به‌عنوان اپراتور محل‌های سردخانه‌ای، از این که آن‌ها یک قطعه سخت‌افزار تجاری انرژی بر هستند، قدردانی خواهید کرد.

افزایش راندمان اتاق خنک و اتاق فریزر با کاهش هزینه های روزانه برای خدمات، تأثیر فوری و مستقیمی بر درآمد مالی شما دارد.

تغییرات سیستمی کوچک همچنین می تواند کیفیت محصول را بهبود بخشد، زمان خرابی را کاهش دهد و عملکرد ایمن را افزایش دهد. مراقبت از شما نیز برای محیط زیست مفید است و ردپای محیطی امکانات شما را کاهش می دهد.

۱٫ نظارت بر مصرف انرژی.

درک و روند آنچه که سیستم شما در حال حاضر و با تقاضای بالا شکایت می کند، آگاهی ایجاد می کند. این ابزارها را برای برنامه ریزی برای هر گونه نیاز انرژی در آینده فراهم می کند. یک سیستم مانیتورینگ نصب شده در منبع تغذیه بالادست سیستم تبرید اجازه می دهد تا علت و اثرات اختلالات توسط شما و کارکنانتان مشاهده، نظارت و کنترل شود.
نظارت بر چرخه های طبیعی و فصلی سیستم های تبرید به شما این امکان را می دهد که علائم هشدار دهنده خرابی را زودتر تشخیص دهید. اگر سیستم شما شروع به نیاز به انرژی بیشتر از حد معمول کند، ممکن است  نشت مبرد ، قطعه معیوب، سخت‌افزار درب خراب باشد که باعث ایجاد خطای محیط، اپراتور یا مشکلات یخ‌زدایی می‌شود.
آیا شما محصول “گرم” را از سایر بخش ها یا مشتریان دریافت می کنید؟ سرمایش برای همه افراد در زنجیره سرد از تولید، حمل و نقل و ذخیره سازی گران است. حمل و نقل محصول “داغ” هزینه ها را به حلقه بعدی در زنجیره منتقل می کند.
آیا این شما هستید و می توانید هزینه سرقفلی را بپردازید؟

۲٫ مدیریت درب.

مدیریت روزانه استفاده از درب احتمالاً بزرگترین تأثیری است که بر هزینه های جاری بعد از عوامل ثابت عایق کاری و طراحی کارخانه تأثیر می گذارد.
هوای محیط بیرون اتاق شما مملو از رطوبت و انرژی است. هوای داخل تأسیسات شما نسبتاً خشک است و همین تفاوت در سطوح رطوبت نسبی است که محرک اصلی تبادل هوا و انرژی است.
هر چه هوای محیط گرمتر باشد میزان بخار آب بیشتری را هوا می تواند نگه دارد.

  • هوا در دمای +۴ درجه سانتیگراد، ۵۰% RH، ۲٫۵۰ گرم رطوبت را برای هر ۱ کیلوگرم هوا نگه می دارد.
  • هوا در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، ۵۰% RH، ۷٫۲۶ گرم رطوبت را برای هر ۱ کیلوگرم هوا نگه می دارد. (تقریبا ۳ برابر بیشتر)
  • هوا در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد، ۵۰% RH، ۱۳٫۳۰ گرم رطوبت را برای هر ۱ کیلوگرم هوا نگه می دارد. (تقریبا ۶ برابر بیشتر)

هنگامی که برای اولین بار دری را باز می کنید، اینرسی در سمت شما قرار دارد و ممکن است تبادل هوا نسبتاً کمی انجام شود. با این حال، تنها حدود ۲۰ ثانیه طول می کشد تا سرعت هوای ورودی/خروجی به طور کامل ایجاد شود. این وضعیتی است که به راحتی در هر جایی که تردد منظم لیفتراک وجود دارد پیدا می شود.
سطوح بالای نشت هوا ممکن است باعث افزایش دمای بهینه، از بین رفتن انبار و افزایش زمان های مورد نیاز سیستم شود.
تمام این رطوبت در نهایت به صورت قطرات آب، یخ زدگی یا یخ روی کولر (اواپراتور) جمع می شود. هنگامی که انباشته یخ/یخ بیش از حد غلیظ می شود، به عنوان عایق عمل می کند و ظرفیت خنک کننده را کاهش می دهد و زمان طولانی تری را برای ایجاد دما تضمین می کند. همچنین در اولین سطح سردی که با آن تماس برقرار می کند، رطوبت متراکم یا منجمد می شود. این شامل دیوارها، کف، اتصالات و وسایل است. در اتاق های فریزر، این ممکن است باعث ایجاد مشکلات ایمنی یخ و فساد محصول شود.
همچنین دما و یخ زدایی را در زیر ببینید.
اقداماتی که باید در نظر گرفته شود:

  • در را ببندید – آموزش و آگاهی کارکنان، علائم، نشانگر چراغ ها و آلارم ها.
  • پرده های درب – آیا آنها را دارید و در شرایط خوبی هستند؟ اگرچه همه اپراتورها عموماً آن را دوست ندارند، اما همچنان مقرون به صرفه ترین مانع هستند.
  • مهر و موم درب – آیا مهر و موم می شوند یا فقط برای نمایش هستند؟ آیا درب نیاز به تنظیم یا تعویض واشر دارد؟ آسان برای بررسی! به داخل اتاق خنک کننده یا فریزر خود بروید و چراغ های داخلی را خاموش کنید. اگر می‌توانید نور روز را از پشت واشرها ببینید، به تعمیر و نگهداری یخچال نیاز دارید. اگر ورقه‌های یخ در جلو و اطراف درب فریزر جمع می‌کنید، نیاز به تعمیر و نگهداری یخچال دارید. مهر و موم درب ها دارای اشکال و کارایی مختلفی هستند، از سبک های ساده برف پاک کن تا درب های بدون گاز.
  • برای بهبود مدیریت، سرعت و ایمنی درب اتوماتیک لیفتراک نصب کنید.
  • یک درب پرسنلی اختصاصی در داخل یا کنار درب عریض و بلند لیفتراک خود نصب کنید.
  • سیستم های خودکار باز و بسته شدن درب های تبرید را در نظر بگیرید.

۳٫ جریان هوا.

گردش هوا در اطراف دیوارها و محصول برای عملکرد سیستم و حفظ کیفیت محصول حیاتی است. هوای در حال گردش وسیله نقلیه ای است که فیلتر انرژی گرمایی را از طریق دیواره عایق از محصول بسته بندی شده که گرمای داخلی تنفس در حال رسیدن یا بارگذاری “گرم” تولید می کند، قطع می کند.
مقداری فاصله بین انبارها بگذارید تا حداکثر گردش هوا در اطراف بسته ها جریان یابد. انباشته شدن محصول روی دیوار به این معنی است که گرمای نفوذی دیوار می تواند باعث ایجاد تف های گرم روی و درون محصول شما شود. این شامل کفی است که در آن یک پالت ورق‌های شیب‌دار برنزه‌ای کنترل دمای قابل توجهی را برای کاربردهای ذخیره‌سازی فراهم می‌کند.
مطمئن شوید که محصول یا وسایل نامناسب (مانند چراغ ها) خروجی فن یا برگشت اواپراتور را مسدود نمی کند.

۴٫ مدیریت دما.

اکثر ترموستات های دیجیتال مدرن دارای تعداد زیادی متغیر هستند که تکنسین تبرید فروتن می تواند از بین آنها انتخاب کند تا نصب را با شرایط خاص شما تنظیم کند.
سنجش و نقطه تنظیم:
آیا دماسنج ها و کنترل های شما کالیبره و دقیق هستند؟
آیا محصول خود را خنک می کنید؟
آیا می دانستید یک اتاق خنک +۲ درجه سانتی گراد نسبت به اتاق خنک +۴ درجه سانتی گراد انرژی بیشتری مصرف می کند؟
یک بررسی ساده این است که سنسور دمای اتاق را به مدت ۵ دقیقه در یک ظرف کوچک آب یخ قرار دهید و نتیجه را مشاهده کنید. صفحه نمایش باید در حالت ایده آل ۰ درجه سانتیگراد، ± ۰٫۵ درجه سانتیگراد باشد. اگر صفحه نمایش شما فقط اعداد کامل را نشان می دهد، به دنبال ۰°c یا ±۱°c باشید. اطمینان حاصل کنید که سنسور شما ضد آب است یا به دقت در یک آستین پلاستیکی بپیچید و زمان بیشتری را برای تثبیت نگه دارید. اگر سنسور کمتر از ۰ درجه سانتیگراد می خواند ممکن است اتاق شما گرم باشد و اگر بیشتر از ۰ درجه سانتیگراد می خواند اتاق شما ممکن است خیلی سرد باشد. یک ایست بازرسی تست و کالیبراسیون را به  برنامه خدمات بعدی خود اضافه کنید .
دیفرانسیل :
اختلاف دما فاصله بین دمایی است که سرویس تبرید خاموش می شود و هنگام روشن شدن آن. این دما معمولاً بین ۲ درجه سانتیگراد برای اتاقهای کوچکتر و ۰٫۵ درجه سانتیگراد برای تأسیسات بزرگتر متغیر است. اگر تنظیم بیش از حد عریض باشد، ممکن است نوسانات گسترده‌ای را در کیفیت فضای ذخیره‌سازی اتاق خنک و عمر محصول مشاهده کنید، زیرا محصول بین دو نقطه حرکت می‌کند. خیلی باریک تنظیم کنید و ممکن است چرخه کوتاه تجهیزات تبرید را تجربه کنید که منجر به هزینه های جاری بیشتر، افزایش استرس موتور و تعمیر و نگهداری تبرید می شود.

۵٫ یخ زدایی.

تنظیم یخ زدایی تماماً در مورد شناخت نقطه شیرین برای کسب و کار خاص شما است و ارزش تلاش برای کشف اثر “Goldilocks” را دارد.
عاقلانه است که فقط تعداد دفعات یخ زدایی را برای مدت زمان مورد نیاز اجرا کنید. سیستم های تولید کنونی معمولاً از مدیریت یخ زدایی تطبیقی ​​استفاده می کنند که به نیازهای سیستم پاسخ می دهد. سیستم‌های قدیمی‌تر اغلب بر اساس شروع و توقف زمانی برای بدترین سناریو بودند. شما نمی خواهید اتاق خنک خود را برای مدت طولانی یخ زدایی کنید، زیرا هنگامی که یک کویل خنک کننده شفاف شود، انرژی گرمایی اضافی که برای یخ زدایی استفاده می شود هدر می رود.
شما نمی خواهید یخ زدایی شما خیلی داغ شود. اگر آب ایجاد شده از چرخه یخ زدایی به بخار تبدیل شود، پس از روشن شدن مجدد اواپراتور، می توان آن را در اطراف اتاق پرتاب کرد تا لکه های مرطوب، تشکیلات یخ ایجاد کند یا روی بسته بندی محصول رسوب کند.
برعکس، اگر یخ‌زدایی‌های شما خیلی کوتاه یا خیلی سرد باشد، به سادگی مؤثر نخواهد بود. تحت این سناریو، یخ‌زدایی بعدی ممکن است زودتر آغاز شود و سرویس تبرید در یک وضعیت دائمی با راندمان پایین با مبدل‌های حرارتی خنک‌کننده عایق‌شده و سیستم‌های کمپرسور خفه‌شده کار می‌کند.
به استثنای برخی از یخ‌زدایی‌های «خارج از چرخه»، هر زمان یخ‌زدایی زمان از دست رفته برای تأمین خنک‌کننده است و این زمان باید به پایان برسد. اگر از سیستم های بازیافت انرژی استفاده نشود، این تلاش یخ زدایی هزینه دیگری است.
بررسی حرفه ای یخ زدایی شما به عنوان بخشی از برنامه های معمول تعمیر و نگهداری یخچال تضمین می کند که نه تنها به درستی کار می کند، بلکه همچنین اطمینان حاصل می کند که عملکرد می تواند مطابق با آب و هوای فصلی و چرخه های تجاری اصلاح شود.

۶٫ مدیریت دستی و مدیریت محصول.

این موضوع با مدیریت درب کار می کند زیرا دسترسی کارآمد به محصول احتمالاً تأثیر قابل توجهی بر نحوه عملکرد درب های شما دارد. علائم واضح با سیاست های بارگیری و تخلیه ساده مانند اقلام با گردش مالی بالا با تمیزترین دسترسی. قفسه بندی عمودی برای به حداقل رساندن انباشتن پالت ها و به هم ریختن، ذخیره سازی طولانی مدت در عقب. آیا اتاق‌های متعددی دارید و آیا می‌توان آن‌ها را برای بهترین استفاده از هم تفکیک کرد؟ آیا مخلوطی از محصولاتی مانند گوجه فرنگی، آووکادو، کاهو در اختیار دارید؟ آیا همه آنها دمای بهینه متفاوتی دارند، برخی گرمتر (ارزانتر) از بقیه؟

پر نگه‌داشتن اتاق خنک یا فریزر تا حد امکان کارآمدتر از راه‌اندازی اتاق خنک نیمه پر یا نزدیک به خالی است، زیرا حجم فضای آزاد در داخل تأسیسات کمتر است. دستکاری مزایای استراتژیک و معقول جرم حرارتی محصول ممکن است به شما این امکان را بدهد که بخشی از زمان اجرا را به تعرفه انرژی کمتر یا زمان هایی تغییر دهید که می توانید به  مزایای کامل تولید انرژی خورشیدی برای جبران نیازهای انرژی خارجی دسترسی داشته باشید  .
آیا مروری بر فرهنگ LEAN در نظر گرفته اید که در آن تمام جنبه های عملیات بارگیری و ذخیره سازی زیر میکروسکوپ قرار می گیرند؟

۷٫ روشنایی اتاق.

یک محصول جانبی طبیعی نور مصنوعی گرما است. اگر تاسیسات شما چراغ های زیادی دارد یا چراغ های اشتباه نصب شده است، ممکن است تقاضای خنک کننده را بیش از آنچه تصور می کنید افزایش دهید. پیشرفت‌های اخیر در لامپ‌های LED با دمای پایین می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی و قابل اندازه‌گیری بر تقاضای خنک‌کننده داشته باشد، زیرا فاکتورهای اتلاف گرما / لومن بسیار کم هستند. همچنین ارزش در نظر گرفتن یک سنسور حرکت خودکار را دارد که نشان می دهد چه زمانی اتاق در حال نبود یا یک ساعت بعد از ساعت کاری است تا چراغ ها در مواقعی که نیازی نیست خاموش باشند.
کمی محبت و نگهداری با اطمینان از اینکه چراغ‌های شما یک مانع بخار موثر بالادست را حفظ می‌کنند، مانع از تشکیل رطوبت در اتصالات شما می‌شود. این کار ایمن و عملکرد طولانی تر بدون مشکل را تضمین می کند.

۸٫ کنترل های سیستم موجود شما چقدر موثر هستند.

همه تغییرات مهم نیاز به سرمایه گذاری زیادی ندارند. برخی از اتاق‌های خنک و اتاق‌های فریزر صرفاً به این دلیل که کنترل‌های الکترومکانیکی قدیمی برای راه‌اندازی سیستم گاهی ۱۰ یا ۲۰ سال قدمت دارند، به‌طور مطلوب کار نمی‌کنند. ترموستات‌های مکانیکی قدیمی‌تر و مکانیسم‌های یخ‌زدایی با روش‌های کنترلی هرچند بیشتر قابل اعتماد اما پیچیده می‌توانند سهم بزرگی در قبض برق شما داشته باشند. ارتقاء به یک کنترلر دیجیتال می تواند یک راه حل ساده با بازگشت سرمایه کوتاه باشد و در عین حال دید سیستم را نیز بهبود بخشد.
یک کنترلر دیجیتال مدرن بسیاری از متغیرهای عملیاتی اتاق را به یک مکان ساده و راحت و در نوک انگشتان شما می آورد. دمای اتاق و متغیرهای یخ‌زدایی را می‌توان در زمان واقعی نمایش داد و عمق بیشتری از اطلاعات و آموزش را نسبت به قبل فراهم می‌کند.
ضرب المثل قدیمی “دانش قدرت است” را اکنون می توان برای خواندن “دانش انرژی کمتری مصرف می کند” تنظیم کرد.

۹٫ انواع مبرد.

مبردهای زیادی در بازار وجود دارد و هر دسته از مبردها فقط برای طیف خاصی از کاربردها مناسب هستند. انواع خاصی از مبردها انرژی کمتری مصرف می کنند و تأثیر کمتری بر محیط زیست نسبت به سایرین دارند.
مبردها عموماً با شماره زمین «R» خود شناخته می‌شوند، یعنی R22، R134A، R404A، R410A، R502 و غیره. رقبای واقعی را از بازرگانان روغن مار حذف کنید.
اگر یک سیستم موجود با مبرد سبک قدیمی‌تری مانند R22، R502 و R12 دارید، توصیه می‌شود که با تکنسین خدمات تبرید خود صحبت کنید تا از قبل ترکیب مبرد و روان کننده جایگزین برای سیستم خود را تعیین کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که برای سیستم‌هایی که از R22 به عنوان مبرد استفاده می‌کنند، R-22 اکنون یک مبرد محدود شده است و قرار است تا سال ۲۰۳۰ کاملاً از بین برود. محدودیت‌های وارداتی قابل توجهی از ژانویه ۲۰۱۶ اعمال شد.  اطلاعات بیشتر در مورد R22 را اینجا بخوانید .
عاقلانه است که هنگام بررسی تغییر به مبرد جایگزین به نماینده یا کارگزار بیمه شرکت خود توصیه کنید زیرا برخی از آنها حاوی عناصری هستند که ممکن است بر حق بیمه از جمله پروپان (R290) و ایزوبوتان (R600a) در میان دیگران تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که اعلان و MSDS فعلی را به صورت کتبی از نمایندگی خدمات تبرید خود دریافت کرده اید که مبرد و مقدار پیشنهادی را توصیف می کند.

۱۰٫ بازیابی گرما.

یک سیستم تبرید را می توان به عنوان یک پمپ حرارتی در نظر گرفت که انرژی را از یک جعبه عایق بسته به یک محیط خارجی که به دنبال ایجاد تعادل است، منتقل می کند.
می توانید مقداری از گرمای سیستم های تبرید یا فریزر خود را بازیافت کنید و از آن برای گرم کردن مایعات یا هوا استفاده کنید. این امر با نصب یک مبدل حرارتی کمکی بین کمپرسور تبرید و کندانسور استاندارد که گرما را به محیط دفع می کند، به دست می آید. کاربردهای معمولی شامل پیش گرم کن های خدمات آب گرم است. اگر یک سرویس آب گرم برای تولید آب به عنوان مثال ۸۵ درجه سانتیگراد نیاز داشته باشد، پیش گرم کردن آب با استفاده از گرمای «ضایعاتی» ممکن است تا ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز را تامین کند. سیستم ها شامل گرمایش درون خطی یا جمع آوری در مخزن ذخیره مرکزی می باشد. سیستم های تبرید با استفاده از یخ زدایی آب نیز می توانند از این فرآیند انرژی حلقه بسته بهره مند شوند.
در طول زمستان، گرمای کندانسور ممکن است به یک مبدل حرارتی داخلی هدایت شود تا گرمایش را برای پرسنل تولید و فرآیند فراهم کند و در تابستان به بیرون هدایت شود.

۱۱٫ نظرات پاداش!

برای نگهداری از یخچال خود برنامه ریزی کنید.
در طول دوره متوسط ​​تا طولانی‌تر عمر مفید تجهیزات، داشتن یک برنامه تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده برای سرویس‌های تبرید، بلافاصله از نظر انرژی کارآمدتر است، اما با کاهش، برنامه‌ریزی شده و افزایش قابلیت اطمینان، مقرون به صرفه‌تر است.
تست نشتی “اغلب”.
این در واقع یک الزام قانونی برای اطمینان از نگهداری تمام مبردها در داخل سیستم است. هنگامی که تست تشخیص نشت مبرد انجام شد و تایید شد، رفع مشکل الزام قانونی شماست. اجرای “افزایش” جریمه های قابل توجهی را برای اپراتور و کارکنان کارخانه و همچنین نمایندگی خدمات تبرید و کارکنان آن به همراه دارد. توصیه می کنیم برای اطمینان از عملکرد بهینه سیستم شما و از بین بردن تمام نشت ها از سیستم شما، یک تشخیص نشت منظم داشته باشید. منظم ممکن است به معنای سه ماهه تا سالانه بسته به شرایط و خطرات شما باشد.
مشوق ها:
سبزتر شدن نه تنها برای محیط زیست مفید است، بلکه می تواند برای درآمد شما نیز مفیدتر باشد. دولت برای کمک به اجرای شیوه‌ها، سیستم‌ها و فناوری‌های کارآمد انرژی، مشوق‌های مختلفی ارائه می‌کند.
در مورد آن ترک های عجیب در بتن مجاور فریزر کنجکاو هستید؟

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *