیب رساندن به غده ها در طول برداشت خودداری کنید. با دادن زمان کافی برای خشک شدن برگ ها در طول روز پس از آبیاری، دوره های مرطوب شدن برگ را کاهش دهید

دلمه معمولی Streptomyces spp.

علائم
ضایعات قهوه ای برجسته روی غده ها با بافت چوب پنبه ای. ضایعات عمیق و حفره‌ای قهوه‌ای یا سیاه روی غده با بافت نیمه شفاف به رنگ نی در زیر آن
علت
باکتری
نظرات
این بیماری در شرایط گرم و خشک شدیدتر است

مدیریت
درمان گال معمولی می تواند بسیار دشوار باشد و پیشگیری از این بیماری به ترکیب چندین روش مختلف بستگی دارد. این موارد عبارتند از: اجتناب از کاشت غده های آلوده، استفاده از چرخش ۳-۴ دور از سیب زمینی. کاشت انواع سیب زمینی که کمتر حساس هستند (هیچکدام مصون نیستند). حفظ رطوبت بالای خاک به مدت ۴-۶ هفته پس از شروع رشد غده، نوک استولون شروع به متورم شدن کرد. اصلاح خاک برای کاهش pH و درمان بذر با قارچ کش های مناسب در صورت وجود

دسته: قارچ
کوکدهای Colletotrichum نقطه سیاه

علائم
نقاط سیاه کوچک (جسم میوه‌دهی قارچی) روی غده‌ها، استولون‌ها و ساقه‌ها. ریشه ها ممکن است در زیر زمین پوسیده شوند. برگها ممکن است زرد و پژمرده شوند. عفونت ممکن است باعث حذف برگ شود
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع خاک با زهکشی ضعیف است. هوادهی ضعیف خاک و درجه حرارت بالا؛ علائم بیماری در خاک های درشتی که نیتروژن کمی دارند شدیدتر است

مدیریت
گیاهان تحت تنش بیشتر مستعد ابتلا به نقطه سیاه هستند. چرخاندن محصولات به دور از سیب زمینی؛ غده ها یا قطعات بذر آلوده را نکارید. کود دهی و آبیاری کافی به گیاهان؛ قارچ کش های محافظ را می توان در صورت وجود استفاده کرد

اسکورف سیاه و شانکر Rhizoctonia Rhizoctonia solani

علائم
میوه های قارچی مسطح و نامنظم سیاه یا قهوه ای تیره روی سطح غده. غده ها ممکن است به اشتباه رخ دهند. ضایعات فرورفته قرمز-قهوه ای تا سیاه روی جوانه ها؛ ضایعات ممکن است ساقه اصلی را ببندند و باعث پیچ خوردن و زرد شدن برگها شوند
علت
قارچ
نظرات
قارچ می تواند از طریق خاک آلوده یا کاشت دانه ها و غده های آلوده پخش شود. ظهور بیماری به نفع خاک خنک و مرطوب است

مدیریت
هیچ گونه سیب زمینی کاملاً در برابر این بیماری مقاوم نیست. کنترل متکی بر کاهش سطح تلقیح در خاک و غده است. روش ها شامل استفاده از قارچ کش بر روی قطعات دانه یا خاک است. اجتناب از کاشت بذر خیلی عمیق در خاک های سرد و چرخش محصول به دور از سیب زمینی برای کاهش سطح تلقیح خاک

کپک خاکستری Botrytis cinerea

علائم
گلهای پوشیده شده در قالب خاکستری و فازی؛ ضایعات برنزه به شکل گوه روی برگها. پوسیدگی قهوه ای لزج ممکن است روی ساقه ها وجود داشته باشد که از دمبرگ منشأ می گیرد. غده های آلوده پوست چروکیده دارند و بافت زیر آن نرم و مرطوب است. غده ها اغلب رشد فازی خاکستری دارند
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع رطوبت بیش از حد، دمای سرد و سایه است

مدیریت
کنترل فرهنگی برای مدیریت بیماری بسیار مهم است، کود و آب کافی برای گیاهان فراهم شود. استفاده از قارچ کش های محافظ مناسب در صورت وجود می تواند کنترل کافی بیماری را فراهم کند اما عفونت ایجاد شده را درمان نمی کند

پوسیدگی صورتی Phytophthora erythroseptica

علائم
توقف رشد گیاه؛ پژمرده شدن برگها؛ برگ های در حال مرگ؛ پوسیدگی غده مشخص؛ چشم قهوه ای تیره روی غده؛ غده بریده شده پس از ۲۰-۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض هوا صورتی رنگ می شود، سپس قهوه ای و در نهایت سیاه می شود.
علت
اوومیست
نظرات
ظهور بیماری باعث اشباع بالای آب خاک در اواخر فصل می شود

مدیریت
سیب زمینی را در خاک هایی با زهکشی خوب و بدون سابقه پوسیدگی صورتی بکارید. اجتناب از آبیاری بیش از حد گیاهان؛ از زخمی شدن در هنگام برداشت خودداری کنید

بلایت زودرس سیب زمینی Alternaria solani

علائم
ضایعات تیره با حاشیه زرد که ممکن است حلقه های متحدالمرکز از بافت برجسته و فرورفته را روی برگ ها و ساقه ها تشکیل دهند. ضایعات ابتدا دایره ای هستند اما زاویه دار می شوند. برگها نکروزه می شوند اما به گیاه چسبیده می مانند. ضایعات تیره و خشک روی غده ها با بافت چرمی یا چوب پنبه ای و حاشیه های زرد و سبز آبکی
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع چرخه‌های شرایط مرطوب و خشک همراه با دوره‌های رطوبت بالا و رطوبت برگ است.

مدیریت
استفاده از قارچ کش محافظ مناسب می تواند شدت علائم محلول پاشی را کاهش دهد. کاهش تنش به گیاهان با کود دهی و آبیاری کافی انواع دیررس را بکارید که کمتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. غده ها را در محیط خنک نگهداری کنید

پوسته پودری Spongospora subterranea

علائم
صفراهای سفید تا قهوه ای روی ریشه و استولون. جوش های برجسته روی غده که با پوست سیب زمینی احاطه شده است. فرورفتگی های کم عمق روی غده پر از هاگ های قهوه ای
علت
قارچ
نظرات
همه علائم در زیر زمین رخ می دهد

مدیریت
غده هایی را که علائم بیماری را نشان می دهند، نکارید. از کاشت سیب زمینی در خاک هایی با زهکشی ضعیف خودداری کنید. در صورت بروز بیماری، محصول را به مدت ۳ تا ۱۰ سال از سیب زمینی دور کنید و از کاشت گوجه فرنگی خودداری کنید.

ورتیسیلیوم پژمردگی Verticillium dahliae
Verticillium albo-atrum

علائم
مرگ زودرس گیاهان؛ برگچه هایی که فقط در یک طرف دمبرگ یا ساقه منشعب می میرند. برش از طریق ساقه، تغییر رنگ بافت را نشان می دهد. تغییر رنگ غده ها در انتهای ساقه
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع درجه حرارت بالا و رطوبت در اوایل فصل و به دنبال آن خشکسالی است. بیماری را می توان با باد یا حرکت ذرات خاک آلوده به مزارع غیر آلوده سرایت کرد

مدیریت
کاشت انواع مقاوم سیب زمینی رایج ترین روش کنترل بیماری است. اقدامات فرهنگی مانند استفاده از آبیاری جویچه ای به جای آبیاری بارانی و پرهیز از آبیاری بیش از حد گیاه نیز می تواند شدت بیماری را در صورت بروز کاهش دهد.

دسته: سایر
نشت Pythium spp.

علائم
برنزه روشن، ناحیه آغشته به آب در اطراف زخم روی غده. پوسیدگی داخلی غده که منجر به اسفنجی شدن بافت داخلی و احتمالاً ایجاد حفره می شود. مایع تیره و آبکی هنگام فشرده شدن از غده تراوش می کند
علت
قارچ
نظرات
بیماری فقط غده ها را تحت تأثیر قرار می دهد و قارچ فقط از طریق زخم وارد می شود. همه ارقام معمولی سیب زمینی مستعد نشت هستند. ظهور بیماری با درجه حرارت نسبتا بالا مطلوب است

مدیریت
چرخاندن محصولات به دور از سیب زمینی و از بین بردن غده های آلوده به کنترل بیماری کمک می کند. عفونت را می توان با استفاده از قارچ کش های مناسب برگی کاهش داد. تأخیر در برداشت به منظور بالغ شدن پوست غده، خطر آسیب به غده را کاهش داد

بیماری ویروسی سیب زمینی

دسته: اوومیست
سیب زمینی بلایت دیررس Phytophthora infestans

علائم

ضایعات قهوه ای با شکل نامنظم روی برگ ها با هاگ کرکی سفید متمایز در حاشیه ضایعه در سطح زیرین برگ در شرایط مرطوب. در شرایط خشک، ضایعات خشک می شوند و به رنگ قهوه ای تیره با بافت فرو ریخته می شوند. ضایعات سبز تیره تا قهوه ای آغشته به آب روی ساقه ها نیز با هاگ سفید مشخص. بعداً در عفونت برگها و دمبرگها کاملاً پوسیده شدند. گیاهان به شدت آسیب دیده ممکن است بوی متمایز کمی شیرین داشته باشند. ضایعات سفت قرمز مایل به قهوه‌ای روی غده‌هایی که چندین سانتی‌متر در بافت گسترش می‌یابند. ضایعات ممکن است از نظر ظاهری کمی فرو رفته و اغلب منجر به پوسیدگی باکتریایی ثانویه شوند.
علت
اوومیست
نظرات
پاتوژن می تواند چندین ماه تا سال در خاک زنده بماند. ظهور بیماری ناشی از شرایط مرطوب و خنک؛ علت اصلی گسترش بیماری غده های آلوده است

مدیریت
کنترل بستگی به یک رویکرد چند وجهی با اهمیت اعمال خاصی دارد که بر اساس موقعیت جغرافیایی تغییر می کند: از بین بردن غده های آلوده. هر گونه گیاه داوطلب را نابود کنید. استفاده از قارچ کش مناسب در تپه های سیب زمینی در هنگام ظهور. زمان آبیاری برای کاهش دوره های خیسی برگ به عنوان مثال. زود آبیاری کنید تا گیاه در طول روز خشک شود. انواع مقاوم در برابر گیاهان؛ در صورت پیش بینی بیماری در منطقه، از قارچ کش محافظ مناسب استفاده کنید

دسته: ویروسی
ویروس رول برگ سیب زمینی (PLRV)

علائم
برگ های جوان نورد شده و زرد یا صورتی؛ برگ های پایینی دارای بافت چرمی هستند و به سمت بالا می چرخند. توری نکروزه در بافت عروقی غده ممکن است وجود داشته باشد. گیاه عادت به رشد عمودی دارد و رشد ممکن است متوقف شود
علت
ویروس
نظرات
توسط چندین گونه شته منتقل می شود. غده های بذری آلوده و گیاهان داوطلب سیب زمینی منبع تلقیح برای ویروس هستند.

مدیریت
رشد گیاهان تولید شده به صورت کلونی از موجودی بدون PLRV. برداشت زود هنگام محصول سیب زمینی در مناطق معتدل برای جلوگیری از مهاجرت شته ها در اواخر فصل. گیاهان و غده های آلوده را حذف و از بین ببرید. استفاده از حشره کش های مناسب در صورت وجود ممکن است به کاهش انتشار کمک کند

ویروس سیب زمینی A ویروس سیب زمینی

A (PVA)

علائم
الگوی موزاییک ملایم یا خال خال روی برگها؛ گیاهان به شدت آلوده ممکن است دارای تکه های متناوب بافت زرد و سبز تیره باشند. برگها ممکن است ظاهری براق داشته باشند. ساقه ها کمی به سمت بیرون خم می شوند
علت
ویروس
نظرات
ویروس توسط چندین گونه از شته ها منتقل می شود و می تواند با کاشت غده های آلوده به نسل بعدی سیب زمینی منتقل شود. غده ها علائم قابل مشاهده ای ندارند

مدیریت
مواد گیاهی که عاری از PVA است. انواع سیب زمینی مقاوم به گیاه در مناطقی که ویروس شایع است. استفاده از حشره کش های سیستمیک مناسب به کنترل جمعیت شته ها کمک می کند

ویروس سیب زمینی X ویروس سیب زمینی X (PVX)
علائم
الگوی موزاییک ملایم روی برگها؛ گیاهان به شدت آلوده ممکن است با برگهای کوچکتر کوتوله شوند. نکروز بالای گیاهان و غده ها ممکن است رخ دهد
علت
ویروس
نظرات
PVX می تواند از طریق تماس برگ های آلوده با برگ های سالم منتقل شود

مدیریت
کاشت بذر بدون PVX مهمترین روش کنترل ویروس است

ویروس سیب زمینی Y ویروس سیب زمینی Y (PVY)

علائم
علائم بسته به نوع سیب زمینی و سویه ویروس از موزاییک خفیف برگ تا نکروز برگ و مرگ گیاه متفاوت است: برگها ممکن است زرد شده و از گیاه بیفتند. علائم ممکن است فقط در یک شاخه از گیاه وجود داشته باشد. گیاهان با نکروز شدید برگ ممکن است غده هایی با حلقه های قهوه ای روشن روی پوست ایجاد کنند
علت
ویروس
نظرات
ویروس توسط بیش از ۲۵ گونه مختلف شته منتقل می شود. ویروس می تواند در فواصل طولانی توسط شته ها منتقل شود. می تواند به صورت مکانیکی از طریق تماس با برگ ها یا غده های آلوده منتقل شود

مدیریت
فقط سیب زمینی بذر تایید شده بکارید. استفاده از حشره کش های سیستمیک مناسب، در صورت وجود، ممکن است گسترش ویروس را در یک مزرعه کنترل کند، اما از گسترش ناشی از شته های بالدار جلوگیری نمی کند. حذف و از بین بردن گیاهان علامت دار؛ انواع مقاوم به گیاه

آفات
دسته: حشرات
شته ها (شته هلو، شته سیب زمینی) Myzus persicae
Macrosiphon euphorbiae

علائم
حشرات کوچک با بدن نرم در سطح زیرین برگ ها و/یا ساقه های گیاه. معمولاً به رنگ سبز یا زرد است، اما بسته به گونه و گیاه میزبان ممکن است صورتی، قهوه ای، قرمز یا سیاه باشد. اگر آلودگی شته‌ها شدید باشد، ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها و/یا انحراف، لکه‌های نکروزه روی برگ‌ها و/یا رشد شاخه‌ها شود. شته ها ماده ای چسبناک و شیرین به نام عسلک ترشح می کنند که باعث رشد کپک های دوده ای روی گیاهان می شود.
علت
حشرات
نظرات
شته ها از طریق انتقال ویروس هایی مانند ویروس برگ برگ سیب زمینی بیشترین آسیب را به سیب زمینی وارد می کنند. ویژگی های متمایز شته شامل وجود قرنیکول ها (ساختارهای لوله ای) است که از بدن شته به سمت عقب بیرون می آیند. به طور کلی در صورت اختلال خیلی سریع حرکت نمی کند

مدیریت
اگر جمعیت شته‌ها فقط به چند برگ یا شاخه محدود شود، می‌توان آلودگی را برای کنترل هرس کرد. قبل از کاشت پیوندها را برای شته ها بررسی کنید. در صورت وجود از انواع متحمل استفاده کنید. مالچ های بازتابنده مانند پلاستیک نقره ای رنگ می توانند شته ها را از تغذیه گیاهان بازدارند. گیاهان محکم را می توان با یک جت آب قوی اسپری کرد تا شته ها را از برگ ها جدا کند. حشره کش ها معمولاً فقط برای درمان شته ها مورد نیاز هستند در صورتی که آلودگی بسیار زیاد باشد – گیاهان معمولاً آلودگی در سطوح پایین و متوسط را تحمل می کنند. صابون‌های حشره‌کش یا روغن‌هایی مانند روغن چریش یا کانولا معمولاً بهترین روش کنترل هستند. همیشه قبل از استفاده، برچسب محصولات را برای دستورالعمل های استفاده خاص بررسی کنید

سوسک سیب زمینی کلرادو Leptinotarsa decemlineata

علائم
آسیب تغذیه به شاخ و برگ؛ اگر آلودگی شدید باشد یا اگر گیاهان درمان نشده رها شوند می‌توانند به طور کامل برگ‌زدایی کنند. حشره بالغ یک سوسک راه راه سیاه و زرد است. لاروها در ابتدا به رنگ قرمز روشن با سرهای سیاه رنگ هستند و رنگ آنها به صورتی تغییر می کند. لاروها دارای دو ردیف لکه سیاه هستند
علت
حشره
نظرات
سوسک های بالغ در بهار ظاهر می شوند. سوسک های ماده در دسته های حداکثر دوجین تخم می گذارند. تخمها زرد مایل به نارنجی هستند و در سطح زیرین برگها گذاشته می شوند. یک ماده می تواند ۵۰۰ یا بیشتر تخم در یک دوره چهار تا پنج هفته ای بگذارد

مدیریت
کنترل سوسک سیب زمینی کلرادو می تواند چالش برانگیز باشد زیرا آنها سطوح بالایی از مقاومت به حشره کش ها را ایجاد کرده اند. در باغچه خانه کاشت انواع سیب زمینی زودرس به گیاهان اجازه می دهد تا از آسیب بیشتر فرار کنند. بزرگسالان و لاروها را باید با دست از گیاهان برداشت و در آب صابون از بین برد. کاربرد Bacillus thuringiensis می تواند در کنترل لارو موثر باشد، اما باید به طور مکرر استفاده شود. برخی از حشره کش ها، از جمله اسپینوساد، هنوز در برابر سوسک های بالغ موثر هستند

Cutworms Agrotis spp.
پریدروما سوسیا
مینیان نفلودس
و دیگران

علائم
ساقه های نشاهای جوان یا نهال ها ممکن است در خط خاک جدا شوند. اگر بعداً عفونت رخ دهد، سوراخ های نامنظم در سطح میوه ها خورده می شود. لاروهایی که باعث آسیب می شوند معمولاً در شب فعال هستند و در طول روز در خاک پایه گیاهان یا در بقایای گیاهی گیاه سرنگون شده پنهان می شوند. طول لارو ۲٫۵-۵٫۰ سانتی متر (۱-۲ اینچ) است. لاروها ممکن است الگوها و رنگ‌های مختلفی از خود نشان دهند، اما معمولاً در صورت مختل شدن به شکل C در می‌آیند.
علت
حشرات
نظرات
کرم‌های خرد شده دارای طیف وسیعی از میزبان هستند و به سبزیجاتی از جمله مارچوبه، لوبیا، کلم و سایر گیاهان چلیپایی، هویج، کرفس، ذرت، کاهو، نخود، فلفل، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی حمله می‌کنند.

مدیریت
تمام بقایای گیاه را پس از برداشت یا حداقل دو هفته قبل از کاشت از خاک حذف کنید، این امر به ویژه در صورتی مهم است که محصول قبلی میزبان دیگری مانند یونجه، لوبیا یا گیاه پوششی حبوبات باشد. یقه های پلاستیکی یا فویلی که در اطراف ساقه های گیاه نصب شده اند تا ۳ اینچ پایین تر از خط خاک را بپوشانند و چند اینچ در خاک کشیده شوند می توانند از جدا شدن لارو گیاهان جلوگیری کنند. لاروها را پس از تاریک شدن هوا با دست انتخاب کنید. خاک دیاتومه را در اطراف پایه گیاهان پخش کنید (این یک مانع تیز ایجاد می کند که اگر حشرات تلاش کنند و روی آن بخزند، آنها را قطع می کند). در صورت عدم رشد ارگانیک، از حشره کش های مناسب در مناطق آلوده باغ یا مزرعه استفاده کنید

سوسک های کک Epitrix spp.

علائم
سوراخ‌ها یا گودال‌های کوچک در برگ‌ها که به شاخ و برگ‌ها ظاهر «شات‌چاله» مشخصی می‌دهد. گیاهان و نهال های جوان به ویژه حساس هستند. رشد گیاه ممکن است کاهش یابد. اگر آسیب شدید باشد، گیاه ممکن است کشته شود. آفت مسئول آسیب یک سوسک کوچک تیره رنگ (۱٫۵-۳٫۰ میلی متر) است که در صورت اختلال می پرد. سوسک ها اغلب از نظر ظاهری براق هستند
علت
حشرات
نظرات
گیاهان جوان تر نسبت به گیاهان مسن تر در معرض آسیب سوسک کک هستند. گیاهان مسن تر می توانند آلودگی را تحمل کنند. سوسک های کک ممکن است روی گونه های علف هرز مجاور، در بقایای گیاهی یا در خاک زمستان گذرانی کنند. حشرات ممکن است نسل دوم یا سوم را در یک سال تجربه کنند

مدیریت
در مناطقی که سوسک های کک مشکل ساز هستند، ممکن است قبل از ظهور سوسک ها از پوشش های ردیف شناور استفاده شود تا مانعی فیزیکی برای محافظت از گیاهان جوان باشد. بذرها را زود بکارید تا امکان استقرار قبل از اینکه سوسک ها مشکل ساز شوند – گیاهان بالغ کمتر مستعد آسیب هستند. محصولات تله ممکن است معیاری برای کنترل فراهم کنند – گیاهان چلیپایی بهترین هستند. استفاده از یک لایه ضخیم مالچ ممکن است به جلوگیری از رسیدن سوسک ها به سطح کمک کند. استفاده بر روی خاک دیاموتکوئوس یا روغن هایی مانند روغن چریش روش های کنترل موثری برای پرورش دهندگان ارگانیک هستند. استفاده از حشره‌کش‌های حاوی کارباریل، اسپینوساد، بیفنترین و پرمترین می‌تواند کنترل کافی سوسک‌ها را تا یک هفته فراهم کند، اما نیاز به استفاده مجدد دارد.

کرم سیمی Aeolus spp.
Anchastus spp.
گونه های ملانوتوس
Limonius spp

علائم
مرگ نهال؛ پایه کاهش یافته؛ ساقه های کمربندی و سر سفید؛ لارو کرم سیمی را می توان در خاک هنگام حفر دور ساقه یافت. لاروها کرم هایی زرد مایل به قهوه ای و نازک با پوست براق هستند
علت
حشره
نظرات
مرحله لاروی بسته به گونه می تواند بین ۱ تا ۵ سال طول بکشد

مدیریت
کنترل شیمیایی در یک محصول ایستاده غیرممکن است، باید در قبل از کاشت یا به عنوان تیمار بذر اعمال شود. اگر کرم های سیمی در فصل تابستان و تا زمانی که به طور مکرر در مزرعه آیش خاک وجود داشته باشند برای کاهش تعداد شناخته شده است. در صورت امکان به محصول غیر میزبان بچرخانید. از کاشت محصولات حساس پس از آلودگی کرم سیمی به غلات بدون استفاده از آفت کش مناسب خودداری کنید.

منبع: plant village

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *