گوجه فرنگی علفی یکساله از خانواده Solanaceae است که برای میوه خوراکی آن پرورش می یابد. این گیاه را می‌توان با ساقه‌های کوتاه یا تاک مانند با ساقه‌های دراز و پهن برپا کرد. ساقه ها پوشیده از کرک های درشت و برگ ها به صورت مارپیچی قرار گرفته اند. گیاه گوجه فرنگی گل‌های زرد رنگی تولید می‌کند که می‌تواند به شکل ۳ تا ۱۲ شکل و معمولاً میوه‌ای گرد (توت) که پوستی گوشتی و صاف دارد و می‌تواند قرمز، صورتی، بنفش، قهوه‌ای، نارنجی یا زرد باشد. رنگ گیاه گوجه فرنگی می تواند ۰٫۷-۲ متر (۲٫۳-۶٫۶ فوت) در ارتفاع رشد کند و به عنوان یک سال، تنها پس از یک فصل رشد برداشت می شود. گوجه فرنگی را می توان به عنوان سیب عشق نیز نام برد و از آمریکای جنوبی سرچشمه می گیرد. گوجه فرنگی بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است، اما اکنون در سراسر جهان کشت می شود. گوجه فرنگی یکی از گیاهانی است که به طور گسترده در آفریقا کشت می شود. آنها برای مصرف خانگی تقریباً در هر حیاط خلوت خانه در سراسر جنوب صحرای آفریقا رشد می کنند. آنها منبع خوبی از ویتامین ها و همچنین یک محصول نقدی برای خرده مالکان و کشاورزان تجاری متوسط هستند. گوجه‌فرنگی‌هایی که به‌عنوان تقویت‌کننده طعم در مواد غذایی استفاده می‌شوند، همیشه تقاضای زیادی دارند، چه تازه و چه فرآوری شده.

انواع گوجه فرنگی

گوجه فرنگی بر اساس عادت گیاهی به دو نوع قطعی و نامعین طبقه بندی می شود. گونه های معین (و نیمه معین) دارای خوشه های گل در انتهای ساقه های خود هستند. دترمینات کوتاه‌تر و پرپشت‌تر است، در حالی که نیمه معین بلندتر است. واریته های نامشخص همیشه برگ ها و گل های جدید تولید می کنند و می توانند بسیار بلند شوند. واریته های نامشخص برای مدت طولانی تری میوه می دهند. واریته های نامشخص باید بریده شوند و هرس شوند و به کار بیشتری نیاز دارند.

الف) گوجه فرنگی روما (Roma)

به آنها گوجه فرنگی رب نیز گفته می شود.

گوجه‌فرنگی روما به شکل مستطیلی و نسبت به اندازه‌اش بزرگ است. آنها همچنین سفت تر از گوجه فرنگی های غیر رومی یا رب هستند.

آنها مصمم هستند به این معنا که به طور ناگهانی به جای آن در مرحله ای از فصل می رسند. در حالی که می توان آنها را به صورت خام مصرف کرد، اما هنگام پختن در بهترین حالت خود هستند.

ب). انواع گوجه فرنگی آنا اف ۱ (Anna F1)

این گونه ها محصول بسیار بالایی دارند، به نیروی کار کمتری نیاز دارند و در برابر بیماری های گوجه فرنگی نسبتاً مقاوم هستند. این یک نوع گوجه فرنگی تازه بازار است که بهترین رشد را در گلخانه دارد. این میوه بیضی شکل و قرمز تیره است.

این یکی از گونه های گوجه فرنگی کنیا است که به شانکر ساقه آلترناریا، نماتدها و پژمردگی فوزاریوم مقاوم است.

این رقم نسبتاً هفتاد و پنج روز پس از پیوند به سرعت بالغ می شود. دوره بلوغ آن توسط آب و هوا تعیین می شود.

اولین برداشت آنا F1 کمتر از برداشت های بعدی، مانند اکثر گونه های گوجه فرنگی در کنیا، حاصل می شود. Anna F1 به طور متوسط ۷۴ تن گوجه فرنگی در هر هکتار و ۳۵ کیلوگرم در هر بوته گوجه فرنگی تولید می کند.

ج). بینگو (Bingo)

Bingo یک دانه گوجه فرنگی با میوه بزرگ است که به طور گسترده با طیف گسترده ای از شرایط رشد سازگار است و به طور مداوم میوه های بزرگ و صاف تولید می کند. برای محافظت از میوه در برابر آفتاب سوختگی، گیاه تاج پوشش متراکمی از برگ ها را رشد می دهد.

د). تخم مرغی (Plum)

گوجه فرنگی تخم مرغی که به عنوان گوجه فرنگی یا رب گوجه فرنگی نیز شناخته می شود، نوعی گوجه فرنگی است که برای سس و بسته بندی پرورش داده می شود.

آنها معمولاً به شکل بیضی یا استوانه‌ای هستند، دارای لکه‌های کمتری نسبت به گوجه‌فرنگی‌های گرد استاندارد و محتوای جامد بالاتری هستند که آنها را برای فرآوری مناسب‌تر می‌کند.

ه) گوجه فرنگی گیلاسی (Cherry)

گوجه گیلاسی یک گوجه کوچک گرد است که در رنگ های قرمز، زرد، سبز و مشکی موجود است. از آنجایی که آنها به طور طبیعی شیرین هستند، معمولا به صورت خام در سالاد مصرف می شوند.

موارد استفاده

میوه گوجه فرنگی را می توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد و در بسیاری از غذاها استفاده می شود. این میوه همچنین ممکن است به آب، سوپ، سس کچاپ، پوره، خمیر یا پودر تبدیل شود.

کاشت و تکثیر

گوجه فرنگی را می توان به طور مستقیم بذر یا در مزرعه پیوند داد، اما این روش پرهزینه است زیرا مقادیر زیادی بذر مورد نیاز است (حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم بذر در هکتار) و چهار هفته کار علف هرز به هزینه های رشد اضافه می شود.

از سوی دیگر، رشد نشاهای جوان در یک نهالستان خاص، به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا به یکنواختی نهال بالایی دست یابند در حالی که از بذر کمتر استفاده می کنند و در هزینه وجین صرفه جویی می کنند.

آماده سازی تخت گلخانه:

در منطقه ای که در سه سال گذشته سیب زمینی، گوجه فرنگی، بادمجان یا فلفل در آن کشت نشده است، بسترهای بذری با حداکثر عرض یک متر بسازید.
حدود ۵ کیلوگرم کمپوست خوب در هر متر مربع به بسترهای بذری که در بالای آن به خوبی کشت می شوند، اضافه کنید.
از یک چوب نوک تیز برای سوراخ کردن شیارهای کم عمق بذر استفاده کنید. یک هکتار گوجه فرنگی به ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم بذر در حال جوانه زدن نیاز دارد.
بذرها را در شیارها بکارید و کمی با خاک بپوشانید.
با سمت صاف یک چنگک یا ابزار مشابه آن را محکم بزنید، سپس مالچ پاشی کنید و سخاوتمندانه آب کنید.
کود تازه هرگز نباید در بستر بذر استفاده شود زیرا نهال های جوان را می سوزاند.
پس از بیرون آمدن نهال ها، مالچ را از ردیف ها جدا کنید تا نور خورشید به نهال های جوان برسد.
رشد گیاهان منفرد در گلدان های برگ موز یا سینی های نهال پلاستیکی با کاهش شوک پیوند و آسیب ریشه در حین پیوند، استقرار نهایی گیاه را بهبود می بخشد. برای حفظ رشد خوب و سالم، نهال های جوان به آب کافی نیاز دارند. یک هفته قبل از پیوند آبیاری را کاهش دهید تا نهال ها سفت شوند. نهال هایی که سه تا چهار هفته سن دارند (۱۵ تا ۲۵ سانتی متر ارتفاع با ۳ تا ۵ برگ واقعی) آماده پیوند هستند.
برای جلوگیری از آسیب ریشه، نهال ها باید ۱۲ تا ۱۴ ساعت قبل از برداشتن از بستر بذر به طور کامل آبیاری شوند. برای کاهش شوک پیوند، نهال ها را در بعدازظهر یا در یک روز آرام و ابری بکارید و بلافاصله به آنها آبیاری کنید.
استقرار گیاه را می توان با استفاده از یک فنجان آب برای هر گیاه بلافاصله پس از کاشت تسریع کرد.
فاصله بوته ها و فاصله بین ردیف ها با توجه به عادت رشد رقم و اینکه آیا گیاهان قرار است روی زمین قرار بگیرند یا اجازه رشد دهند، تعیین می شود.
واریته‌های نامشخص معمولاً در معرض خطر قرار می‌گیرند، در حالی که واریته‌های معین را می‌توان بدون قرار گرفتن در مزرعه کشت کرد. گیاهان معمولاً به فاصله ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر از هم در ردیف های تک یا دوتایی روی بسترهایی به عرض ۱٫۰ تا ۱٫۴ متر قرار می گیرند.

دامداری

گوجه فرنگی به کاربردهای آزاد کمپوست یا کود دامی که به خوبی پوسیده شده است پاسخ خوبی می دهد. یک قاشق (یا سه قاشق چایخوری) سنگ فسفات نیز باید به هر سوراخ کاشت اضافه شود. اگر خاک کمبود مواد آلی دارد، بهتر است قبل از پیوند نهال گوجه فرنگی، یک محصول کود سبز با کیفیت بالا مانند لوبیا چشم بلبلی، موکونا، سویا یا کروتالاریا کشت کنید.
از کودهای نیتروژن تجاری خودداری کنید زیرا نیتروژن بیش از حد باعث پف کردن میوه و پوسیدگی انتهای شکوفه ها و همچنین رشد بیش از حد رویشی می شود. نیتروژن آزاد اضافی در خاک باعث نرم شدن برگ ها و جذابیت بیشتر گیاهان در برابر آفات و بیماری ها می شود. رقابت علف های هرز می تواند شدید باشد، به خصوص در مناطق گرمسیری گرم و مرطوب.
علف های هرز نوظهور را تا حد امکان به زمین بین ردیف های گوجه فرنگی برش دهید تا علف های هرز را در زمین های باز کنترل کنید. برای جلوگیری از فرسایش، کاهش دمای خاک و حفظ رطوبت خاک، علف های هرز بریده شده را به عنوان مالچ روی خاک بگذارید. این باید با وجین دستی در ردیف و مالچ کاهی بسترها تکمیل شود.

شرط بندی

برای رشد واریته‌های نامشخص، برای هر بوته گوجه‌فرنگی یک قطعه ۲ متری در زمین بکارید و ساقه‌ها را با رشد گیاه به‌راحتی ببندید. از طرف دیگر، هر چهار متر یک تیر محکم در زمین قرار دهید و دو سیم را در ارتفاع ۲ متری و دیگری در ارتفاع ۰٫۱۵ متری از سطح زمین اجرا کنید. دو سیم پشت هر بوته گوجه فرنگی را با یک رشته نسبتاً محکم وصل کنید. همانطور که گیاهان رشد می کنند، می توان آنها را به دقت در اطراف رشته ها پیچاند.

هرس

برای انواع نامشخص گوجه فرنگی، هرس لازم است. به صورت هفتگی باید اجازه داد تا یک یا دو ساقه اصلی رشد کند و شاخه های جانبی (جانبی) را با رشد محصول با نیشگون گرفته شود. هنگامی که ۶ تا ۸ خوشه گل تشکیل می شود، قسمت بالای در حال رشد باید با نیشگون گرفتن به رشد میوه های بزرگ قابل فروش کمک کند.

برای کمک به جلوگیری از عفونت بلایت، هر برگ نزدیک به زمین را بردارید. در ارقام معین، هیچ گونه هرس و تنظیم تعداد میوه و خوشه وجود ندارد. ارقام نیمه معین را می توان هم به عنوان یک محصول معین و هم به صورت نامشخص کشت کرد.

برای جلوگیری از انتشار بیماری ویروس موزاییک تنباکو، افراد سیگاری باید قبل از دست زدن به بوته های گوجه فرنگی، دست های خود را به طور کامل با صابون بشویند.
گوجه فرنگی در مراحل اولیه رشد گیاه، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه به آبیاری کافی نیاز دارد.

ثبات آب به گیاهان برای رسیدن به بلوغ یکنواخت حیاتی است. همچنین وقوع پوسیدگی انتهای شکوفه را کاهش می دهد، یک اختلال فیزیولوژیکی ناشی از کمبود کلسیم در طول بزرگ شدن میوه. آبیاری حداقل دو بار در هفته در هوای خشک ضروری است. آبیاری قطره ای به دلیل اینکه باعث پاشیدن آب روی گیاهان نمی شود، کارآمدترین و بی خطرترین روش آبیاری است.

گوجه‌فرنگی گیلاسی اگرچه نامشخص است، حتی زمانی که در مزرعه قرار نمی‌گیرد، می‌تواند به خوبی تولید کند، اما باید فضای کافی برای آن‌ها در نظر گرفته شود، زیرا به طور گسترده پخش می‌شوند (یک متر مربع در هر بوته توصیه می‌شود). خروجی بالاتر و مدیریت راحت تر میدان از مزایای روش پرهزینه استقرار است.

شیوه های برداشت و پس از جابجایی

قبل از عرضه به بازار، گوجه‌فرنگی‌های تازه بازار غالباً در مرحله سبز بالغ برداشت می‌شوند و در حمل و نقل یا ذخیره‌سازی رسیده می‌شوند. گاهی اوقات از اتیلن برای رسیدن سریع و یکنواخت گوجه‌فرنگی سبز-سبز قبل از ارسال به بازار استفاده می‌شود، اما این تأثیر منفی بر کیفیت دارد. در کنیا، این یک روش معمول نیست. گوجه‌فرنگی‌های زودرس معمولاً از کیفیت پایین‌تری (مواد جامد محلول کمتر، اسید اسکوربیک و قندهای احیاکننده) نسبت به گوجه‌فرنگی‌های گیاهی رسیده هستند.

الگوهای رشد و رسیدن ارقام گوجه فرنگی تازه، چیدن مکرر میوه های سبز-سبز یا رسیده گیاهی را ضروری می کند. گوجه فرنگی های فرآوری شده، برخلاف گوجه فرنگی تازه بازاری یا رومیزی، کاملاً رسیده چیده می شوند. برداشت در کشورهای توسعه یافته اغلب با ماشین انجام می شود. گوجه فرنگی های مورد استفاده در محصولات پوره شده مانند سوپ، آب میوه و سس ها تا زمانی که بیش از ۸۵ درصد میوه ها رسیده باشند، رشد می کنند. گوجه‌فرنگی‌های کامل در حالی که هنوز سفت هستند چیده می‌شوند، اما تنها حدود ۶۵ درصد محصول ممکن است به یکباره آماده شود.

برای تهیه گوجه فرنگی برای عرضه به بازار، پس از چیدن، آن را در مکانی سایه، چه در مزرعه یا در منزل نگهداری کنید. میوه های قابل فروش سپس در ظروف مناسب بسته بندی می شوند که معمولاً جعبه های چوبی ۲۰ کیلوگرمی، سبدهای بامبو، جعبه های پلاستیکی یا سایر مواد بسته بندی محلی موجود است.

بسته بندی مناسب از میوه ها محافظت می کند و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. عمر انباری گوجه فرنگی با توجه به مرحله بلوغ که در آن برداشت می شود و همچنین کیفیت مطلوب میوه تعیین می شود. کیفیت زمانی بالاتر است که کاملاً رسیده باشد، چه به صورت مصنوعی یا طبیعی. برای رسیدن مناسب، گوجه فرنگی های سبز بالغ باید به مدت ۷ تا ۱۰ روز در دمای ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتی گراد و ۸۵ تا ۹۰ درصد RH نگهداری شوند.

تنها مهم ترین پارامتر بصری کیفیت گوجه فرنگی رنگ است. رشد لیکوپن به طور کلی در دمای بالای ۳۰ درجه سانتی گراد ضعیف است. این دلیل اصلی این است که گوجه‌فرنگی‌هایی که در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند، رنگ قرمز کم‌رنگ یا زرد دارند و طعم ملایمی دارند.

برداشت و بسته بندی گوجه فرنگی گیلاسی بر اساس تقاضای بازار تعیین می شود. بسته به رقم، وقتی میوه ها قرمز یا صورتی می شوند، خوشه های میوه را می توان برای بازارهای دور برش داد. برای بازار داخلی، میوه های رسیده قرمز سفت مورد نیاز است. با این حال، گوجه‌فرنگی‌های گیلاسی برای بازار صادراتی قبل از ارسال مستقیم به سوپرمارکت‌های مقاصد صادراتی، درجه‌بندی و در بسته‌های پیش‌بسته بندی می‌شوند.

عملکرد قابل فروش ۲۰ تن در هکتار یا بیشتر، عملکرد خوب در نظر گرفته می شود. در شرایط آزمایشی در KALRO، ایستگاه تحقیقات باغبانی Thika، عملکرد تا ۶۰ تن در هکتار به دست آمده است.

شرایط آب و هوایی، مدیریت خاک و آب

برای عملکرد بالا و کیفیت برتر، گوجه فرنگی آب و هوای نسبتاً خنک و خشک را ترجیح می دهد. با این حال، با طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی سازگار است. گوجه فرنگی تا شمال (تحت حفاظت) مانند دایره قطب شمال و در جنوب تا استوای گرم و مرطوب رشد کرده است. دمای بین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد برای رشد و نمو ایده آل است. قرار گرفتن طولانی مدت در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد می تواند منجر به سرما شود. دمای بالای ۲۷ درجه سانتیگراد تأثیر منفی بر رشد و تشکیل میوه دارد.

گرده و سلول های تخم زمانی از بین می روند که حداکثر دمای روز ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر برای ۵ تا ۱۰ روز باشد. زمانی که دمای شبانه درست قبل و بعد از تشکیل گل از ۲۱ درجه سانتیگراد فراتر رود، تشکیل میوه معمولاً ضعیف است. سقط گل همچنین می تواند ناشی از بادهای گرم و خشک باشد.

گوجه فرنگی تحت تأثیر طول روز قرار نمی گیرد و می تواند در دوره های نوری از ۷ تا ۱۹ ساعت میوه تولید کند. گوجه فرنگی را می توان در انواع مختلف خاک، از خاک های لوم شنی گرفته تا خاک های لومی رسی غنی از مواد آلی، کشت کرد. محدوده pH ایده آل برای خاک ۶ تا ۶٫۵ است. pH بالاتر یا پایین تر می تواند منجر به کمبود یا سمیت مواد معدنی شود. سیل برای مدت طولانی برای رشد و نمو گوجه فرنگی مضر است.

تولید بذر گوجه فرنگی کشاورز کوچک

استفاده از واریته های هیبرید برای تولید بذر توصیه نمی شود. برچسب “F1” این گونه ها را نشان می دهد. اگر واریته هیبریدی ترجیح داده شود، فقط برای یک نسل (یک چرخه زراعی) قابل استفاده است.

شرایطی که در هنگام تولید بذر باید رعایت شود:

• دانه گوجه فرنگی را فقط باید یک بار ضرب کرد.

• قطعه بذر گوجه فرنگی باید ۲۵ متر از هر محصول دیگر گوجه فرنگی فاصله داشته باشد.

• این قطعه نباید اخیراً گوجه فرنگی کاشته شده باشد.

• محصول گوجه فرنگی باید به طور منظم از نظر آفات و بیماری ها بررسی شود.

• میوه ها نباید در مرحله اول برای استخراج بذر قرار گیرند.

• پس از کاشت بذر، انواع آف را باید در اسرع وقت ریشه کن کرد.

• قطعه باید به درستی وجین شود.

• مدیریت صحیح زراعی از قبیل مصرف کود، هرس، آبیاری پایه و غیره مورد نیاز است.

فرآیند استخراج بذر

• میوه رسیده را فقط از گیاهان قوی و عاری از بیماری (گیاهانی بدون شانکر باکتریایی، لکه باکتریایی، لکه باکتریایی، پوسیدگی میوه آنتراکنوز، بلایت زودرس، سوختگی دیررس و ویروس موزاییک گوجه فرنگی) انتخاب کنید.

• میوه را ترجیحاً با صابون حاوی پتاسیم بشویید تا خطر عفونت بیماری کاهش یابد.

• میوه را از وسط نصف کرده و دانه ها را با قاشق بیرون بیاورید. در روش دیگر، قطعات را در یک سطل تمیز، پلاستیک، شیشه یا کاسه سرامیکی فشار دهید تا فقط ژله دانه و شیره میوه باقی بماند.

• روی کاسه را با یک پارچه یا کاغذ بپوشانید تا کثیفی و سایر آلاینده ها از آن خارج نشوند، اما آن را دربسته نکنید.

اجازه دهید دانه ها به مدت ۱ تا ۵ روز بمانند (معمولاً ۲ تا ۳ روز در مناطق گرم).

اگر بذرها را نمی توان فوراً کاشت، باید آنها را در یک ظرف ضد آب (کیسه پلاستیکی شفاف / بطری شیشه ای شفاف) نگهداری کرد. مواد شفاف اجازه ورود نور خورشید را می دهند و رشد کپک را کاهش می دهند. مقداری خاکستر کف ظرف بریزید تا رطوبت آن گرفته شود و دانه ها کپک نزنند. هنگام نگهداری بذرها در گلدان یا بطری، رویه آن باید با لایه پلاستیکی پوشانده شود تا از نشت آب و آلودگی کنه جلوگیری شود.

• ظرف بذر را در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

• بذرها را به طور منظم (حداقل هفتگی) از نظر رشد کپک بررسی کنید. اگر کپک پیدا شد، دانه ها باید دوباره خشک شوند.

دانه ها در صورت خشک شدن مناسب تا دو سال قابل نگهداری هستند.

یک کیلوگرم گوجه فرنگی بین ۱ تا ۴ گرم بذر تولید می کند.

منابع
انتشارات AVRDC 04-609 (2004). ویروس موزاییک گوجه فرنگی (ToMV). AVRDC. موجود در: http://203.64.245.61/web_crops/tomato/ToMV.pdf. [دسترسی در ۲۲ آوریل ۱۵]. دسترسی رایگان. خلاصه CABI حفاظت از محصول. (۲۰۱۳). برگه اطلاعات Solanum lycopersicum (گوجه فرنگی). موجود در: http://www.cabi.org/cpc/datasheet/31837. [دسترسی در ۰۹ فوریه ۱۴]. اشتراک پولی لازم است. جونز، جی پی، استال، آر. ای و زیتر، تی اِی (۱۹۹۱). خلاصه بیماری های گوجه فرنگی. انتشارات انجمن آسیب شناسی گیاهی آمریکا. برای خرید از APS Press موجود است. Kopsell, D. (2000). پرورش گوجه فرنگی. توسعه تعاونی دانشگاه نیوهمپشایر. موجود در: http://extension.unh.edu/resources/files/resource000609_rep631.pdf. [دسترسی در ۰۹ فوریه ۱۵]. دسترسی به Lerner, B. R. Tomatoes رایگان است. گسترش تعاونی دانشگاه پردو. موجود در: http://www.hort.purdue.edu/ext/HO-26.PDF. [دسترسی در ۰۹ فوریه ۱۵]. دسترسی رایگان به U-Scout (2014). بیماری های گوجه فرنگی آزمایشگاه آسیب شناسی گیاهی، NFREC. توسعه تعاونی دانشگاه فلوریدا. موجود در: http://nfrec.ifas.ufl.edu/paret/u-scout/Tomato/Tomato.html. [دسترسی در ۰۹ فوریه ۱۵]. دسترسی رایگان

آفات و بیماری های رایج
بیماری ها
دسته: قارچ
کوکدهای آنتراکنوز Colletotrichum

علائم
علائم میوه شایع ترین هستند، اگرچه ساقه، برگ و ریشه نیز ممکن است آلوده شوند. بیماری باعث ایجاد ضایعات دایره ای فرورفته مشخص بر روی میوه می شود. تورفتگی های روی ممکن است حلقه های قهوه ای و زرد متحدالمرکز قابل رویت داشته باشند. مراکز ضایعه با بلوغ به رنگ قهوه ای مایل به زرد در می آیند و با اجسام میوه ای قارچی سیاه رنگ کوچک (میکروسکلروتیا) پر می شوند. ضایعات می توانند بسیار بزرگ شوند
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع هوای گرم است. در اوایل بهار ظاهر می شود

مدیریت
هنگام رسیدن میوه از آبیاری بارانی خودداری کنید. تناوب محصولات زراعی با سایر گیاهان غیر سولاناسه

قالب سیاه Alternaria alternata

علائم
بیماری باعث ایجاد ضایعات سیاه یا قهوه ای روی سطح میوه رسیده می شود. ضایعات ممکن است لکه های ریزی باشند یا ممکن است تکه های بزرگ بافت پوسیده باشند. در دوره های هوای مرطوب، ضایعات ممکن است با توده های هاگ سیاه و مخملی پوشیده شوند.
علت
قارچ
نظرات
بیماری در هر جایی که گوجه فرنگی رشد می کند یافت می شود. میوه های رسیده هر چه مدت طولانی تری پس از رسیدن روی تاک باقی بمانند، به طور فزاینده ای مستعد ابتلا به قارچ می شوند.

مدیریت
روش های کنترل فرهنگی مانند پرهیز از خیس کردن شاخ و برگ هنگام آبیاری و برداشت میوه ها به محض رسیدن می تواند به کاهش بروز بیماری کمک کند. در مناطقی که بیماری یک مشکل دائمی است، ممکن است کنترل شیمیایی با قارچ کش مناسب ضروری باشد. قارچ کش معمولاً ۴-۶ هفته قبل از اولین برداشت میوه مورد انتظار استفاده می شود.

بلایت اولیه Alternaria solani

علائم
علائم اولیه بلایت به صورت ضایعات بیضی شکل با ناحیه کلروتیک زرد رنگ در سراسر ضایعه شروع می شود. ضایعات برگ های متحدالمرکز ممکن است روی برگ های آلوده دیده شود. بافت برگ بین رگبرگ ها از بین می رود. عفونت های شدید می توانند باعث ریزش کامل برگ ها شوند. با پیشرفت بیماری، برگها به شدت سوخته می شوند که منجر به کاهش عملکرد می شود. ساقه های گوجه فرنگی ممکن است با قارچی که منجر به شانکر ساقه آلترناریا می شود آلوده شود. علائم اولیه شانکر ساقه ایجاد نواحی قهوه ای تیره روی ساقه است. شانکرهای ساقه ممکن است بزرگ شوند تا کل ساقه را ببندند و منجر به مرگ کل گیاه شود. رگه های قهوه ای را می توان در بافت عروقی در بالا و زیر ناحیه شانکر یافت. علائم میوه شامل ضایعات کوچک سیاه رنگ V شکل در شانه های میوه است (این بیماری به نام شانه سیاه نیز شناخته می شود). ضایعات همچنین ممکن است روی میوه به صورت لکه های تیره با الگوی حلقه متحدالمرکز ظاهر شوند. ضایعات میوه می تواند در مزرعه دیده شود یا ممکن است در حین انتقال میوه به بازار ایجاد شود. ضایعات ممکن است ظاهری مخملی داشته باشند که ناشی از اسپور شدن قارچ است
علت
قارچ
نظرات
پس از میوه دادن گیاهان، بیماری می تواند به سرعت گسترش یابد. جابجایی هاگ های معلق در هوا و تماس با خاک آلوده از علل شیوع این بیماری است

مدیریت
در اولین علائم بیماری از قارچ کش مناسب استفاده کنید. هر گونه گیاه سولاناسه داوطلب (گوجه فرنگی، سیب زمینی، گل شب بو و غیره) را از بین ببرید. تناوب زراعی را تمرین کنید

پژمردگی فوزاریوم Fusarium oxysporum

علائم
علائم پژمردگی فوزاریوم ممکن است ابتدا به صورت زرد شدن و پژمرده شدن برگها در یک طرف میانی برگ یا گیاه ظاهر شود. علائم یک طرفه ناشی از انسداد در سیستم عروقی است که طرف علامتی گیاه را تامین می کند. با پیشرفت بیماری، برگ های مسن تر نکروز می شوند و گیاه شروع به پژمرده شدن می کند. میوه در گیاهان آلوده کوچکتر و عملکرد کاهش می یابد. آسیب به برگ ها باعث می شود که میوه ها در برابر آفتاب حساس شوند. علائم ساقه ممکن است با پژمردگی باکتریایی اشتباه گرفته شود، اما آزمایش ترشح باکتریایی منفی خواهد بود. بافت ساقه به رنگ قهوه ای تغییر رنگ می یابد
علت
قارچ
نظرات
ظهور بیماری به نفع خاک گرم و مرطوب است.

مدیریت
انواع مقاوم به گیاه؛ به طور منظم تمام تجهیزات را ضد عفونی کنید؛ کنترل نماتدهای گره ریشه؛ محصولات را به مدت چندین سال از گوجه فرنگی دور کنید

کپک خاکستری (بوتریتیس بلایت) Botrytis cinerea

علائم
بیماری در نهال های گوجه فرنگی در خط خاک یا درست زیر آن به صورت یک ضایعه خاکستری مایل به قهوه ای تیره ظاهر می شود که غالباً ساقه را دور می زند، اگر ساقه کمربند باشد، تمام قسمت های گیاه در بالای ضایعه شروع به پژمرده شدن می کنند. گل ها و کاسه گل های آلوده با هاگ های خاکستری پوشیده می شوند. میوه نارس قهوه ای روشن یا خاکستری می شود و می پوسد. میوه سبز آلوده به هاگ های موجود در هوا، حلقه های سفید دایره ای شکلی به نام “نقاط ارواح” ایجاد می کند.
علت
قارچ
نظرات
کپک خاکستری معمولاً با زخم روی گیاهان همراه است. می تواند در شرایط نسبتاً خنک رشد کند.

مدیریت
آهک کردن خاک برای افزایش محتوای کلسیم می تواند به کاهش حساسیت گیاه به کپک خاکستری کمک کند. استفاده از قارچ کش مناسب قبل از تشکیل تاج پوشش متراکم.

قالب برگ Passalora fulva

علائم
برگ های مسن تر لکه های سبز مایل به زرد کم رنگ (بدون حاشیه قابل تشخیص) در سطح بالایی نشان می دهند. در حالی که قسمت پایینی این لکه ها رشد قارچی مخملی سبز تا قهوه ای را نشان می دهد. با پیشرفت بیماری، لکه ها ممکن است با هم ترکیب شوند و قهوه ای ظاهر شوند. برگ های آلوده پژمرده می شوند و می میرند اما به گیاه چسبیده می مانند. این قارچ گل ها و میوه ها را نیز آلوده می کند. گلهای آسیب دیده سیاه می شوند و می ریزند. میوه آسیب دیده در ابتدا ناحیه نامنظم سیاه و صاف را در انتهای ساقه نشان می دهد اما بعداً فرورفته، چرمی و خشک می شود.
علت
قارچ
نظرات
این بیماری با رطوبت نسبی بالا مورد علاقه است. همچنین یک بیماری شایع در محصول گوجه فرنگی گلخانه ای است.

مدیریت
گونه های مقاوم موجود را پرورش دهید. از خیس شدن برگ و استفاده از سربار آب خودداری کنید. فاصله مناسب را رعایت کنید تا گردش هوای خوبی در اطراف گیاهان ایجاد شود. بقایای گیاهی آلوده را جدا کرده و بسوزانید. اگر بیماری ترسناک شدید باشد قارچ کش مناسب است.

لکه برگ سپتوریا Septoria lycopersici

علائم
علائم ممکن است در هر مرحله از رشد گوجه‌فرنگی رخ دهد و به صورت لکه‌های کوچک و آغشته به آب یا لکه‌های مدور سفید متمایل به خاکستری در سطح زیرین برگ‌های مسن‌تر شروع شود. نقاط دارای مرکز خاکستری و حاشیه تیره هستند و ممکن است فرو بروند. بدن میوه های قارچی به صورت لکه های سیاه ریز در مرکز لکه قابل مشاهده است. همچنین ممکن است لکه ها روی ساقه ها، کاسه گل های میوه و گل ها ظاهر شوند.
علت
قارچ
نظرات
پخش شده توسط پاشش آب؛ قارچ در بقایای گیاهی زمستان گذرانی می کند.

مدیریت
اطمینان حاصل کنید که تمام بقایای محصول گوجه فرنگی در پاییز حذف و از بین رفته یا در عمق خاک شخم زده می شود. گیاه فقط مواد عاری از بیماری؛ اجتناب از آبیاری سربار؛ گیاهان سهامدار برای افزایش گردش هوا از طریق شاخ و برگ؛ در صورت لزوم از قارچ کش مناسب استفاده کنید.

نقطه هدف Corynespora cassiicola

علائم
قارچ تمام قسمت های گیاه را درگیر می کند. برگ‌های آلوده در ابتدا لکه‌های کوچک، دقیق و خیس شده در آب را نشان می‌دهند. با پیشرفت بیماری، لکه‌ها بزرگ می‌شوند و به ضایعات نکروز با دایره‌های متحدالمرکز آشکار، حاشیه‌های تیره و مراکز قهوه‌ای روشن تبدیل می‌شوند. در حالی که میوه ها در ابتدا لکه های قهوه ای و کمی فرورفته نشان می دهند، اما بعداً ضایعات ظاهری حفره ای بزرگ پیدا می کنند.
علت
قارچ
نظرات
پاتوژن خیار، پنجه پا، گیاهان زینتی، برخی گونه های علف هرز و غیره را آلوده می کند. میوه های آسیب دیده مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

مدیریت
بقایای گیاهی را بردارید و بسوزانید. از مصرف بیش از حد کود نیتروژن خودداری کنید. در صورت شدید بودن بیماری قارچ کش مناسب اسپری کنید.

ورتیسیلیوم پژمردگی Verticillium albo-atrum
Verticillium dahliae

علائم
علائم ابتدا در برگ های پایین ظاهر می شود و به سمت بالا گسترش می یابد. علائم اولیه بیماری ممکن است به صورت لکه های زرد روی برگ های پایینی گیاه قابل مشاهده باشد. با پیشرفت بیماری، زرد شدن سریع برگها به دنبال دارد. رگبرگ ها قهوه ای می شوند و لکه های مرده قهوه ای روی برگ ها ظاهر می شوند. برگها ممکن است پژمرده شوند و سپس بمیرند و از گیاه بیفتند. بیماری از طریق ساقه به سمت بالا پیشرفت می کند و باعث رشد گیاه می شود. برگهای بالای گیاه سبز باقی می مانند. میوه ها شانه های زرد می گیرند و عملکرد کاهش می یابد. از دست دادن برگ ها باعث می شود که میوه ها در معرض آفتاب سوختگی قرار بگیرند.
علت
قارچ
نظرات
قارچ ها در بقایای محصول در خاک زنده می مانند. ظهور بیماری به هوای خنک کمک می کند.
مدیریت
انواع مقاوم به گیاه؛ همه تجهیزات را به طور منظم ضدعفونی کنید؛ تناوب با محصولات غیر حساس.
دسته: باکتریایی
شانکر باکتریایی Clavibacter michiganensis

علائم
شانکر باکتریایی می تواند بر گیاهان گوجه فرنگی در هر سنی تأثیر بگذارد، نهال ها ممکن است به محض آلوده شدن به سرعت از بین بروند. علائم اولیه شانکر باکتریایی پژمرده شدن یک طرفه گیاهان و تشکیل رگه های رنگ روشن به سمت بالا و پایین در قسمت بیرونی برگ میانی، دمبرگ و ساقه است. ممکن است رگه های روی ساقه ها باز شود و شانکر ایجاد شود. برگ های بالغ لکه های نکروزه کوچکی در سطوح بالایی برگ ایجاد می کنند یا لکه های کوچک سفید برجسته روی برگ ها ایجاد می کنند. لکه های سفید روی میوه معمولاً در حالی که هنوز سبز هستند ایجاد می شود. لکه های روی میوه یک مرکز تیره برجسته ایجاد می کند و به عنوان “لکه های چشم پرنده” شناخته می شود.
علت
باکتری
نظرات
می تواند باعث تلفات جدی محصول شود

مدیریت
فقط بذر و نشا تایید شده را بکارید. تصفیه آب گرم بذر برای حذف باکتری ها؛ چرخش محصولات با گیاهان غیر میزبان؛ پس از برداشت محصول را به خاک تبدیل کنید تا تجزیه شود

لکه باکتری Pseudomonas syringae

علائم
لکه های تیره روی برگ ها ظاهر می شود که اغلب با هاله زرد همراه است. تشخیص علائم محلول پاشی لکه باکتریایی از لکه باکتریایی بسیار دشوار است اما با علائم روی میوه قابل تشخیص است. ضایعات روی میوه بسیار کوچکتر از ضایعات ناشی از لکه باکتریایی است. ضایعات روی میوه برجسته و پوسته پوسته است.
علت
باکتری
نظرات
ظهور بیماری به هوای خنک و مرطوب کمک می کند.

مدیریت
از کاشت در یک منطقه در سالهای متوالی خودداری کنید. فقط از بذر و نشا با کیفیت بالا و عاری از بیماری استفاده کنید. اسپری های محافظ مس می تواند به کاهش بروز بیماری کمک کند.

لکه باکتری Xanthomonas campestris pv. وزیکاتوریا
Xanthomonas euvesicatoria
Xanthomonas perforans = [Xanthomonas axonopodis (syn. campestris) pv. vesicatoria]، Xanthomonas vesicatoria
Xanthomonas gardneri

علائم
ضایعات لکه های باکتریایی به صورت لکه های کوچک خیس شده در آب شروع می شوند. ضایعات زیادتر می شوند و به هم می پیوندند و مناطق نکروزه روی برگ ها ایجاد می کنند و ظاهری سوخته به آنها می دهند. ریزش برگ‌ها از گیاه ممکن است برگ‌زدایی شدید رخ دهد و میوه را مستعد آفتاب‌زدگی کند. لکه های بالغ ظاهری چرب دارند و ممکن است هنگامی که در مقابل نور قرار می گیرند شفاف به نظر برسند. مراکز ضایعات خشک شده و از برگ می ریزند. برگهای سوخته اغلب به گیاه چسبیده می مانند و ظاهری سوخته به آن می بخشند. عفونت میوه به صورت یک تاول کمی برجسته شروع می شود. ضایعات ممکن است هاله ضعیفی داشته باشند که در نهایت ناپدید می شوند. ضایعات روی میوه ممکن است حاشیه برجسته و مرکز فرورفته داشته باشد که به میوه ظاهری گال می دهد.
علت
باکتری
نظرات
باکتری ها روی بقایای محصول زنده می مانند. ظهور بیماری ناشی از دمای گرم و هوای مرطوب. علائم بسیار شبیه به سایر بیماری های گوجه فرنگی است، اما تنها لکه باکتریایی باعث می شود که برگ بریده ترشحات باکتریایی را ترشح کند. این بیماری توسط بذرهای آلوده، باران ناشی از باد، پیوندهای بیمار یا خاک آلوده پخش می شود. باکتری ها از طریق هر روزنه طبیعی روی برگ ها یا هر روزنه ای که در اثر آسیب به برگ ها ایجاد می شود وارد گیاه می شوند.

مدیریت
فقط از بذر تایید شده و پیوندهای سالم استفاده کنید. تمام بقایای محصول را از منطقه کاشت حذف کنید. از آبیاری بارانی استفاده نکنید، در عوض از آبیاری پایه گیاه استفاده کنید.

چرخش محصولات
پژمردگی باکتریایی Ralstonia solanacearum

علائم
علائم اولیه بیماری پژمرده شدن تعدادی از جوانترین برگها است. بیماری در هوای گرم به سرعت پیشرفت می کند و کل گیاه به طور ناگهانی پژمرده می شود و می میرد. در شرایط خنک تر، پژمردگی سریعتر است و گیاه ممکن است روی ساقه ها ریشه بسازد. بافت عروقی تغییر رنگ قهوه ای و ریشه های پوسیده را نشان می دهد. ساقه های بریده شده در زیر آب، ترشحات باکتریایی را ترشح می کنند و تأیید می کنند که علائم ناشی از پژمردگی فوزاریوم نیست.
علت
باکتری
نظرات
پژمردگی باکتریایی می تواند باعث تخریب کامل محصول در شرایط مناسب برای انتشار باکتری منتقل شده از خاک شود. بیماری باعث تلفات جدی در گوجه فرنگی های کشت شده در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می شود.

مدیریت
اقدامات فرهنگی ممکن است به کاهش بروز بیماری، چرخاندن گوجه فرنگی با سایر محصولات غیر حساس کمک کند. از آبیاری بیش از حد گیاهان خودداری کنید

دسته: سایر
پوسیدگی انتهایی شکوفه

علائم
پوسیدگی انتهایی شکوفه به دلیل غلظت کم کلسیم در میوه گوجه فرنگی ایجاد می شود. علائم در ابتدا به صورت نواحی برنزه روشن و آغشته به آب ظاهر می شوند که سپس می توانند بزرگ شده و سیاه و چرمی شوند. علائم اغلب در انتهای شکوفه میوه دیده می شود، اما ممکن است در کنار میوه نیز رخ دهد. پوسیدگی انتهای شکوفه نیز ممکن است در داخل و بدون هیچ علامت قابل مشاهده ای در خارج از میوه رخ دهد.
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
کلسیم پایین ممکن است ناشی از رقابت سایر یون‌ها در خاک باشد، به عنوان مثال. پتاسیم؛ همچنین می تواند ناشی از تنش خشکی باشد. نوسانات رطوبت خاک یا استفاده از مقادیر بیش از حد کود نیتروژن که باعث رشد سریع رویشی می شود. کلسیم را نمی توان از برگ به میوه منتقل کرد. کاربردهای محلول پاشی مواد کلسیم برای کاهش BER ثابت نشده است، زیرا مقدار بسیار کمی کلسیم توسط میوه جذب می شود. در تولید گلخانه ای عدم استفاده از چرخه سیستم آبیاری در شب می تواند BER را افزایش دهد، زیرا شب دوره مهمی از جذب کلسیم است.

مدیریت
PH خاک را در ۶٫۵ حفظ کنید. خاک آهک برای افزایش غلظت کلسیم در خاک و کاهش رقابت با یون های دیگر. استفاده از مالچ برای کاهش تنش خشکی؛ از کودهای آمونیومی اجتناب کنید زیرا ممکن است با افزایش یون های آمونیوم در خاک رقابت با کلسیم را افزایش دهند، به جای آن از نیترات استفاده کنید. از کود دهی بیش از حد خودداری کنید

صورت گربه ای

علائم
صورت گربه معمولاً در انتهای شکوفه ایجاد می شود، میوه های گوجه فرنگی معمولاً بدشکل با سوراخ های بزرگ یا زخم های قهوه ای چوب پنبه ای نزدیک به انتهای شکوفه میوه هستند. میوه ها اغلب پهن می شوند و ممکن است به شکل کلیه باشند. سوراخ های روی میوه در اعماق میوه گسترش می یابد.
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
تغییر شکل صورت گربه احتمالاً ناشی از تغییرات داخلی یا خارجی است که در طول تشکیل گل رخ می دهد و منجر به رشد غیر طبیعی میوه می شود. علت دقیق ناشناخته است، ممکن است چندین عامل در تغییر شکل میوه وجود داشته باشد. هوای سرد به عنوان عاملی همراه با نوسانات شدید دما بین روز و شب شناخته شده است. علف کش های مبتنی بر هورمون نیز ممکن است باعث گربه زنی شوند. گونه هایی که گوجه فرنگی های بزرگ تولید می کنند، بیشتر مستعد ابتلا به گربه ای هستند.

مدیریت
از هرس بیش از حد گیاهان گوجه فرنگی خودداری کنید. اجتناب از لقاح بیش از حد با نیتروژن که باعث رشد سریع رویشی می شود. اگر گوجه‌فرنگی را در گلخانه می‌روید، گرما را برای گیاهان فراهم کنید تا از افت دما به سطوح آسیب‌رسان به‌ویژه در شب جلوگیری کنید.

ادم (Edema)

علائم
تورم و/یا تاول یا پینه روی برگها ناشی از پاره شدن سلولهای اپیدرمی و داخلی برگ. شاخ و برگ تغییر شکل یافته که فر می شود. بافت برگ نیز ممکن است با بالغ شدن برگ پاره شود. علائم اغلب با بیماری یا آسیب حشرات اشتباه گرفته می شود
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
ادم زمانی اتفاق می‌افتد که آب سریع‌تر از آن که از طریق برگ‌ها منتقل شود از خاک جذب می‌شود و به دلیل گرم‌تر بودن خاک نسبت به هوای اطراف ایجاد می‌شود.

مدیریت
گیاهان گوجه فرنگی را باید همیشه در خاک زهکشی خوب یا محیط گلدان کاشت. از آبیاری بیش از حد گیاهان گوجه فرنگی، به ویژه در دوره های نور کم و دمای سرد خودداری کنید. اگر گوجه فرنگی را در گلخانه پرورش دهید، هر کاری که می توان برای افزایش زهکشی و گردش هوا انجام داد، برای جلوگیری از ادم مفید خواهد بود. با تهویه هوای خانه، رطوبت گلخانه را در صبح کاهش دهید (در این مدت بسته به دمای بیرون ممکن است نیاز به افزایش گرما باشد)

کود سوزی
علائم
علائم ممکن است ابتدا به صورت کند شدن رشد و پژمردگی ظاهر شوند. نوک و حاشیه برگ ها قهوه ای می شوند. گیاهان ظاهری سوخته دارند.
علت
نمک های نیتروژن اضافی
نظرات
سوختگی کود معمولاً به دلیل وجود نمک های نیتروژن اضافی در خاک ایجاد می شود که باعث ایجاد استرس اسمزی بر روی بافت های گیاه می شود. بافت ها خشک می شوند و می میرند و در نتیجه ظاهر سوخته مشخصه برگ ها ایجاد می شود.

مدیریت
دوز مناسب کود را برای خاک خاصی که گیاهان در آن رشد می کنند اعمال کنید – نیاز به مواد مغذی را می توان با آزمایش خاک مشخص کرد. اگر از کود مایع استفاده می شد، علائم ممکن است با آبیاری زیاد گیاهان برای شسته شدن برخی از نمک ها از خاک، معکوس شوند.

برگ کوچک

علائم
علائم کوچک برگ شامل کلروز بین رگبرگی برگ‌های جوان، انحراف و عدم انبساط برگ‌ها در امتداد نوار میانی، ترک‌های شعاعی میوه‌ها از کاسه گل تا اسکار شکوفه و عدم تشکیل شکوفه‌ها است. علائم به افزایش انحراف برگچه و کلروز بین وریدین بارزتر پیشرفت می کند.
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
به نظر می رسد که سه حالت گیاهان را به برگهای کوچک از قبل دور می کند. ۱) دمای بالای خاک ۲) رطوبت زیاد خاک و ۳) وجود جمعیت مستعد کننده میکروارگانیسم های باکتریایی/قارچی در خاک.

مدیریت
برگ کوچک معمولاً با مناطق غرق آب در مزارع همراه است، خشک شدن بعدی مناطق آسیب دیده معمولاً مشکل را حل می کند و رشد بعدی گیاه طبیعی است. کنترل pH خاک نیز ممکن است به این مشکل کمک کند.

کمبود منیزیم

علائم
علائم کمبود منیزیم ابتدا در برگهای مسن ظاهر می شود. علائم اولیه عبارتند از کلروز بین رگبرگی برگها و گاهی اوقات رنگ بنفش در برگها. با شدیدتر شدن کمبود، ممکن است برگها سفید با رگبرگهای سبز به نظر برسند. کمبود شدید ممکن است منجر به کاهش عملکرد میوه شود.
علت
اختلال تغذیه
نظرات
کمبود منیزیم در گوجه فرنگی های مزرعه ای نادر است اما در کشت گوجه فرنگی بدون خاک بیشتر رخ می دهد.

مدیریت
از کمبود منیزیم در گوجه فرنگی می توان با استفاده از آهک دولومیت در خاک، در صورت نیاز به افزایش pH خاک، یا با استفاده از کود حاوی منیزیم، از کمبود منیزیم جلوگیری کرد.

علائم کمبود مواد مغذی متعدد

علت
اختلال تغذیه
نظرات
کمبود نیتروژن

علائم
گیاهان آسیب دیده از نظر اندازه کوچکتر هستند و رشد کمتری نسبت به گیاهان سالم دارند. علائم ابتدا روی برگهای مسن ظاهر می شود. برگ‌های گوجه‌فرنگی زردی عمومی را نشان می‌دهند که گاهی با رگبرگ‌های بنفش رنگ همراه است. گیاهان دارای ساقه های نازک تری هستند و میوه کوچکتر از گیاهان سالم است. میوه ها ممکن است بد شکل با رنگ قرمز روشن تر از گیاهان سالم باشند.
علت
اختلال تغذیه
نظرات
کمبود نیتروژن معمولاً در مزارع گوجه فرنگی از طریق مصرف ناکافی کود به وجود می آید. باران شدید می تواند نیتروژن را از خاک های شنی شسته شود.

مدیریت
اگر به موقع تشخیص داده شود، می توان علائم کمبود نیتروژن را با استفاده از مقادیر مناسب کود نیتروژن درمان کرد.

کمبود فسفر
علائم
رشد نهال گوجه فرنگی در مقایسه با گیاهان سالم کاهش می یابد. برگها سبز تیره تر به نظر می رسند و ممکن است رنگ بنفش داشته باشند. در گیاهان مسن‌تر گوجه‌فرنگی، برگ‌ها به صورت عمودی رشد می‌کنند و در سطح بالایی سبز روشن و در سطح زیرین بنفش به نظر می‌رسند. علائم ابتدا روی برگهای مسن ظاهر می شود.
علت
اختلال تغذیه

نظرات
کمبود فسفر در خاک هایی که قبلاً برای اهداف کشاورزی استفاده می شود نادر است. در گوجه‌فرنگی‌های مزرعه‌ای، کمبود فسفر بیشتر در زمین‌های تازه پاک‌سازی شده که هرگز برای کشت محصولات استفاده نشده است، ظاهر می‌شود. کمبود فسفر ممکن است در کشت‌های گوجه‌فرنگی بدون خاک در صورت ناکافی بودن کاربرد ماده مغذی رخ دهد.

مدیریت
سطح فسفر خاک باید قبل از کاشت اندازه گیری شود تا کاربرد مناسب برای مکان خاص تعیین شود. در صورت نیاز، فسفر باید قبل از کاشت به خاک اعمال شود زیرا کاربردهایی که پس از شروع رشد گوجه فرنگی انجام می شود معمولاً در پیشگیری از علائم موفقیت آمیز نیستند.

کمبود پتاسیم
علائم
گیاهان آسیب دیده کوچکتر از گیاهان سالم با میوه های کوچکتر و کاهش عملکرد هستند. برگ‌های گوجه‌فرنگی “برنزه” می‌شوند، برگ‌های گیاه مسن‌تر به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند و سپس در حاشیه قهوه‌ای می‌شوند. اگر کمبود طولانی شود، برگها در حاشیه نکروز شده و بین رگبرگهای برگ زرد می شوند.
علت
اختلال تغذیه
نظرات
کمبود پتاسیم معمولاً به دلیل کوددهی ناکافی ایجاد می شود، در خاک های شنی که در آن مواد مغذی به راحتی در اثر بارندگی شدید از خاک شسته می شود، شایع تر است.

مدیریت
کمبود پتاسیم را می توان از طریق کاربرد ماده مغذی به عنوان پانسمان جانبی و/یا از طریق سیستم آبیاری اصلاح کرد.

آفتاب سوختگی

علائم
علائم جوش خورشید بیشتر در میوه سبز دیده می شود. لکه های نکروزه سفید یا زرد در طرفین میوه که رو به خورشید است ایجاد می شود. تاول ها ممکن است سفید با هاله زرد باشند. مناطق آسیب دیده ممکن است از نظر ظاهری صاف و از نظر بافت کاغذی شوند. مناطق آسیب دیده اغلب توسط پاتوژن های ثانویه مورد تهاجم قرار گرفته و سیاه می شوند.
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
آفتاب سوختگی در گیاهانی که به طور ناگهانی از یک مکان سایه دار به آفتاب کامل منتقل شده اند رایج است.

مدیریت
گیاهان سالم با شاخ و برگ کامل کمتر در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرند زیرا برگ ها میوه ها را سایه می اندازند، اطمینان حاصل می کنند که گیاهان به طور منظم آبیاری می شوند و به اندازه کافی کود داده می شوند. برای محافظت از میوه ها در برابر آفتاب از پارچه های سایه دار استفاده کنید. کنترل بیماری‌هایی که برای جلوگیری از برگ‌زدایی ایجاد می‌شوند که می‌تواند منجر به جوش‌های خورشیدی شود.

بحران آب

علائم
برگها سبز اما پژمرده هستند. برگ ها به سمت پایین غلت می زنند و در نهایت از گیاه می ریزند. میوه ها ممکن است علائم پوسیدگی انتهای شکوفه را ایجاد کنند (به مدخل مراجعه کنید).
علت
استرس فیزیولوژیکی
نظرات
تمایز بین گیاهانی که در روزهای گرم به طور موقت پژمرده می شوند و گیاهانی که به دلیل کمبود رطوبت در خاک تحت تنش هستند، مهم است. در روزهای بسیار گرم، بوته‌های گوجه‌فرنگی پژمرده می‌شوند، زیرا سرعت تعرق بیشتر از سرعت برداشت آب از خاک توسط ریشه‌ها است و گیاهان معمولاً در غروب که دماهای پایین‌تر است، بهبود می‌یابند.

مدیریت
برای جلوگیری از تنش آبی، گیاهان گوجه فرنگی باید عمیق و یکنواخت آبیاری شوند. سعی کنید خاک را مرطوب اما نه مرطوب نگه دارید. قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید قسمت بالای خاک خشک شود.

زیپ زدن

علائم
زخم های قهوه ای نازک که به صورت طولی از دمبرگ تا انتهای شکوفه میوه گسترش می یابند. هر اسکار دارای اسکارهای کوچکتری است که به صورت عرضی از روی آن عبور کرده و ظاهر آن را زیپ مانند می کند. ممکن است سوراخ ها در امتداد ناحیه زخم باز شوند.
علت
اختلال فیزیولوژیکی
نظرات
جای زیپ روی میوه گوجه فرنگی در هوای خنک بیشتر دیده می شود.

مدیریت
موثرترین روش برای جلوگیری از زیپ زدن، پرورش انواع متحمل است. هنگام پرورش گوجه فرنگی در گلخانه، دمای مناسب باید حفظ شود.

دسته: اوومیست
پوسیدگی چشم باکی (پوسیدگی ریشه Phytophthora) Phytophthora spp.

علائم
پوسیدگی چشم باک گوجه فرنگی در ابتدا به صورت لکه قهوه ای روی میوه ظاهر می شود که روی سطح میوه بزرگ شده و حلقه های متحدالمرکز را تشکیل می دهد. ضایعات در نهایت ممکن است تا نیمی از میوه را بپوشانند و گوشت پوسیدگی نرمی در زیر پوست ایجاد می کند. میوه های سبز یا قرمز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند و بیماری اغلب در جایی که میوه با خاک تماس دارد ایجاد می شود. رشد پنبه سفید ممکن است در مراکز مناطق آسیب دیده قابل مشاهده باشد. لکه‌ها بزرگ می‌شوند و علائم حلقه‌ای متحدالمرکز بزرگی را تشکیل می‌دهند که معمولاً قهوه‌ای رنگ با لبه‌های فرورفته هستند. پاتوژن Phytophthora همچنین باعث پوسیدگی ریشه می شود. گیاهان جوان ممکن است یک رشد پنبه ای سفید در تاج گیاه نشان دهند و با پیشرفت آسیب به ریشه شروع به پژمرده شدن کنند. پوسیدگی ریشه گیاه فیتوفتورا می تواند باعث تخریب شدید ریشه گیاه و پژمرده شدن کامل گیاهان شود.
علت
قارچ
نظرات
دوره طولانی مدت شرایط مرطوب گرم باعث بروز بیماری می شود. اشباع سنگین خاک همچنین به نفع توسعه بیماری در خاک هایی است که عامل بیماری زا وجود دارد. بیماری می تواند با پاشیدن آب منتقل شود.

مدیریت
روش های کنترل فرهنگی مانند مالچ پاشی در اطراف گیاهان و تمرین چرخش دور از گوجه فرنگی می تواند به کاهش تلفات ناشی از بیماری کمک کند. قارچ کش های مورد استفاده برای کنترل بلایت دیررس نیز به کنترل توسعه پوسیدگی باکی کمک می کند. آفتاب گرفتن یا بخور دادن خاک می تواند به کاهش سطح تلقیح کمک کند.

بلایت دیررس Phytophthora infestans

علائم
بلایت دیررس تمام قسمت های هوایی گیاه گوجه فرنگی را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم اولیه بیماری به صورت نواحی سبز تا سیاه آغشته به آب روی برگ ها ظاهر می شود که به سرعت به ضایعات قهوه ای تبدیل می شوند. رشد قارچ سفید کرکی ممکن است در مناطق آلوده و سطح زیرین برگ در هوای مرطوب ظاهر شود. با پیشرفت بیماری، شاخ و برگ ها چروکیده و قهوه ای می شوند و کل گیاه ممکن است بمیرد. ضایعات میوه به صورت نواحی خیس شده در آب با شکل نامنظم شروع می شوند و به لکه های چرب تبدیل می شوند. کل میوه ممکن است عفونی شود و در هوای مرطوب یک رشد تیره سفید رنگ ظاهر شود.
علت
اوومیست
نظرات
می تواند کاشت گوجه فرنگی را از بین ببرد.

مدیریت
انواع مقاوم به گیاه؛ اگر علائم بیماری وجود داشته باشد یا شرایط بارانی محتمل باشد یا در صورت استفاده از آبیاری سربار از قارچ کش های مناسب استفاده شود.

دسته: ویروسی
ویروس موزاییک گوجه فرنگی ویروس موزاییک گوجه فرنگی (ToMV)

علائم
علائم ممکن است در هر مرحله رشدی رخ دهد و هر بخشی از گیاه ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. برگ های آلوده به طور کلی دارای خال های سبز تیره یا موزاییک هستند. برخی از سویه های ویروس می توانند باعث ایجاد لکه های زرد روی برگ ها شوند. برگهای جوان ممکن است کوتاه یا منحرف شوند. برگهای آلوده به شدت ممکن است مناطق سبز را ایجاد کرده باشند. بازده میوه در گیاهان آلوده کاهش می یابد. میوه سبز ممکن است دارای لکه های زرد یا لکه های نکروزه باشد. ممکن است رگه های نکروز تیره روی ساقه، برگ دمبرگ و میوه ظاهر شود.
علت
ویروس
نظرات
ToMV یک سویه نزدیک از ویروس موزاییک توتون (TMV) است که از طریق علف های هرز آلوده، فلفل یا گیاهان سیب زمینی وارد مزارع می شود. این ویروس همچنین ممکن است توسط ملخ ها، پستانداران کوچک و پرندگان به مزارع گوجه فرنگی منتقل شود.

مدیریت
گونه های گیاهی مقاوم به ویروس؛ عملیات حرارتی دانه ها در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد (۱۵۸ درجه فارنهایت) به مدت ۴ روز یا در دمای ۸۲ تا ۸۵ درجه سانتیگراد (۱۷۹٫۶ تا ۱۸۵ درجه فارنهایت) به مدت ۲۴ ساعت به از بین بردن هرگونه ذرات ویروسی روی سطح دانه ها کمک می کند. خیساندن دانه به مدت ۱۵ دقیقه در ۱۰۰ گرم در لیتر محلول تری سدیم فسفات (TSP) نیز می تواند ذرات ویروس را از بین ببرد – دانه ها باید کاملاً شسته شوند و بعد از این تیمار خشک شوند. اگر ویروس در مزرعه تأیید شد، گیاهان آلوده باید حذف و نابود شوند تا گسترش بیشتر محدود شود. گوجه فرنگی را در یک تناوب ۲ ساله بکارید و از محصولات مستعدی مانند فلفل، بادمجان، کدو و تنباکو اجتناب کنید. هنگام جابجایی از مناطق آلوده زمین، کلیه تجهیزات را ضد عفونی کنید.

پژمردگی خالدار گوجه فرنگی ویروس پژمردگی خالدار گوجه فرنگی (TSWV)

علائم
گیاهان آلوده دارای برنزه شدن یا ارغوانی شدن طرفهای بالایی برگهای جوان و ایجاد لکه های نکروزه می شوند. لکه های برگ ممکن است شبیه لکه های ناشی از لکه های باکتریایی باشد، اما آزمایش ترشح باکتریایی منفی خواهد بود. برگها ممکن است به سمت پایین جمع شوند، نوک ساقه ممکن است شروع به از بین رفتن کند. علائم در میوه رسیده به صورت لکه ها و لکه های کلروتیک، اغلب با حلقه های متحدالمرکز ظاهر می شود. علائم لکه حلقوی در ارقام مختلف گوجه فرنگی متفاوت است. رسیدن نامنظم ناشی از TSWV همچنین می تواند زمانی که میوه با گاز اتیلن درمان می شود، ظاهر شود. میوه سبز ممکن است نواحی کمی برجسته با پهنه‌بندی کم‌مرکز را نشان دهد.
علت
ویروس
نظرات
TSWV بسیاری از گیاهان زینتی، سبزیجات، محصولات زراعی و علف های هرز را آلوده می کند. ویروس توسط حداقل هشت گونه تریپس منتقل می شود. تریپس، ویروس را در مراحل لاروی به دست می آورد و در بزرگسالی ویروس را منتقل می کند.

مدیریت
کنترل جمعیت تریپس گل غربی و تریپس پیاز

بیماری پیچ خوردگی برگ زرد گوجه فرنگی ویروس پیچ خوردگی برگ زرد گوجه فرنگی (TYLCV)
خانواده Geminiviridae، جنس Begomovirus

علائم
برگ های آلوده از نظر اندازه کوچک می شوند، به سمت بالا خم می شوند، مچاله شده به نظر می رسند و رگبرگ ها و حاشیه برگ ها زرد می شوند. میانگره‌ها کوتاه‌تر می‌شوند و کل گیاه کوتاه‌قد و بوته‌ای به نظر می‌رسد. کل گیاه ایستاده فقط با رشد عمودی. گلها ممکن است رشد نکنند و ریزش کنند.
علت
ویروس
نظرات
این ویروس توسط مگس سفید منتقل می شود و اگر گیاهان در مراحل اولیه محصول آلوده شوند، ممکن است باعث کاهش ۱۰۰ درصدی محصول شود. این ویروس همچنین میزبان های دیگری مانند لوبیا معمولی، گیاهان زینتی و چندین گونه علف های هرز را آلوده می کند.

مدیریت
گونه های مقاوم موجود را پرورش دهید. فقط نهال های عاری از بیماری و مگس سفید را پیوند بزنید. گیاهان آلوده را جدا کرده و بسوزانید. مزرعه را از علف های هرز دور نگه دارید. از تله های چسبنده زرد رنگ برای نظارت و کنترل مگس های سفید استفاده کنید. در صورت شدید بودن آلودگی حشره حشره کش مناسب اسپری کنید.

آفات
دسته: حشرات
شته ها (شته هلو، شته سیب زمینی) Myzus persicae
Macrosiphon euphorbiae

علائم
حشرات کوچک با بدن نرم در سطح زیرین برگ ها و/یا ساقه های گیاه. معمولاً به رنگ سبز یا زرد است، اما بسته به گونه و گیاه میزبان ممکن است صورتی، قهوه ای، قرمز یا سیاه باشد. اگر آلودگی شته‌ها شدید باشد، ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها و/یا انحراف، لکه‌های نکروزه روی برگ‌ها و/یا رشد شاخه‌ها شود. شته ها ماده ای چسبناک و شیرین به نام عسلک ترشح می کنند که باعث رشد کپک های دوده ای روی گیاهان می شود.
علت
حشره
نظرات
ویژگی‌های متمایز شته‌ها شامل وجود قرنیکول‌ها (ساختارهای لوله‌ای) است که از بدن حشره به سمت عقب بیرون می‌آیند. شته ها به طور کلی در هنگام آشفتگی خیلی سریع حرکت نمی کنند. شته ها همچنین ممکن است هنگام تغذیه ویروس های گیاهی را به گیاه منتقل کنند.

مدیریت
اگر جمعیت شته‌ها فقط به چند برگ یا شاخه محدود شود، می‌توان آلودگی را برای کنترل هرس کرد. قبل از کاشت پیوندها را برای شته ها بررسی کنید. در صورت وجود از انواع متحمل استفاده کنید. مالچ های بازتابنده مانند پلاستیک نقره ای رنگ می توانند شته ها را از تغذیه گیاهان بازدارند. گیاهان محکم را می توان با یک جت آب قوی اسپری کرد تا شته ها را از برگ ها جدا کند. حشره کش ها معمولاً فقط برای درمان شته ها مورد نیاز هستند در صورتی که آلودگی بسیار زیاد باشد – گیاهان معمولاً آلودگی در سطوح پایین و متوسط را تحمل می کنند. صابون‌های حشره‌کش یا روغن‌هایی مانند روغن چریش یا کانولا معمولاً بهترین روش کنترل هستند. همیشه قبل از استفاده، برچسب محصولات را برای دستورالعمل های استفاده خاص بررسی کنید.

کرم ارتشی چغندر Spodoptera exigua

علائم
سوراخ های دایره ای تا نامنظم در شاخ و برگ های منفرد یا گروه بندی شده نزدیک. تغذیه سنگین توسط لاروهای جوان منجر به اسکلت شدن برگها می شود. زخم های کم عمق و خشک روی میوه؛ خوشه های تخم ۵۰-۱۵۰ تخم ممکن است روی برگ ها وجود داشته باشد. خوشه های تخم مرغ در مقیاس سفید پوشیده شده اند که به خوشه ظاهری پنبه ای یا مبهم می دهد. لاروهای جوان به رنگ سبز کم رنگ تا زرد هستند در حالی که لاروهای مسن تر به طور کلی سبز تیره تر هستند با یک خط تیره و روشن در امتداد بدن آنها و یک قسمت زیرین صورتی یا زرد.
علت
حشره
نظرات
حشره می تواند ۳-۵ نسل در سال را طی کند.

مدیریت
روشهای ارگانیک کنترل کرم ارتشی چغندر شامل کنترل بیولوژیکی توسط دشمنان طبیعی است که لاروها را انگلی می کنند و استفاده از Bacillus thuringiensis. مواد شیمیایی برای کنترل تجاری در دسترس هستند، اما بسیاری از آنها که برای باغچه خانه در دسترس هستند، کنترل کافی از لاروها را فراهم نمی کنند.

سوسک سیب زمینی کلرادو Leptinotarsa decemlineata

علائم
آسیب تغذیه به شاخ و برگ؛ اگر آلودگی شدید باشد یا اگر گیاهان درمان نشده رها شوند می‌توانند به طور کامل برگ‌زدایی کنند. حشره بالغ یک سوسک راه راه سیاه و زرد است. لاروها در ابتدا به رنگ قرمز روشن با سرهای سیاه رنگ هستند و رنگ آنها به صورتی تغییر می کند. لاروها دارای دو ردیف لکه سیاه هستند.
علت
حشره
نظرات
سوسک های بالغ در بهار ظاهر می شوند. سوسک های ماده در دسته های حداکثر دوجین تخم می گذارند. تخمها زرد مایل به نارنجی هستند و در سطح زیرین برگها گذاشته می شوند. یک ماده می تواند ۵۰۰ یا بیشتر تخم در یک دوره چهار تا پنج هفته ای بگذارد.

مدیریت
کنترل سوسک سیب زمینی کلرادو می تواند چالش برانگیز باشد زیرا آنها سطوح بالایی از مقاومت به حشره کش ها را ایجاد کرده اند. بزرگسالان و لاروها را باید با دست از گیاهان برداشت و در آب صابون از بین برد. کاربرد Bacillus thuringiensis می تواند در کنترل لارو موثر باشد، اما باید به طور مکرر استفاده شود. برخی از حشره کش ها، از جمله اسپینوساد، هنوز در برابر سوسک های بالغ موثر هستند.

کرم های بریده گونه های مختلف از جمله:Agrotis spp.
پریدروما سوسیا
مینیان نفلودس
و غیره.

علائم
ساقه های نشاهای جوان یا نهال ها ممکن است در خط خاک جدا شوند. اگر بعداً عفونت رخ دهد، سوراخ های نامنظم در سطح میوه ها خورده می شود. لاروهایی که باعث آسیب می شوند معمولاً در شب فعال هستند و در طول روز در خاک پایه گیاهان یا در بقایای گیاهی گیاه سرنگون شده پنهان می شوند. طول لارو ۲٫۵-۵٫۰ سانتی متر (۱-۲ اینچ) است. لاروها ممکن است الگوها و رنگ‌های مختلفی از خود نشان دهند، اما معمولاً خاکستری کثیف یا قهوه‌ای تا سیاه با لکه‌ها یا خطوط تیره هستند و در صورت مختل شدن به شکل C مشخص می‌شوند.
علت
حشره
نظرات
کرم‌های خرد شده دارای طیف وسیعی از میزبان هستند و به سبزیجاتی از جمله مارچوبه، لوبیا، کلم و سایر گیاهان چلیپایی، هویج، کرفس، ذرت، کاهو، نخود، فلفل، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی حمله می‌کنند.

مدیریت
تمام بقایای گیاه را پس از برداشت یا حداقل دو هفته قبل از کاشت از خاک حذف کنید، این امر به ویژه در صورتی مهم است که محصول قبلی میزبان دیگری مانند یونجه، لوبیا یا گیاه پوششی حبوبات باشد. یقه های پلاستیکی یا فویلی که در اطراف ساقه های گیاه نصب شده اند تا ۳ اینچ پایین تر از خط خاک را بپوشانند و چند اینچ در خاک کشیده شوند می توانند از جدا شدن لارو گیاهان جلوگیری کنند. لاروها را پس از تاریک شدن هوا با دست انتخاب کنید. خاک دیاتومه را در اطراف پایه گیاهان پخش کنید (این یک مانع تیز ایجاد می کند که اگر حشرات تلاش کنند و روی آن بخزند، آنها را قطع می کند). در صورت عدم رشد ارگانیک، از حشره کش های مناسب در مناطق آلوده باغ یا مزرعه استفاده کنید

سوسک های کک Epitrix spp.

علائم
سوراخ‌ها یا گودال‌های کوچک در برگ‌ها که به شاخ و برگ‌ها ظاهر «شات‌چاله» مشخصی می‌دهد. گیاهان و نهال های جوان به ویژه حساس هستند. رشد گیاه ممکن است کاهش یابد. اگر آسیب شدید باشد، گیاه ممکن است کشته شود. آسیب تغذیه نیز ممکن است روی میوه رخ دهد. آفت مسئول آسیب یک سوسک کوچک تیره رنگ (۱٫۵-۳٫۰ میلی متر) است که در صورت اختلال می پرد. سوسک ها اغلب از نظر ظاهری براق هستند.
علت
حشرات
نظرات
سوسک های کک ممکن است روی گونه های علف هرز مجاور، در بقایای گیاهی یا در خاک زمستان گذرانی کنند. حشرات ممکن است نسل دوم یا سوم را در یک سال تجربه کنند.

مدیریت
در مناطقی که سوسک های کک مشکل ساز هستند، ممکن است قبل از ظهور سوسک ها از پوشش های ردیف شناور استفاده شود تا مانعی فیزیکی برای محافظت از گیاهان جوان باشد. بذرها را زود بکارید تا امکان استقرار قبل از اینکه سوسک ها مشکل ساز شوند – گیاهان بالغ کمتر مستعد آسیب هستند. محصولات تله ممکن است معیاری برای کنترل فراهم کنند – گیاهان چلیپایی بهترین هستند. استفاده از یک لایه ضخیم مالچ ممکن است به جلوگیری از رسیدن سوسک ها به سطح کمک کند. استفاده بر روی خاک دیاموتکوئوس یا روغن هایی مانند روغن چریش روش های کنترل موثری برای پرورش دهندگان ارگانیک هستند. استفاده از حشره کش های حاوی کارباریل، اسپینوساد، بیفنترین و پرمترین می تواند کنترل کافی سوسک ها را تا یک هفته فراهم کند، اما نیاز به استفاده مجدد دارد.

کرم شاخدار (کرم شاخ گوجه فرنگی، کرم شاخدار توتون و تنباکو) Manduca quinquemaculata
Manduca sexta

علائم
آسیب تغذیه به برگها یا برگهای کنده شده از گیاه؛ آلودگی شدید ممکن است منجر به آسیب به میوه شود که به صورت اسکارهای باز بزرگ ظاهر می شود. کاترپیلارهای سبز بزرگ ممکن است روی گیاه دیده شوند. کاترپیلارها ممکن است به بیش از ۷٫۵ سانتی متر (۳ اینچ) طول برسند و در انتهای بدن خود یک سنبله داشته باشند. رایج ترین گونه ها دارای ۷ نوار مورب در طرفین یا ۸ علامت V شکل در هر طرف هستند. تخم‌های منفرد ممکن است روی برگ‌ها وجود داشته باشند و قطر آنها تقریباً ۱٫۳ میلی‌متر باشد. رنگ تخم ها در ابتدا سبز روشن است و قبل از جوجه ریزی سفید می شوند.
علت
حشره
نظرات
حشره به صورت شفیره در خاک زمستان گذرانی می کند. معمولاً ۲ نسل در سال را طی می کند. هجوم های شدید در مناطق گرم بیشتر است.

مدیریت
لاروها را با دست از گیاهان بچینید که لاروهای انگلی را پشت سر بگذارند تا جمعیت دشمنان طبیعی را افزایش دهند (این لاروها را می توان با وجود پیله های سفید و مستطیلی شکل در پشت آنها تشخیص داد). اسپری های Bacillus thuringiensis از نظر ارگانیک قابل قبول و بسیار موثر هستند.

شب پره مینوز
Leafminers Tuta absoluta
Lyriomyza spp.

علائم
مسیرهای نازک، سفید و پیچ در پیچ روی برگ ها؛ استخراج سنگین می تواند منجر به لکه های سفید روی برگ ها و ریزش زودرس برگ ها از گیاه شود. آلودگی زودرس می تواند باعث کاهش عملکرد میوه شود. برگ ماینر بالغ پروانه سیاه و زرد کوچکی است که تخم های خود را در برگ می گذارد. لاروها از تخم بیرون می آیند و از داخل برگ تغذیه می کنند. این یک امتحان است
علت
حشره
نظرات
منشأ و پراکنش Tuta absoluta: منشأ این گونه در کشورهای آمریکای جنوبی است. بعدها این حشره در سالهای بعد به اسپانیا (۲۰۰۶)، فرانسه، ایتالیا، یونان، مالت، مراکش، الجزایر، لیبی و ترکیه گسترش یافت. علاوه بر این، این حشره در سوریه، لبنان، اردن، عراق، ایران، عربستان سعودی، یمن، عمان و بقیه کشورهای حاشیه خلیج فارس شناسایی شده است. در آفریقا از مصر به سودان، سودان جنوبی، اتیوپی، اوگاندا، کنیا و تانزانیا (در شرق) و از طریق غرب به سنگال و نیجریه گسترش می یابد. (از طریق میوه‌ها و مواد بسته‌بندی آلوده پخش می‌شود) چرخه زندگی: لاروهای بالغ از برگ‌ها به داخل خاک می‌ریزند تا شفیره شوند. کل چرخه زندگی در هوای گرم ممکن است به کمتر از ۲ هفته طول بکشد. حشره ممکن است از ۷ تا ۱۲ نسل در سال عبور کند. کاهش عملکرد: در صورت عدم کنترل، حشره باعث کاهش ۱۰۰ درصدی محصول می شود. لارو از جوانه های رأسی، برگچه های جدید، گل ها و میوه های سبز تغذیه می کند که آن را به یک آفت جدی در گوجه فرنگی تبدیل می کند. محدوده میزبان: این حشره به سایر محصولات سولاناسه مانند سیب زمینی، بادمجان، پپینو و تنباکو نیز حمله می کند. همچنین در بسیاری از علفهای هرز سولاناسه گزارش شده است.

مدیریت
دشمنان طبیعی Leafminer معمولاً جمعیت را تحت کنترل نگه می دارند. قبل از کاشت، پیوندها را از نظر علائم آسیب ماینر برگ بررسی کنید. در صورت کاشت کاشت جدید در همان مکان یا نزدیک، بلافاصله پس از برداشت گیاهان را از خاک خارج کنید. مزرعه را از علف های هرز به ویژه Solanum، Datura، Nicotiana عاری نگه دارید. از تله‌های فرمونی و تله‌های چسبنده سفید برای نظارت و کنترل حشرات استفاده کنید؛ تنها زمانی از حشره‌کش‌ها استفاده کنید که آسیب خیش برگ به‌عنوان سمپاشی غیرضروری شناسایی شده باشد که باعث کاهش جمعیت دشمنان طبیعی آنها نیز می‌شود.

لوپرها (Cabbage looper , Alfalfa looper) Trichoplusia ni
اتوگراف کالیفرنیا

علائم
سوراخ های بزرگ یا کوچک در برگ ها؛ آسیب اغلب گسترده؛ کاترپیلارها سبز کم رنگ با خطوط سفید در دو طرف بدنشان هستند. کاترپیلارها به راحتی از طریق قوس بدن خود در هنگام حرکت تشخیص داده می شوند. تخم‌ها به‌صورت مجرد، معمولاً در سطح پایین برگ نزدیک به حاشیه برگ گذاشته می‌شوند و به رنگ سفید یا سبز کم‌رنگ هستند.
علت
حشره
نظرات
حشرات به صورت شفیره در بقایای محصول در خاک زمستان گذرانی می کنند. حشره بالغ یک پروانه تیره رنگ. کاترپیلارها دامنه میزبانی وسیعی دارند.

مدیریت
جمعیت حلقه‌ها معمولاً توسط دشمنان طبیعی کنترل می‌شوند. اگر آنها مشکل ساز شوند، می توان لاروها را با دست از گیاهان برداشت. یک روش کنترل ارگانیک قابل قبول، استفاده از Bacillus thuringiensis است که به طور موثر لاروهای جوان را می کشد. اسپری های شیمیایی نیز ممکن است به جمعیت دشمنان طبیعی آسیب برساند و تنها در صورت احتمال آفتاب سوختگی میوه باید مورد توجه قرار گیرد.

حشرات بدبو (سن) گوناگون

علائم
سوزن های تیره رنگ روی میوه که توسط ناحیه روشن تری احاطه شده است که زرد می شود یا سبز روشن باقی می ماند. حشرات بدبو اغلب عوامل بیماری زا را در قسمت های دهان خود حمل می کنند که می تواند باعث عفونت ثانویه و پوسیدگی میوه شود. حشره بالغ به شکل سپر و قهوه ای یا سبز رنگ است. ممکن است علائم صورتی، قرمز یا زرد داشته باشد. تخم ها به شکل طبل هستند و به صورت خوشه ای روی برگ ها گذاشته می شوند. لاروها شبیه حشرات بالغ هستند اما کوچکتر هستند.
علت
حشره
نظرات
انواع مختلفی از حشرات بدبو می تواند به گوجه فرنگی آسیب برساند. حشرات بالغ زیر برگ ها، روی حبوبات، شاه توت یا روی علف های هرز خاصی مانند خردل یا خار مریم زمستان گذرانی می کنند.

مدیریت
علف های هرز اطراف محصول را که ممکن است به عنوان مکان زمستان گذرانی برای حشرات بدبو عمل کنند، حذف کنید و مدیریت خوب علف های هرز را در طول سال انجام دهید. روش های کنترل ارگانیک پذیرفته شده شامل استفاده از صابون های حشره کش، خاک رس کائولن و حفظ دشمنان طبیعی است. درمان های شیمیایی برای گوجه فرنگی هایی که قرار است برای رب یا کنسرو فرآوری شوند توصیه نمی شود، مگر اینکه عفونت ثانویه با سایر عوامل بیماری زا نگران کننده باشد.

تریپس (تریپس گل غربی، تریپس پیاز و غیره) Frankliniella occidentalis
تریپس تاباسی

علائم
اگر جمعیت زیاد باشد برگها و جوانه ها ممکن است دچار اعوجاج شوند. برگها به رنگ نقره ای و با مدفوع سیاه خالدار هستند. بیشترین آسیب از طریق انتقال ویروس پژمردگی خالدار گوجه فرنگی (TSWV) رخ می دهد. حشره کوچک (۱٫۵ میلی متر) و باریک است و با استفاده از لنز دستی بهتر دیده می شود. تریپس بالغ زرد کم رنگ تا قهوه ای روشن است و پوره ها کوچکتر و رنگ روشن تری دارند.
علت
حشره
نظرات
انتقال ویروس پژمردگی خالدار گوجه فرنگی (به مدخل بیماری مراجعه کنید). پس از به دست آوردن، حشره توانایی انتقال ویروس را تا پایان عمر خود حفظ می کند.

مدیریت
از کاشت در کنار پیاز، سیر یا غلات که در آن تعداد بسیار زیادی تریپس ممکن است ایجاد شود، خودداری کنید. از مالچ های بازتابنده در اوایل فصل رشد برای جلوگیری از تریپس استفاده کنید. در صورت مشکل ساز شدن تریپس از حشره کش مناسب استفاده کنید.

کرم میوه گوجه فرنگی (کرم گوش ذرت) Helicoverpa zea

علائم
سوراخ های میوه گوجه فرنگی، از جمله سوراخ های ورودی نزدیک انتهای ساقه؛ تغذیه داخل گوجه فرنگی را به یک حفره آبکی پر از پوست های ریخته گری و پارگی (مدفوع حشرات) تبدیل می کند. میوه آسیب دیده زودرس می رسد. کاترپیلارهای جوان به رنگ کرم مایل به سفید با سر سیاه و موهای سیاه هستند. لاروهای مسن تر ممکن است به رنگ زرد مایل به سبز تا تقریبا سیاه با خطوط سفید ظریف در امتداد بدن و لکه های سیاه در پایه موها باشند. تخم ها به صورت جداگانه روی هر دو سطح بالایی و پایینی برگ گذاشته می شوند و در ابتدا سفید مایل به کرم هستند اما پس از ۲۴ ساعت یک حلقه قهوه ای قرمز ایجاد می کنند و قبل از جوجه ریزی تیره می شوند.
علت
حشره
نظرات
حشره بالغ یک پروانه سبز کم رنگ تا خرمایی با اندازه متوسط است. می تواند یکی از مضرترین آفات گوجه فرنگی باشد. حشرات به صورت شفیره در خاک زمستان گذرانی می کنند. این حشره همچنین یک آفت مضر ذرت است و به عنوان کرم گوش ذرت نیز شناخته می شود.

مدیریت
درمان زودهنگام کرم‌های میوه گوجه‌فرنگی ضروری است، زیرا پس از ورود به میوه از اسپری محافظت می‌شوند. نظارت بر گیاهان از نظر تخم‌ها و لاروهای جوان و همچنین دشمنان طبیعی که ممکن است توسط مواد شیمیایی آسیب ببینند. Bacillus thuringiensis یا Entrust SC ممکن است برای کنترل حشرات در گیاهان ارگانیک استفاده شود. ممکن است برای کنترل در مزارع تجاری، عملیات شیمیایی مناسب مورد نیاز باشد.

دسته بندی: دیگر
ویروس تاپ فرفری چغندر (BCTV)

علائم
گیاهان جوان معمولاً توسط ویروس کشته می شوند. گیاهان مسن تر رشد کرده و به رنگ زرد تا برنزی با برگ های ارغوانی تبدیل می شوند. ترک غلیظ شده و به سمت بالا بغلتانید. دمبرگ های برگ به سمت پایین می غلتند. میوه سبز بدون توجه به سن آن قرمز می شود و رنگ آن کدر و چروکیده می شود. گیاهان از بیماری بهبود نمی یابند و پس از عفونت گل نمی دهند.
علت
ویروس
نظرات
ویروس توسط برگ خوار چغندر منتقل می شود. حشرات این بیماری را بین بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله چغندر، گوجه فرنگی، کدو حلوایی، چغندر، خیار و خربزه منتقل می کنند.

مدیریت
هیچ مقاومتی در برابر ویروس چغندر فرفری در گوجه فرنگی وجود ندارد، بنابراین کنترل به مدیریت ناقل برگ خوار بستگی دارد. توده های متراکم گوجه فرنگی ممکن است برگ خواران را از بازدید گیاهان منصرف کند. برنامه های سمپاشی شیمیایی برای محافظت در برابر برگ خواران چغندر در برخی از مناطق ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده اجرا شده است. در مناطقی که ویروس یک مشکل مزمن است، n منطقه ای که بالای فرفری مزمن است، فاصله گیاهان متراکم، سایه، پوشش ردیف و کشت مخلوط گزارش شده است که سطح عفونت را کاهش می دهد.

دسته: نماتدها
نماتد گره ریشه Meloidogyne spp.

علائم
علامت مشخصه نماتدهای گره ریشه وجود گال روی ریشه ها است که قطر آنها می تواند تا ۳٫۳ سانتی متر (۱ اینچ) باشد اما معمولاً کوچکتر هستند. صفرا باعث کاهش بنیه گیاه می شود. اگر گال روی ریشه ها گسترده باشد، گیاهان ممکن است زرد و پژمرده شوند، به ویژه در هوای گرم.
علت
نماتد
نظرات
گال ها می توانند به سرعت یک ماه قبل از کاشت ظاهر شوند. نماتدها خاک های شنی را ترجیح می دهند و احتمال آسیب در مناطق مزرعه یا باغ با این نوع خاک وجود دارد. اگر خاک آلوده به Meloidogyne sp باشد، بیماری می تواند یک مشکل بزرگ باشد. و از ارقام مقاوم برای تولید استفاده نمی شود.

مدیریت
اگر نماتدها در خاک وجود دارند، واریته های مقاوم به گیاه را بررسی کنید. خورشیدی شدن خاک می تواند جمعیت نماتدها در خاک و سطح تلقیح بسیاری از عوامل بیماری زا را کاهش دهد.

دسته: کنه
کنه عنکبوتی (کنه عنکبوتی دو نقطه ای) Tetranychus urticae

علائم
برگها با رنگ زرد برگها ممکن است برنزی به نظر برسند. تار و پود پوشش برگ; کنه ها ممکن است به صورت نقاط متحرک ریز روی تارها یا سطح زیرین برگ ها قابل مشاهده باشند که بهتر است با استفاده از لنز دستی مشاهده شوند. معمولاً تا زمانی که علائم قابل مشاهده روی گیاه وجود نداشته باشد، لکه بینی نمی شود. برگها زرد می شوند و ممکن است از گیاه بیفتند.
علت
عنکبوتیه
نظرات
کنه های عنکبوتی در شرایط گرد و غباری رشد می کنند. گیاهانی که دچار تنش آبی هستند بیشتر مستعد حمله هستند.

مدیریت
در باغچه خانه، اسپری گیاهان با یک جت آب قوی می تواند به کاهش تجمع جمعیت کنه عنکبوتی کمک کند. اگر کنه ها مشکل ساز شدند از صابون حشره کش برای گیاهان استفاده کنید. حشره کش های شیمیایی خاص ممکن است با از بین بردن دشمنان طبیعی و ترویج تولید مثل کنه، جمعیت کنه ها را افزایش دهند.

منبع: plant village

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *